Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lipiec w Zamościu: Przegląd prasy z czerwca 2023 w Zamościu, najważniejsze informacje miesiąca

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Przeczytaj najważniejsze informacje mijającego miesiąca. Jak Zamość zmienił się  w czerwcu 2023?
Przeczytaj najważniejsze informacje mijającego miesiąca. Jak Zamość zmienił się w czerwcu 2023? CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie minionego miesiąca. Zobacz artykuły, które w czerwcu czytaliśmy najchętniej. Które informacje przykuwały uwagę mieszkanek i mieszkańców Zamościa najbardziej? Czy czytałeś artykuł: „16-latek podejrzany o udział w śmiertelnym pobiciu Eryka wyszedł na wolność. Pozostaje pod nadzorem kuratora”?

Przegląd czerwca 2023 w Zamościu: top 3 artykuły z miesiąca

Oto lista najpopularniejszych wiadomości z czerwca 2023 roku. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 16-latek podejrzany o udział w śmiertelnym pobiciu Eryka wyszedł na wolność. Pozostaje pod nadzorem kuratora

Zamojski Sąd Okręgowy uwzględnił zażalenie obrońcy 16-latka przebywającego dotychczas w schronisku dla nieletnich i zastosował wobec niego nadzór kuratora. Obecnie prokuratura oczekuje na opinię psychiatryczną i psychologiczną dotyczącą głównego podejrzanego, 17-letniego Daniela G. przebywającego w areszcie, a także na opinię uzupełniającą z zakresu medycyny sądowej.

📢 Śmiertelny wypadek w Kalinowicach. 20-latka zginęła na miejscu, dwie osoby trafiły do szpitala

W nocy ze środy na czwartek (18/29 czerwca) na drodze powiatowej w miejscowości Kalinowice (powiat zamojski) doszło do śmiertelnego wypadku. 20-latka zginęła na miejscu, a dwoje pozostałych uczestników zdarzenia trafiło do szpitala.

📢 Nad Jeziorem Białym w Okunince zaczął się wakacyjny ruch. Zobaczcie zdjęcia

Zaczęły się wakacje - to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w roku. W licznych ośrodkach wypoczynkowych i agroturystycznych w Okunince nad Jeziorem Białym widać już było wakacyjne ożywienie w miniony weekend. Szczególnie słoneczna niedziela przyciągnęła tu mnóstwo turystów. Tłoczno było na plaży i w barach. Obecnie dużo jest też dzieci, które przyjechały tutaj na kolonie.

Zrób sobie prezent

Materiały promocyjne partnera

Prasówka lipiec Zamość: pozostałe wydarzenia z poprzedniego miesiąca

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w czerwcu uwagę czytelniczek i czytelników z Zamościa. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Kapliczka w Siedliskach została odnowiona. Wierni wierzą w cudowną moc źródła, które pod nią bije

Nad źródełkiem w Siedliskach (gmina Lubycza Król.) znajduje się stara kapliczka. Jej historia jest niezwykle ciekawa. Jak opowiadają miejscowi, pewien mężczyzna wypasał tam wiele lat temu owce. Nagle ukazała mu się Matka Boska w świetlistej poświacie. Człowiek ów bardzo się przestraszył. I zamiast paść na kolana, uderzył Maryję... batem! Matka Boża zaczęła wówczas znikać. Nie rozpłynęła się jednak w powietrzu, ale podobno w nurcie źródliska rzeki Prutnik.

📢 Piękna cerkiew w Woli Wielkiej na Roztoczu. To nasza propozycja na wycieczkę

Warto ją odwiedzić podczas wakacyjnych wypraw (np. w drodze z Zamościa do Horyńca Zdroju). Cerkiew grekokatolicka  pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy  w Woli Wielkiej to jedna z najpiękniejszych i najstarszych świątyń na Roztoczu. Powstała w 1755 roku z fundacji miejscowego wójta i gromady wiejskiej. Świątynię wybudowano na planie trójdzielnym z drewna sosnowego: w konstrukcji zrębowej.

📢 „To było, ale... nie we wszystkim minęło”. Obchody rocznicy bitwy pod Osuchami

O tych tragicznych wydarzeniach nigdy na Zamojszczyźnie nie zapomniano. W niedzielę (25 czerwca) odbyły się patriotyczno-religijne uroczystości upamiętniające 79 rocznicę bitwy pod Osuchami. Rozpoczęły się one mszą polową w intencji poległych. Potem złożenie kwiaty i wieńce na miejscowym cmentarzu partyzanckim. Zaplanowano także koncert patriotyczny w wykonaniu Norberta „Smoły” Smolińskiego oraz inscenizację historyczną z udziałem m.in. Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja.

📢 "Zawsze należy piętnować zło i okrucieństwo". Spotkanie autorskie z Adamem Wiesławem Kulikiem na zamojskim Rynku Wodnym

„Nostalgia Wschodu. Śladami Unitów” – to tytuł najnowszej książki Adama Wiesława Kulika. Promocja tej publikacji odbyła się (24 czerwca) na zamojskim Rynku Wodnym. Autor opowiadał wówczas o swojej pracy, inspiracjach, ulubionych lekturach oraz wschodnich rubieżach naszego kraju, także Zamojszczyzny – które od lat go inspirują, pobudzają jego wyobraźnię. Podczas tego ciepłego, sympatycznego spotkania autor nie pomijał także bardzo trudnych spraw.

📢 Nieliska Sobótka z Zenkiem Martyniukiem. Dzisiaj także zaplanowano kilka koncertów

Ta zabawa uczestnikom na pewno długo pozostanie w pamięci. W Nieliszu odbyła się w sobotę (24 czerwca) wielka Sobótka. Na imprezę przybyło w sumie kilka tysięcy osób. Tłumy zgromadziły się zwłaszcza na wieczornym koncercie Zenona Martyniuka, piosenkarza i gitarzysty wykonującego muzykę z gatunku disco polo. Przybył on do Nielisza wraz z zespołem Akcent i wykonał wiele swoich przebojów. Nie zabrakło też innych, sobótkowych atrakcji.

📢 Kadry zatrzymane w czasie. Tadeusz Szkamruk i jego fotografie sprzed pół wieku

Najpierw poznaliśmy zdjęcia. Były one wykonane w latach 60. ubiegłego wieku na sławnym jarmarku św. Kiliana w Skierbieszowie. Na owych pięknych, pożółkłych już fotografiach, uwieczniono dawnych handlarzy oraz wielu kupujących - mieszkańców Zamojszczyzny. Dzięki pomocy Urzędu Gminy w Skiebieszowie udało nam się dotrzeć do autora tych archiwalnych zdjęć. To pochodzący z Zawody (gmina Skierbieszów) Tadeusz Szkamruk. Spotkaliśmy się przed jego rodzinnym domem. Opowiedział nie tylko o targowisku sprzed dziesiątek lat.

📢 Adam Wiesław Kulik został uhonorowany w zamojskiej Alei Sław

Było wzruszająco, bardzo uroczyście. W zamojskiej Alej Sław odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Adamowi Wiesławowi Kulikowi, autorowi książek, pisarzowi, poecie i filmowcowi. Wmurowana ją w nawierzchnię ulicy Grodzkiej: na miejscowym Starym Mieście. Uroczystość odbyła się w piątek (23 czerwca).

📢 Zmiany w lubelskich parafiach. Archidiecezja Lubelska ogłosiła nominacje i zmiany personalne

Sześć parafii ma nowych proboszczów i tyle samo księży przeszło na emeryturę. Zmiany personale dotyczą też 35 wikariuszy.

📢 Ulica Wojska Polskiego w Zamościu zostanie częściowo zamknięta. Objazd przez ul. Sikorskiego

Musimy być bardzo ostrożni. Ulica Wojska Polskiego to jeden z głównych traktów komunikacyjnych Zamościa. Stanowi on m.in. połączenie centrum miasta z drogą wylotową na północ: w kierunku Chełma. Ten ważny trakt zostanie w poniedziałek (26 czerwca, od godziny 7) częściowo wyłączony z ruchu. Ma to związek z budową w tej części miasta kanalizacji deszczowej.

📢 Zderzenie szynobusu z samochodem osobowym w Płoskiem. Poszkodowany został kierowca

Wyglądało to bardzo groźnie. Komenda Miejska Państwowej Straży w Zamościu poinformowała o zderzeniu samochodu osobowego z szynobusem. Do wypadku doszło we wtorek (20 czerwca) w miejscowości Płoskie w gm. Zamość.

📢 O planowanych blokach TBS przy ul. Wyszyńskiego w Zamościu oraz prezydenckim absolutorium

Czy radni się na to zgodzą? Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Zamościu stara się o „przeforsowanie” ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ulicy Wyszyńskiego w tym mieście. Spółka planuje wybudować tam dwa pięciokondygnacyjne bloki, w których powstanie 121 mieszkań. Potrzebna jest na to zgoda radnych. W programie najbliższych obrad zamojskiej Rady Miejskiej także wiele innych, ważnych spraw.

📢 Roboty na „małej obwodnicy” Zamościa finiszują. Nareszcie! Już możemy jeździć po odnowionych rondach i skrzyżowaniach

Trwa potężna przebudowa drogi krajowej nr 74 w Zamościu. Chodzi o ul. Dzieci Zamojszczyzny oraz Szczebrzeską. Jednak już można bez przeszkód korzystać m.in. ze skrzyżowania ul. Dzieci Zamojszczyzny z ul. Królowej Jadwigi oraz z nowego, obszernego ronda (od strony ul. Sadowej). To ważne, bo to miejsce słynęło dotychczas jako jedno z najbardziej niebezpiecznych w mieście. Mieszkańców cieszą też nowe chodniki, ścieżki rowerowe oraz drzewa posadzone przy ulicy.

📢 „Ciekawe, geometryczne figury”. Gmach dawnej Akademii Zamojskiej jest coraz piękniejszy

Tym pracom kibicuje wielu mieszkańców miasta i turystów. Wprawdzie gmach dawnej Akademii Zamojskiej w Zamościu wygląda jeszcze jak otulony sitakami zabezpieczającymi ogromny kokon, ale już można sobie wyobrazić jak będzie się prezentował po wykonaniu wszystkich robót. Podwyższony dach został przykryty dachówką ceramiczną (więźbę dachową wykonano z drewna sosnowego). Przywracana jest także dawna kolorystyka elewacji gmachu. Dzieje się to na podstawie badań przeprowadzonych wiele lat temu pod kierunkiem prof. Wiktora Zina.

📢 Najpierw Komagra teraz McDonald's. W Hrubieszowie powstanie 60 nowych miejsc pracy

Rozmowy w sprawie otwarcia restauracji sieci McDonald's w Hrubieszowie trwały kilka miesięcy. Przyniosły rezultaty. Wiadomo, że restauracja zostanie otwarta przy przy ulicy Łany w tym mieście. Zatrudnienie na różnych stanowiskach znajdzie tam około 40 osób. Już ruszyła rekrutacja pracowników. A to nie jedyny pracodawca, który właśnie „wchodzi” do Hrubieszowa.

📢 Promesy dla ponad osiemdziesięciu jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej

Rozsypał się worek z darami. 84 jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, kraśnickiego, tomaszowskiego i zamojskiego otrzymały promesy na zakup sprzętu i wyposażenia. Przyznano je w ramach programu „Mały Strażak”.

📢 Stadion Hetmana Zamość jest właśnie burzony. Mieszkańcy patrzą na to z nostalgią. Zdjęcia

Stadion miejski przy ul. Królowej Jadwigi w Zamościu był w swoich prawie stuletnich dziejach wielokrotnie przebudowywany. Teraz jednak zostanie wybudowany praktycznie od nowa. Na razie trwają tam prace rozbiórkowe. W znacznej części zburzono już m.in. obszerne trybuny. Demontowane są także różne betonowe konstrukcje, ogrodzenia itd. Wielu mieszkańcom miasta na ten widok łza się w oku kręci.

📢 Wspaniała cerkiew w Radrużu: skarb kultury polskiej i światowej

To najstarsza i jedna z najlepiej zachowanych, drewnianych cerkwi grekokatolickich w Polsce. Owa monumentalna, wpisana na listę UNESCO świątynia w Radrużu (to miejscowość oddalona o kilka kilometrów od Horyńca Zdroju) pod wezwaniem świętej Paraskewy – czasami zwana jest także katedrą lub drewnianym soborem. Powstała w 1583 roku. Jest zachwycająca. Zachowało się także jej unikatowe otoczenie.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto