MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wspaniała cerkiew w Radrużu: skarb kultury polskiej i światowej

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Warto odwiedzić tę świątynię podczas wakacyjnych wypadów
Warto odwiedzić tę świątynię podczas wakacyjnych wypadów Bogdan Nowak
To najstarsza i jedna z najlepiej zachowanych, drewnianych cerkwi grekokatolickich w Polsce. Owa monumentalna, wpisana na listę UNESCO świątynia w Radrużu (to miejscowość oddalona o kilka kilometrów od Horyńca Zdroju) pod wezwaniem świętej Paraskewy – czasami zwana jest także katedrą lub drewnianym soborem. Powstała w 1583 roku. Jest zachwycająca. Zachowało się także jej unikatowe otoczenie.

„Ta doskonała pod każdym względem świątynia jest dziełem profesjonalnego warsztatu ciesielskiego, silnie osadzonego w tradycji ciesiołki gotyckiej” – czytamy w publikacji Janusza Mazura pt. „Zespół cerkiewny w Radrużu. Oddział Muzeum Kresów w Lubaczowie. „Pod tym względem cerkiew radrużańską można postawić w jednym rzędzie z najstarszymi, drewnianymi kościołami małopolskimi, uznanymi za skarby kultury polskiej i światowej”.

Świątynia została wzniesiona w okresie świetności dawnej, wielokulturowej Rzeczpospolitej. Można ją obejść obszernymi sobotami, czyli podcieniami zbudowanymi wokół cerkwi. Z zewnątrz pokryta jest drewnianymi gontami, które nadają jej plastyczności, piękna i jakiegoś, wyczuwalnego wręcz ciepła.

Wewnątrz świątyni zastosowano podział na trzy pomieszczenia: babiniec, ogromną nawę i „sanktuarium”, które jest ukryte za wspaniałym ikonostasem. Na wewnętrznych ścianach cerkwi zobaczymy też unikatowe polichromie. Ciekawe są także m.in. dwa boczne ołtarze.

Cały zespół cerkiewny położony jest na malowniczym pagórku. Zobaczymy także okazałą, drewnianą dzwonnicę oraz piękny cmentarz (najstarszy z nagrobków pochodzi z 1682 roku).

Warto odwiedzić tę świątynię podczas wakacyjnych wypadów. Obecnie jest ona filią Muzeum Kresów w Lubaczowie. Można ją zwiedzać z przewodnikiem o wyznaczonych godzinach (informacje na ten temat można znaleźć na cerkiewnej bramie).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto