Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tygodniowy przegląd prasy 26.11.2023: Zamość, 19.11-25.11.2023. Poznaj najważniejsze informacje z Zamościa

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 19.11 do 25.11.2023
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 19.11 do 25.11.2023 CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Zamościa, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 19.11 a 25.11.2023. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Historia rodziny Adamczuków ze Skierbieszowa z czarno-białymi fotografiami w tle”?

Przegląd tygodnia: Zamość, 26.11.2023. 19.11 - 25.11.2023: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Historia rodziny Adamczuków ze Skierbieszowa z czarno-białymi fotografiami w tle

Opowieść była wartka, wielowątkowa. O chłopskim fotografie Janie Adamczuku, jego życiu oraz historii rodzinnej wspominał jego brat – Stanisław. W relacji splotły się ludzkie losy oraz ważne i mniej ważne wydarzenia w dziejach lokalnej społeczności. Nie zabrakło tragicznych opisów, ale także kilku anegdot. Czasami zatem blisko nam było do łez innym razem uśmiechaliśmy się wraz z panem Stanisławem. Bo takie jest ludzkie życie: niejednoznaczne, skomplikowane.

📢 Wspólne kolędowanie na Rynku Wielkim w Zamościu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 8 grudnia

Zamojski Dom Kultury zaprasza mieszkańców do wspólnego kolędowania na Rynku Wielkim. Odbędzie się 16 grudnia (w godz. 14-17) oraz 17 grudnia (w godz. 15-18). Wcześniej trzeba się jednak zgłosić do organizatorów. Będzie to możliwe do 8 grudnia.

📢 Połamane konary, powalone drzewa. Strażacy interweniowali ponad 100 razy

Silny wiatr w województwie lubelskim wyrządził szkody. Strażacy w regionie interweniowali już ponad 100 razy, a zgłoszenia cały czas spływają.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 26.11.2023: 19.11-25.11.2023 Zamość: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Zamościu. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Ani kropli wódki dla noworodka! Wychowywanie niemowląt według dawnych poradników

„Spotyka się na wsi, że matka bierze niewielki gałganek (tzw. mamkę), wkłada w niego kawałek przeżutej bułki, lub chleba, trochę cukru i zawiązawszy taką papkę wkłada ją dziecku do ust” – czytamy w jednym z poradników wydanym w dwudziestoleciu międzywojennym. „Ileż to razy taka kobieta, będąc chora i nic o tem nie wiedząc przekazuje dziecku wraz z przeżutą bułką chorobę. Bezpodstawne jest jej powiedzenie: ja ta przecie nie chora!”.

📢 Zamość. Duża choinka stanęła na miejscowym Rynku Wielkim

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Duża, żywa choinka stanęła właśnie na zamojskim Rynku Wielkim. Drzewko ma około 13 metrów wysokości, gęste gałązki i prezentuje się pięknie.

📢 Zamojszczyzna. Obchody rocznicy niemieckich wysiedleń: w Zamościu i Skierbieszowie

O tych wydarzeniach nie wolno zapomnieć. Mieszkańcy Zamojszczyzny będą obchodzić 81 rocznicę brutalnych wysiedleń przeprowadzonych przez niemieckich okupantów. W Zamościu odbędą się one w poniedziałek (27 listopada). W Skierbieszowie uroczystości zaplanowano natomiast dzień wcześniej: w niedzielę (26 listopada).

📢 Zamość. O dotacji w wysokości 3,5 mln zł dla parafii, rondach i szkolnych posiłkach

To będą ważne i na pewno bardzo długie obrady. Zamojscy radni miejscy zdecydują o przekazaniu parafii (katedralnej) pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego i Tomasza Apostoła w Zamościu 3,5 mln zł. Stanie się to sesji miejscowej Rady Miejskiej (obrady odbędą się 27 listopada). Innych, ważnych punktów także nie zabraknie.

📢 Zamość. Zostań osobistym asystentem osoby niepełnosprawnej

Miejskie Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu prowadzi nabór uczestników do kolejnej edycji programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”. Jest on finansowany ze środków Funduszu Solidarnościowego.

📢 Praca wre na budowie obwodnicy Chełma na S12. Postęp prac jest już widoczny. Zobacz zdjęcia

O tym, że prace przy budowie obwodnicy Chełma w ciągu drogi ekspresowej S12 przebiegają sprawnie dziennikarze mieli okazję przekonać się osobiście w środę, 22 listopada, podczas spotkania w terenie z przedstawicielami oddziału lubelskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i objazdu po budowie tej obwodnicy.

📢 Za nami udane 9. Ogólnopolskie Spotkania Profesjonalnych Teatrów Amatorskich w Chełmie. Zobacz zdjęcia

To były trzy bardzo udane, różnorodne i pełne emocji dni podczas 9. Ogólnopolskich Spotkaniach Profesjonalnych Teatrów Amatorskich w Chełmie. Na deskach Chełmskiego Domu Kultury, od 17 do 19 listopada, młodsi i starsi widzowie mogli oglądać sześć teatrów z Lublina, Warszawy, Krakowa, Rzeszowa, Bytomia i z Ludwina.

📢 Wieża widokowa w Szczebrzeszynie zostanie otwarta. W programie pokazy, koncert i biesiada

Ruiny dawnego zamku w Szczebrzeszynie przez całe dziesięciolecia były zarośnięte przez tzw. samosiejki i krzaki. Widać tam było także dawne wykopy i wyrwy, w których poniewierały się fragmenty cegieł. To się zmieniło. Wzgórze zamkowe zostało uporządkowane. Powstała tam również okazała wieża widokowa za ponad 3 mln zł. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano w sobotę (25 listopada).

📢 Śmiertelne potrącenie pieszego na torach w miejscowości Rudka

Do tragicznego wypadku doszło w miejscowości Rudka. Mundurowi ustalili, że pociąg osobowy relacji Lublin-Chełm potrącił znajdującego się na torowisku mężczyznę. W wyniku obrażeń poniósł on śmierć na miejscu.

📢 Trwają remonty na zamojskiej Rotundzie. Teraz odnawiane są żołnierskie mogiły

Dotacje na ten cel pozyskano z Funduszu Promocji Kultury. Wynosi ona ponad 88 tys. zł. Za te pieniądze prowadzona jest renowacja mogił na zamojskiej Rotundzie. Zakres zaplanowanych robót to wymiana niektórych krzyży (z betonowych na granitowe), obramowań mogił oraz tzw. obrzeży pomiędzy nimi. Konserwowane są także wybrane płyty wykonane z piaskowca z inskrypcjami.

📢 „Pański dwór”. Zapomniana, letnia rezydencja rodziny Zamoyskich w Zwierzyńcu

Dziś wielu mieszkańców Zamojszczyzny nie wie nawet o istnieniu w Zwierzyńcu tak ciekawej, wręcz unikatowej rezydencji. Nigdy też chyba też nie powstał pomysł, aby ją odtworzyć. Jednak letnia rezydencja rodziny Zamoyskich w Zwierzyńcu była wyjątkowa, okazała, niezwykle ciekawa. Odwiedzał ją w XVII w. Bazyli Rudomicz, nieoceniony zamojski kronikarz. Załatwiał tam wiele spraw publicznych i prywatnych.

📢 Powiat biłgorajski. Partyzanci walczący w Osuchach i na całej Zamojszczyźnie zostaną odpowiednio uczczeni

Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach pochłonie ponad 12,7 mln zł. W biłgorajskim Starostwie Powiatowym właśnie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej tej placówki. Przedstawiona została koncepcja działania przyszłego muzeum, zakres prac inwestycyjnych oraz m.in. pomysły na wyposażenie sal: wystawowych oraz konferencyjnej.

📢 "Dzieło ciemności". O polskich królach, oblężeniach Zamościa i konfederacji tarnogrodzkiej

To był schyłek epoki. Wraz z tym niezwykłym człowiekiem gasła powoli potęga Rzeczpospolitej oraz sława polskiego oręża. Stan zdrowia króla Jana III Sobieskiego stale się pogarszał. Monarcha był chory m.in. na syfilis, czego nie ukrywał. Często wspominał np. o nacieraniu chorych miejsc na swoim ciele maścią rtęciową, która doraźnie pomagała, ale niszczyła cały organizm. Potem – w wyniku kuracji – król zapadł także na uremię i chroniczne zapalanie nerek.

📢 Zorganizowana grupa przemytników ludzi została rozbita. W sprawie jest 32 podejrzanych

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej działając pod nadzorem prokuratora, rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem imigrantów przez granicę polsko – białoruską do krajów Europy Zachodniej. W sprawie obecnie występuje 32 podejrzanych.

📢 Obwodnica Zamościa powstanie poza zabudowaniami Michalowa. Prace projektowe trwają

Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad informuje, iż zakończyły się działania informacyjne dotyczące budowy obwodnicy Zamościa. Inwestycja powstanie w ciągu drogi krajowej nr 74. Prace projektowe nadal trwają. Rozważane są trzy warianty budowy drogi o długości od 18,8 do 19,4 km. To m.in. efekt spotkań z mieszkańcami.

📢 Tragiczny wypadek busa pod Hrubieszowem. Nie żyją dwie kobiety i 6-letnie dziecko, 3-latek jest w ciężkim stanie

Dwie kobiety i 6-letnie dziecko zginęli w wypadku busa, do którego doszło w miejscowości Wereszyn w gminie Mircze (powiat hrubieszowski). Prawdopodobną przyczyną było zaśnięcie kierowcy. Pojazdem podróżowali obywatele Ukrainy. Jak poinformowała PAP, droga wojewódzka nr 844 w tym miejscu jest całkowicie zablokowana.

📢 Sztuka z nutą pasji. Spotkanie artystyczne w Siedliszczu. Zobacz zdjęcia

Niecodzienne spotkanie z poezją i sztuką Urszuli Katarzyny Bydlińskiej oraz koncert utalentowanej Julii Nowackiej odbył się w minioną sobotę, 18 listopada w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego w Siedliszczu.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto