Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Powiat biłgorajski. Partyzanci walczący w Osuchach i na całej Zamojszczyźnie zostaną odpowiednio uczczeni

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Starostwo Powiatowe w Biłgoraju
Muzeum Partyzantów Polskich w Osuchach pochłonie ponad 12,7 mln zł. W biłgorajskim Starostwie Powiatowym właśnie odbyło się pierwsze spotkanie Rady Programowej tej placówki. Przedstawiona została koncepcja działania przyszłego muzeum, zakres prac inwestycyjnych oraz m.in. pomysły na wyposażenie sal: wystawowych oraz konferencyjnej.

Muzeum zaplanowano w opuszczonym budynku dawnej szkoły w Osuchach. Zaprojektowano na takiej „bazie” dwukondygnacyjny gmach o powierzchni 925 mkw. (w tym pow. ekspozycyjna to 580 mkw.). W placówce będzie można w przyszłości prześledzić m.in. dzieje partyzantów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, którzy m.in. w 1944 roku bohatersko walczyli i ginęli na Zamojszczyźnie. Ma ona być nowoczesna, a ekspozycje będą tam miały „charakter narracyjny” (w założeniu ma przypominać Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie).

Taka forma powinna być atrakcyjna nie tylko dla miłośników historii, ale także turystów oraz uczniów. To wszystko trzeba jednak przygotować, zaplanować. Dlatego 16 listopada w biłgorajskim Starostwie Powiatowym odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Programowej przyszłego muzeum. W Spotkaniu uczestniczył Andrzej Szarlip, starosta biłgorajski, Marek Majewski, dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju oraz przedstawiciele IPN w Warszawie, Instytutu Pileckiego, Stowarzyszenia Osuchy 44, Muzeum Narodowego w Lublinie, Rady Muzeum w Biłgoraju i m.in. regionaliści.

Zaprezentowano m.in. wstępną koncepcję sal wystawowych oraz mówiono o całym przebiegu prac inwestycyjnych. Zapowiedziano także powstanie tzw. Rady Społecznej, która także miałaby być „zaangażowana w kreowanie działalności i wyposażenia muzeum”. Omawiano także tzw. elementy zagospodarowania terenu. Chodzi m.in. o ogrodzenie, zatokę autobusową, nawierzchnie utwardzone przed budynkiem oraz parkingi.

Pracy zatem nie zabraknie. Powiat biłgorajski już podpisał z wykonawcą umowę na projekt pod nazwą: „Przebudowa i rozbudowa budynku dawnej szkoły w Osuchach na potrzeby utworzenia Oddziału Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Osuchach”. Roboty zostaną zakończone we wrześniu 2024 r. Trzeba się zatem śpieszyć.

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Kolumb był polskim księciem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto