Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przegląd tygodnia z 25.12.2022 w Zamościu. Najważniejsze wydarzenia od 18.12 do 24.12.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 18.12 do 24.12.2022
Przy śniadaniu albo relaksując się przy kawie, poznaj najważniejsze informacje mijającego tygodnia od 18.12 do 24.12.2022 CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie tygodniową prasówkę. Jeśli w mijającym tygodniu byłeś zbyt zajęty, by nadążyć za informacjami z Zamościa, zobacz teraz artykuły, które inni czytelnicy czytali najchętniej między 18.12 a 24.12.2022. Sprawdź, czy nie minęło Cię nic ważnego. Czy czytałeś artykuł: „Znani, lubiani i na dodatek z Lubelszczyzny... Zobacz jakie gwiazdy pochodzą z naszego województwa. Sprawdź czy wiedziałeś o nich! [LISTA]”?

Przegląd tygodnia: Zamość, 25.12.2022. 18.12 - 24.12.2022: top 3 artykuły

Oto lista najpopularniejszych w mijającym tygodniu wiadomości. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Znani, lubiani i na dodatek z Lubelszczyzny... Zobacz jakie gwiazdy pochodzą z naszego województwa. Sprawdź czy wiedziałeś o nich! [LISTA]

Ich twarze pojawiają się w telewizji i na łamach gazet. Pojawiają się na ekskluzywnych imprezach w całej Polsce i za granicą, tam także kupują domy i mieszkają na co dzień. A nie każdy wie, że pochodzą z województwa lubelskiego! Zobacz kto ze szklanego ekranu pochodzi z Lubelszczyzny! Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Wigilia Starego Miasta za nami. Mimo złej pogody do Mikołaja ustawiały się kolejki [ZDJĘCIA]

Ekspresowo zorganizowana Wigilia Starego Miasta już za nami - pomimo złej pogody w krużgankach pojawiło się całkiem sporo świętujących. Wigilijnych gości witali roześmiani gospodarze: przeor Krzysztof Modras OP, biskup Adam Bab i... sam Święty Mikołaj. Do tego ostatniego ustawiały się prawdziwe kolejki - i to nie tylko samych dzieci. Wszyscy przełamali się opłatkiem, a potem ruszyli do suto zastawionych stołów. Wszystkiemu towarzyszyły kolędy w wykonaniu profesjonalnych muzyków.

📢 Co na lubelskich stołach dawniej stawiano? Tradycje wigilijne na kulinarnej mapie Lubelszczyzny

Na Lubelszczyźnie wigilia uważana była za dzień święty. Zwana inaczej "pośnikiem" była zapowiedzią całego roku. W wielu domach do dzisiaj mówi się "jaka wigilia taki cały rok". Wierzono, że noc przed Bożym Narodzeniem jest nocą cudów. Wiele tradycji, w tym ta wiara zostały zapomniane, także tradycje związane z potrawami wigilijnymi. Co kiedyś pojawiało się na wigilijnych stołach Lubelszczyzny? Jakie potrawy były podawane? Głównie były to dary ziemi, zjadano je w podzięce za dobre plony. Poznaj jakimi potrawami zajadano się kiedyś. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Spraw prezent sobie albo bliskiej osobie

Materiały promocyjne partnera

Tygodniowa prasówka 25.12.2022: 18.12-24.12.2022 Zamość: pozostałe wydarzenia

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w mijającym tygodniu uwagę czytelników w Zamościu. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 Miejskie choinki w województwie lubelskim. Zobacz jak wyglądają świąteczne drzewka w regionie. Zdjęcia

Miasta z województwa lubelskiego wprowadziły świąteczny klimat na ulice. Święta coraz bliżej, a mieszkańcy mogą poczuć magiczny klimat Bożego Narodzenia. Duże drzewka, mieniące się lampeczki i kolorowe bombki, to wystrój zimowy największych miast w regionie. Zobacz jak wyglądają miejskie choinki. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

📢 Rezerwat „Czartowe Pole” został zamknięty. Na spacery trzeba poczekać do stycznia

To jeden z najpopularniejszych zakątków spacerowych na Roztoczu. Do końca roku nie będzie można go jednak odwiedzać. W rezerwacie przyrodniczym „Czartowe Pole” (w gminie Józefów) trwają prace remontowe.

📢 Dwieście lat pani Janino! Były gratulacje, życzenia i kwiaty

To były piękne, wzruszające uroczystości. Janina Pintal ma trójkę dzieci, pięcioro wnuków oraz dziewięcioro prawnuków. Mieszka wraz z córką Marią w Korczowie (gm. Biłgoraj). Właśnie obchodziła setne urodziny. Z tej okazji odwiedził ją m.in. Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj. Były gratulacje, życzenia i kwiaty.

📢 Śnieg topnieje, rzeki wzbierają. IMGW wydaje kolejny alert

Dodatnia temperatura sprzyja roztopom zalegającego śniegu. Gdy skończyliśmy walczyć z gołoledzią i ślizgawicą, przyszedł czas na roztopy i wszędzie obecne kałuże. Na rzekach mogą wystąpić stany alarmowe.

📢 Wojewoda mówi STOP. W okresie świąteczno-noworocznym nie będzie można używać fajerwerków. Są jednak wyjątki

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał rozporządzenie o zakazie używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie naszego województwa. Będzie on obowiązywał od Wigilii do 31 stycznia 2023 r. W akcie znalazły się jednak wyjątki.

📢 „Oto ja, służebnica Pańska”. Tajemnice obrazu Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w zamojskiej Katedrze

W obrazach i ikonach „Zwiastowania” zawsze wyczuwa się niezwykłe ciepło i jakąś subtelną aurę i mistykę. Owa biblijna scena uważana jest za pierwszy znak nadchodzącego zbawienia oraz szczególnej bliskości i łaski Stwórcy. To niezwykłe, że można ją oglądać w zamojskiej Katedrze i to w znakomitym, malarskim wykonaniu. Warto się temu dziełu bliżej przyjrzeć.

📢 Zamość. Z dachów spadają „lodowe bałwany”. Ludzie toną na chodnikach w wodzie

Trzeba bardzo uważać. W Zamościu i całym województwie było dzisiaj kilka kresek powyżej zera. Kłopot w tym, że na ulicach, placach i na dachach domów zalega jeszcze gruba warstwa śniegu. Ona się topi na potęgę. W efekcie wszędzie pojawiło się mnóstwo kałuż. Trudno przez nie przebrnąć. Nie tylko woda jest kłopotem.

📢 To pierwszy w historii Chełma Międzynarodowy Polsko - Ukraiński Jarmark Świąteczny. Zobacz zdjęcia

Potrawy polskie i ukraińskie, atrakcyjne świąteczne stroiki, kolędy - to wszystko znaleźć można na stoiskach Międzynarodowego Polsko -Ukraińskiego Jarmarku Świątecznego, który po raz pierwszy zorganizowany został w Chełmie.

📢 Równo jak po stole. Droga z Sitna do Miączyna kosztowała prawie 23 miliony złotych

To była inwestycja na którą oczekiwano od wielu lat. Powiat zamojski zakończył właśnie remont ważnej drogi z Sitna do Miączyna o długości ponad 16 kilometrów. Wydano na ten cel prawie 22,8 mln zł, z czego ok. 16,9 mln zł pochodziło z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Pomogły także gminy: Sitno i Miączyn.

📢 Zakończono kolejny etap remontów u świętego Mikołaja. Prace będą kontynuowane

W sąsiedztwie kościoła przebiegają tory kolejowe. Drgania gruntu wywoływane przez jeżdżące po nich pociągi wywołały i nadal wywołują w świątyni wiele szkód. Swoje zrobił też czas. Dlatego konieczne były prace konserwatorskie i restauratorskie. W pochodzącym z XVII-wieku zamojskim kościele p.w. św. Mikołaja prowadzone są od kilku lat. Właśnie zakończono jeden z etapów.

📢 Kraśnicka wigilia miasta przyciągnęła tłumy. Był barszcz, bigos, konkursy i sam Święty Mikołaj [ZDJĘCIA]

Rozświetlona tysiącem światełek kraśnicka wigilia miejska za nami. Przyciągnęła tłumy mieszkańców, którzy mieli okazję też trochę pokolędować z przygotowanych specjalnie na ten dzień śpiewników, a asystowała im w tym Orkiestra Dęta OSP oraz uzdolnione wokalistki z kraśnickiego CK. Zapach wigilijnego barszczu i bigosu rozniósł się po całym rynku, zaś potrawy smakowały wyśmienicie, podobnie jak rozgrzewająca herbata i czekolada. Na koniec dołączył i sam Święty Mikołaj!

📢 Krzyżyk na drzwiach, mąka na wycieraczce. Czy złodzieje oznaczają lubelskie mieszkania? Co na to policja?

Krzyżyk - idealne do kradzieży, diament - samotna kobieta, kilka kółek - bogaty, dwa prostokąty - zastraszony. Taki system mieliby stosować lubelscy złodzieje w celu oznaczania mieszkań przeznaczonych do włamania. Lokalne grupy ma Facebooku huczą od plotek roznoszących się z prędkością błyskawicy - internauci przestrzegają się nawzajem przed krzyżykami, które miałyby się pojawiać na różnych osiedlach. Co na to policja? Choć włamań w okresie przedświątecznym rzeczywiście jest więcej niż w innych miesiącach roku, to żadnego oznaczania mieszkań nie zauważyła.

📢 Stalag 325. Jeńców głodzono. Ograniczono im dostęp do wody. Byli bici, szczuci psami, szykanowani. Niewielu przeżyło

„Obok Zamościa w pobliżu Karolówki, w szczerym polu w 1941 r. Niemcy wybudowali obóz dla jeńców radzieckich” — pisał Michał Bojarczuk we wspomnieniach nadesłanych w 1963 r. do redakcji Wrocławskiego Tygodnika Katolików. „Urządzenia były bardzo prymitywne, dwie szopy bez ścian, właściwie dachy na palach i budynek dla warty. Teren był ogrodzony drutami kolczastymi, którymi przebiegał prąd o wysokim napięciu. Żadnych innych urządzeń koniecznych w takim wypadku nie było”.

📢 Walczymy dla dobra wszystkich. Zaniepokojeni rolnicy protestowali w Hrubieszowie

Wzięło w nim udział około 600 gospodarzy, a po ulicach Hrubieszowa krążyło 450 ciągników. Działacze Zamojskiego Towarzystwa Rolniczego zorganizowali w tym mieście duży protest. Odbył się on we wtorek (20 grudnia). Uczestniczyli w nim rolnicy z powiatu hrubieszowskiego, zamojskiego, tomaszowskiego i chełmskiego.

📢 Turobin na prawa miejskie musi jeszcze poczekać. Mieszkańcy jednak się nie poddają

To ważna inicjatywa dla miejscowej społeczności. Prawa miejskie zabrali przecież Turobinowi rosyjscy zaborcy. Mieszkańcy tej miejscowości uznali, że czas je wreszcie odzyskać. Tak się jednak na razie nie stanie. Dlaczego?

📢 Zamieszanie z powodu morsowania. Na szczęście nikt nie ucierpiał

  • Działaliśmy szybko. Przeszukaliśmy koryto rzeki we wskazanym miejscu za pomocą bosaków. Woda miała tam głębokość około 80 cm. Nie znaleźliśmy na szczęście nic niepokojącego, co mogłoby potwierdzić utonięcie – mówi st. kpt. Marcin Lebiedowicz, rzecznik Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Hrubieszowie.

📢 Wspólne kolędowanie w Zamościu będzie trwało dwa dni

Stowarzyszenie Chór Ziemi Zamojskiej „Contra” oraz Klub 3. Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego organizują 12 Roztoczański Koncert Kolęd i Pastorałek. Odbędzie się on w Zamościu w dniach 26 i 27 grudnia. Program zapowiada się w tym roku wyjątkowo.

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto