Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duża fabryka w Zamościu? AKTUALIZACJA

Joanna Nowicka
Duża fabryka w Zamościu? Inwestycja jest niemal pewna - informuje UM
Duża fabryka w Zamościu? Inwestycja jest niemal pewna - informuje UM JN
Za kilka lat w Zamościu ma powstać wielka fabryka zatrudniająca nawet 1300 osób. Korzyść mają mieć też okoliczni rolnicy, bo zakład będzie przetwarzał produkty rolne. Zamojski Urząd Miasta i przedstawiciele inwestora zapewniają, że plany zostaną zrealizowane. Na razie jednak nie wiadomo jak nazywa się tajemnicza firma ze Szwajcarii, która chce budować fabrykę w naszej podstrefie. Wiadomo natomiast, że Zamość nie jest jedyną lokalizacją w Polsce w której ma powstać zakład.

WTOREK: Pod naszym artykułem z poniedziałku dotyczącym planów szwajcarskiego koncernu pojawił się komentarz z informacją, że podobna inwestycja do zamojskiej planowana jest na drugim końcu Polski - w Strzelcach. Czy zamojska lokalizacja jest zagrożona? Sprawdziliśmy to: - Poza Zamościem i Strzelcami mamy plany co do kilku innych lokalizacji. W sumie będzie ich 5, wraz z centrami logistycznymi - uspokaja Janusz Piotr Zienkiewicz, przedstawiciel inwestora.

Dlaczego wizualizacje zakładów są takie same? - Najpierw, zgodnie z życzeniami pana prezydenta, zaprojektowaliśmy wpisującą się w krajobraz, ładną fabrykę w Zamościu - mówi Zienkiewicz tłumacząc, że każdy kolejny projekt to dodatkowe koszty, więc zakład na Zachodzie będzie wyglądał z zewnątrz niemal tak samo.

W Strzelcach - jak donoszą lokalne media - ma być produkowana głównie pizza i lasagne (mrożonki). Jednak - jak zapewnia przedstawiciel inwestora - w Zamościu będą to inne produkty.

***
O inwestycji opowiadali w piątek w Urzędzie Miasta przedstawiciele inwestora. Reprezentujący szwajcarską firmą Janusz Piotr Zienkiewicz potwierdził, że budowa fabryki jest już pewna: - Wczoraj jeszcze inwestor uprawomocnił mnie do przekazania Państwu że inwestycja będzie realizowana – powiedział.

Firma zdecydowała się na realizację inwestycji w Zamojskiej Podstrefie Ekonomicznej z kilku względów. Ważne było m.in. to, że w Zamościu jest działka spełniająca wymogi wielkościowe, czyli m.in. 15 ha. oraz nie będzie problemów z jej uzbrojeniem w gaz, prąd i wodę. Jak mówił Janusz Zienkiewicz, istotne było też pozytywne podejście władz miasta do tematu. Nie bez wpływu jest też lokalizacja w terenie rolniczym, bo fabryka ma zajmować się przetwórstwem rolno-spożywczym: - Szukaliśmy możliwości budowy w tym rejonie, bo został on oceniony dobrze pod kątem rolniczym. Jednym z kluczowym czynników była wysoka jakość produktów i ich to, że - w porównaniu do innych miejsc w Europie – są ekologiczne – mówił przedstawiciel inwestora.

Fabryka ma być budowana prawdopodobnie jesienią 2015 roku. Prace potrwają około 3 lat. Początkowo zatrudnienia znajdzie tu 500 osób – określone kwalifikacje mają nie mieć dużego znaczenia, bo praca będzie nieskomplikowana a pracownicy przeszkoleni przez zagraniczną kadrę.

O tym jak będzie wyglądał kompleks opowiadał architekt Igor Skrzyński. Na działce inwestora znajdzie się zakład produkcyjny, magazyn składowania, centrum dystrybucyjne, zaplecze biurowe, parking dla samochodów ciężarowych ze stacją benzynową, hotel dla kierowców i oczyszczalnia ścieków. Obiekt ma być otwarty dla klientów, którzy będą mogli przyjść i przetestować produkty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto