Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podmokły teren i „zintensyfikowane działania”. Wraca temat zalewanych piwnic na zamojskim osiedlu Karolówka

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Przemawia radna Jolanta Fugiel
Przemawia radna Jolanta Fugiel UM w Zamościu
- Na jakim etapie jest sprawa dotycząca zalewania piwnic w mieszkaniach przy ul. Klonowej w Zamościu? Czy wydział przygotował jakąś koncepcję w tej sprawie, bo z tego co wiem pan dyrektor Miechowiecki mówił, że nad tym pracuje, że ma jakieś propozycje rozwiązań? Jeżeli byłaby taka możliwość to chciałabym prosić o przybliżenie tych ustaleń – dopytywała Jolanta Fugiel, zamojska radna miejska na ostatniej sesji zamojskiej Rady Miejskiej (obrady odbyły się 26 lutego).

Wysoki poziom wód gruntowych

O tej sprawie szeroko pisaliśmy kilka tygodni temu. O co chodzi? Mieszkańcy części domów na zamojskim osiedlu Karolówka prosili wówczas miasto o pomoc. Chodziło wówczas głównie o ulicę Łanową, gdzie woda wdziera się co jakiś czas do piwnic pobliskich domów. Miejscowy urzędnicy zapewniali wówczas, iż szukają różnych rozwiązań.

- W ostatnim czasie duże opady śniegu nasiliły to zjawisko – mówił podczas styczniowej sesji Jarosław Miechowiecki, dyrektor Wydziału Gospodarki i Ochrony Środowiska w zamojskim UM. Przyznał także, że przy ul. Klonowej od jakiegoś czasu rzeczywiście „obserwuje się” wysoki poziom wód gruntowych. To powoduje, iż część piwnic stojących tam domów jest podtapianych. Po czym dodał:

- W ubiegłym roku bardzo duże prace remontowo-konserwacyjne były tam przeprowadzone. Przeznaczono wówczas dodatkowe środki na konserwację rowów melioracyjnych. Stało się to na całym osiedlu, nie tylko na ul. Klonowej. To jest jednak specyficzny, podmokły teren.

Obserwujemy to

Zdaniem dyrektora Miechowieckiego kłopotem są również różne zmiany dokonane w tej okolicy. Chodzi o przebudowy w ramach inwestycji prywatnych, ale także kompleksowe roboty drogowe.

- To przyczyniło się do pewnych zaburzeń jeśli chodzi o strukturę cieków wodnych – tłumaczył. - Obserwujemy to. Słyszymy także głosy i sygnały od mieszkańców. Co dalej? Będziemy podejmować próbę przeanalizowania całego terenu pod kątem geologicznym. Skorzystamy w tej sprawie z doświadczenia pracowników „Wód Polskich”. Już zleciliśmy wstępną analizę.

Dyrektor Miechowiecki mówił też na sesji RM o powstających koncepcjach na rozwiązanie tej sytuacji. Dlatego radna Jolanta Fugiel powróciła do tego tematu. Jaką otrzymała odpowiedź?

Działania

- Wstępne lokalizacje drenaży w tych okolicach zostały namierzone i sprawdzone pod kątem drożności – mówił na ostatniej sesji zamojskiej Rady Miejskiej Marcin Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Zamościu. - Dotarliśmy też do archiwalnych map odnośnie tych wszystkich drenaży, które były zbudowane wiele lat temu. One zostały pozyskane i przekazane projektantowi koncepcji. Trzymamy zatem rękę na pulsie. Działania w tym zakresie są bardzo przez nasz wydział zintensyfikowane.

Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto