Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy most w Biłgoraju zostanie odnowiony. Ogłoszono przetarg na tę inwestycję

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Starostwo Powiatowe w Zamościu
Ulicą Lubelską można dojechać z Biłgoraja do drogi wojewódzkiej nr 835. Jak podkreślają miejscowi samorządowcy owa „wylotówka” ma dla miasta i całego powiatu strategiczne znaczenie. Znajduje się na tym ważnym trakcie zabytkowy, unikatowy most z pierwszej połowy lat 30. ubiegłego wieku. Jest on w złym stanie technicznym. To się zmieni.

Most został wpisany do miejscowego rejestru zabytków. Jest obiektem jednoprzęsłowym z charakterystycznymi łukami. Niedawno władze powiatu biłgorajskiego wystarały się o dofinansowanie na kompleksowego remont obiektu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wynosi ono 1,3 mln zł. Ponadto 200 tys. zł powiat dołoży do tych prac z własnego budżetu.

Zakres zaplanowanych robót jest duży. To m.in. naprawy uszkodzeń podpór mostu wraz z – jak to określono – reprofilacją. Potrzebne jest także wzmocnienie betonowej konstrukcji, wykonanie odpowiedniej izolacji oraz przebudowa nawierzchni drogi znajdującej się na moście. Konieczne będzie również odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne metalowych elementów. Nie obędzie się także bez poważnych robót ziemnych.

Ogłoszono już przetarg na wykonanie zaplanowanych robót budowlanych. Oferty można składać w biłgorajskim Starostwie Powiatowym do 7 marca. Jest o co walczyć.

- Podobno w Polsce istnieją jedynie dwa takie mosty. Być może jest to tylko legenda, ale tak się u nas o tym mówi. Drugi, bardzo podobny znajduje się obecnie w Garwolinie – mówił w jakiś czas temu w rozmowie z nami Tomasz Rogala, wicestarosta biłgorajski. - Jesteśmy przygotowani do remontu. Mamy już m.in. odpowiednie pozwolenie na budowę (wydane po uprzednim uzgodnieniu prac z Lubelskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – przyp. red).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policyjny dron obserwował zachowania kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto