Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Drogo na jarmarku świątecznym? Tyle wystawca musi zapłacić za stoisko w 2023 roku m.in. w Gdańsku, Opolu i Bydgoszczy

Redakcja
Jarmark świąteczny 2023 na rynku w Katowicach ma trwać od 17 listopada do 7 stycznia 2024.
Jarmark świąteczny 2023 na rynku w Katowicach ma trwać od 17 listopada do 7 stycznia 2024. Tomasz Kawka
Po dwa pierogi, lukrowane pierniki i grzańce, a w portfelu prawie 100 zł mniej. Ruszają świąteczne jarmarki. W największych miastach w Polsce jarmarki bożonarodzeniowe rozpoczynają się 4-5 tygodni przed świętami. Sprzedawcy przyjadą tam, gdzie mają więcej czasu na zarobek, ten musi być tym większy, im wyższa cena za stoisko w danym mieście. Sprawdziliśmy, ile płacą wystawcy za udział w świątecznym przedsięwzięciu w 2023 roku.

Spis treści

Ruszają świąteczne jarmarki. Poczuj klimat, ale najpierw zapłać

W jednych miastach jarmarki już się zaczęły, inne oficjalne otwarcie mają przed sobą w nadchodzący weekend. Pachnie grzanym winem, podsmażaną kapustą i piernikami. Do tego karuzele, lampki oraz dźwięk świątecznych utworów, czyli świąteczny klimat w pełni. Aby go zasmakować, trzeba zapłacić, niekiedy słono.

W Poznaniu za kubek grzańca czerwonego lub białego trzeba zapłacić 18 zł, jeśli grzaniec jet bezalkoholowy, wydamy o 3 zł mniej, a gorące kakao kosztuje
W Poznaniu za kubek grzańca czerwonego lub białego trzeba zapłacić 18 zł, jeśli grzaniec jet bezalkoholowy, wydamy o 3 zł mniej, a gorące kakao kosztuje na jednym ze stoisk 15 zł, wymienia Głos Wielkopolski. W innych miejscach oraz miastach nierzadko za kubeczek grzańca trzeba zapłacić 20-25 zł. Jeśli grzańca nie kupujemy w jednorazowym kubeczku, kaucja za kufel wynosi ok. 20 zł. Tomasz Kawka

Koszt przygotowania produktów to jedno, dojazd, noclegi i wynagrodzenie dla pracowników drugie, a koszt stoiska i zużytego prądu dokłada kolejny punkt na liście kosztów, jakie musi ponieść wystawca na jarmarku świątecznym.

Inne stawki są przewidziane dla wytworów rękodzieła, sprzedawców żywności, punktów gastronomicznych czy sprzedawców alkoholu. Zaglądamy do cenników, by dowiedzieć się, jak mocno mogą oddziaływać na ceny świątecznych przysmaków i dekoracji sprzedawanych na stoiskach.

Bydgoski Jarmark Świąteczny 2023. Ile płaci wystawca?

Producent miodu, wędlin, serów, wytwórca serków zakopiańskich i pierogów w Bydgoszczy płaci 2300 zł netto za miejsce na jarmarku. Bydgoski Jarmark Świąteczny został otwarty 18 listopada i potrwa do piątku 22 grudnia.

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta, opłata za uczestnictwo w Bydgoskim Jarmarku Świątecznym składa się z opłaty eksploatacyjnej z tytułu najmu stoiska i zróżnicowanej kwoty zależnej od rodzaju towaru wskazanego przez Wystawcę w Karcie Zgłoszenia:

 • 1700 zł netto – rękodzieło, ozdoby świąteczne
 • 2300 zł netto - artykuły spożywcze
 • 2850 zł netto – gastronomia (bez sprzedaży alkoholu)
 • 3450 zł netto – gastronomia ze sprzedażą alkoholu
 • 4000 zł netto – sprzedaż alkoholu.

Ceny nie zawierają kosztów energii elektrycznej.

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Gdańsku. Ceny dla wystawców

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Gdańsku rozpoczyna się 24 listopada i potrwa do 23 grudnia. To jedna z największych i jednocześnie najdroższych takich wydarzeń w Polsce. Stoiskami wypełnią się Targ Węglowy, ulica Bogusławskiego, ulica Tkacka, Zbrojownia, Zespół Przedbramia.

Cennik zawiera kilka wariantów zależnie od rodzaju stoiska
Wystawcy z ofertą kategorii rzemiosło, artyści, art. spożywcze płacą za drewniany domek organizatora

 • stragan 6 m2 - kaucja 500 zł, cena netto 8,9 tys. zł
 • stragan 8 m2 - kaucja 500 zł, cena netto 11,3 tys. zł

Koszt doprowadzenia prądu 230V do 3 kW - obligatoryjne - 950,00 zł, rozliczenie zużycia prądu w oparciu o wskazania licznika i fakturę od dostawcy energii.

Gastronomia – strefa FOOD COURT płaci od 6,2 do 11,5 tys. zł zależnie od typu straganu. Doprowadzenie prądu to dodatkowa opłata.
Zbrojownia sztuki i rękodzieła — opłata za kram 2 mkw wynosi 3,9 tys. zł, altana organizatora 9 mkw bez plandeki - 7,9 tys.

Jarmarki 2023 we Wrocławiu, Gnieźnie, Opolu i Kątach Wrocławskich

W piątek 24 listopada rozpocznie się Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu i potrwa długo, ponieważ aż do 7 stycznia 2024. Organizatorzy wyjaśniają:

Koszty wynajęcia domku są zróżnicowane, w zależności od lokalizacji i ustawienia domku na Jarmarku, oferowanego asortymentu, zgłoszonego zapotrzebowania na energię elektryczną – nie wszystkie lokalizacje mają możliwość podłączenia w przypadku wysokiego zapotrzebowania na prąd. Według tych kryteriów przygotowywana i przesyłana jest oferta udziału dla osoby zainteresowanej.

Przewidziano rotacyjne miejsca wystawiennicze.

W Gnieźnie jarmark potrwa od 6 do 10 grudnia. Za miejsce wystawiennicze będzie pobierana opłata w wysokości 25 zł brutto za metr kwadratowy za każdy dzień handlu.

Kąty Wrocławskie także organizują Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 r., odbędzie się 16-17 grudnia. Ceny dla wystawców:

 • szkoły, stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, sołectwa, osiedla z obszaru gminy Kąty Wrocławskie - opłata 1 zł za stoisko,
 • pozostałe stoiska handlowe z obszaru gminy Kąty Wrocławskie – 125 zł za stoisko,
 • stoiska handlowe spoza gminy Kąty Wrocławskie – 200 zł za stoisko,
 • stoiska handlowe z alkoholem – 375 zł za stoisko.

W Opolu domek standard o pow. 6 mkw z przyłączem 230 V do 1 kw w cenie, do tego girlandy i oświetlenie, najem od 24.11 do 31.12 udział w wydarzeniu za 3 tys. zł netto, za domek 11 mkw i przyłączem do 3 kw - 4,5 tys. zł netto.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drogo na jarmarku świątecznym? Tyle wystawca musi zapłacić za stoisko w 2023 roku m.in. w Gdańsku, Opolu i Bydgoszczy - Strefa Biznesu

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto