Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Dodatek węglowy. O takie wsparcie stara się wiele osób, w tym najubożsi

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Wiele domów jest ocieplanych tzw. własnymi źródłami ciepła. Ci, którzy ogrzewają je węglem, mogą liczyć na wsparcie
Wiele domów jest ocieplanych tzw. własnymi źródłami ciepła. Ci, którzy ogrzewają je węglem, mogą liczyć na wsparcie Bogdan Nowak
Zainteresowanie jest bardzo duże. O jednorazowy dodatek węglowy stara się ponad 2,5 tysiąca mieszkańców Zamościa. Tyle wniosków w tej sprawie zostało złożonych do miejscowego Miejskiego Centrum Pomocy Rodzinie. Wśród nich są także podopieczni tej instytucji: najubożsi mieszkańcy miasta.

- Złożyli oni w tej sprawie odpowiednie deklaracje –zapewniała Halina Rycak, dyrektor MCPR w Zamościu na ostatniej sesji zamojskiej Rady Miejskiej (obrady odbyły się 26 września). - Niektórzy z nich starali się także o dostarczenie węgla. Jednak ok. 80 proc. naszych podopiecznych nie wyraziło woli, żebyśmy uczestniczyli w procesie jego zakupu.

Jest o co się starać. Dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł przysługuje gospodarstwom domowym, gdzie głównym źródłem ogrzewania jest kocioł, kominek, piec kaflowy itd. Takie urządzenia muszą być zasilane na „paliwo stałe”. Chodzi o węgiel, brykiet czy pelet. Warunkiem uzyskania wsparcia jest wpisanie takiego źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wypłaty mogą nastąpić tylko wówczas, gdy przygotowany wniosek do MCPR spełnia wszelkie wymogi.

Takie wnioski złożyło również 650 podopiecznych zamojskiego MCPR. Maciej Spozowski, przewodniczący zarządu osiedla Stare Miasto w Zamościu martwi się o to czy zostaną oni odpowiednio zabezpieczeni na zimę. Mówił o tym na ostatniej sesji Rady Miejskiej. - Czy MCPR da radę zabezpieczyć dla nich opał? - dopytywał.

Radni uchwalili tego dnia odpowiednie zmiany w budżecie miasta, dlatego wypłaty zasiłków węglowych dla podopiecznych MCPR mogły się rozpocząć.

- One już trwają. Są prowadzone sukcesywnie – zapewnia Arkadiusz Złomaniec, zastępca kierownika Działu Świadczeń MCPR w Zamościu. - Weryfikowane i analizowane są także wnioski innych mieszkańców miasta. Mamy ich w sumie dotychczas ponad 2,5 tysiące. Zainteresowanie jest zatem bardzo duże.

Arkadiusz Złomaniec przypomina, że dzięki niedawnym zmianom w przepisach o dodatek węglowy może starć się tylko jedna osoba w każdym gospodarstwie domowym. Co ważne, nabór wniosków nadal trwa. Można je składać do 30 listopada. Bliższe informacje na temat zasad całego przedsięwzięcia znajdziemy na stronie internetowej MCPR w Zamościu (www.mcpr.zamosc.pl).

W wielu samorządach naszego województwa także ruszyły podobne wsparcie. Np. w Tomaszowie Lub. dodatek węglowy jest „sukcesywnie” wypłacany od 23 września.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto