Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Rozwiązanie niezbędne? W planach podwyżka podatku od nieruchomości

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Jeśli radni tak zdecydują, w Zamościu będą obowiązywać nowe, wyższe stawki podatku od nieruchomości. W ten sposób do budżetu miasta mogłoby wpłynąć o około 6 milionów zł więcej niż dotychczas. Odpowiedni projekt uchwały już jest gotowy. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się jednak na najbliższej sesji zamojskiej RM w poniedziałek (30 października).

Nowe stawki mają wyglądać następująco: od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (bez względu na sposób ich zakwalifikowania w ewidencji) będzie to 1,22 zł za każdy mkw. powierzchni (to więcej o 0,16 zł). Natomiast pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub płynącymi jezior i m.in. zbiorników sztucznych będzie to 6,58 za każdy mkw. (więcej o 0,86 zł), a np. na gruntach niezabudowanych, objętych obszarem rewitalizacji - 4,34 zł (więcej o 57 zł.).

Wzrosną też stawki od budynków mieszkalnych. Ma to być 1,04 za każdy mkw. (opłata wzrośnie o 0,14 zł). Natomiast gdy budynki są związane z działalnością gospodarczą opłata wyniesie wówczas 30,28 za 1 mkw. (więcej o 3,95 zł.), gdy są związane z udzieleniem świadczeń zdrowotnych – 6,76 zł za każdy mkw. (to więcej o 0.89 zł), a np. zajętych przez organizacje pożytku publicznego – 10,35 zł za każdy mkw. (to więcej o 1,35 zł).

Nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Skutkiem podwyższenia owych stawek będzie wzrost dochodów miasta w przyszłym roku o ok. 6 mln zł (do poziomu 46,5 mln zł).

„W obecnych realiach gospodarczych samorząd zmuszony jest do intensyfikowania tych źródeł dochodów, na które wywiera bezpośredni wpływ” – napisała w projekcie uchwały Agnieszka Gromek, zastępca dyrektora Wydziału Finansowego UM w Zamościu. „Statystyki wskazują, iż coraz więcej miast decyduje się na przyjęcie stawek podatkowych na poziomie maksymalnym, wskazując na zbyt niski, w stosunku do potrzeb wydatkowych, poziom dochodów. Trend ten nie dotyczy wyłącznie dużych ośrodków miejskich, ale także gmin wiejskich, kilka lub kilkadziesiąt razy mniejszych od miasta Zamość”.

Agnieszka Gromek przekonuje także m.in., iż uchwalenie stawek w proponowanej wysokości „wydaje się” rozwiązaniem niezbędnym. Czy to miejscowych radnych przekona? To okaże się na najbliższej sesji zamojskiej Rady Miejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto