18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Debatowali o inicjatywach lokalnych (ZDJĘCIA)

Joanna Nowicka
Zamość: Debatowali o inicjatywach lokalnych
Zamość: Debatowali o inicjatywach lokalnych JN
Urzędnicy, przedstawiciele trzeciego sektora i młodzież – czy takie towarzystwo może się dogadać? Okazuje się, że tak. W czwartek w klubie KOSZ odbyła się debata „Inicjatywa lokalna – i co dalej?”. Po wstępie teoretycznym i dyskusji uczestnicy przystąpili do pracy w grupach. Tak powstały pomysły na inicjatywy lokalne jakie można realizować w Zamościu.

Wstępnych informacji na temat inicjatywy lokalnej dostarczyła zebranych Barbara Kolbus, prezes stowarzyszenia „Projekt Europa”, które organizowało debatę.
- Podejście do zagadnienia jest różne w różnych miastach. W niektórych, jak np. Częstochowa, przeznaczone są co roku konkretne pieniądze na realizację inicjatyw lokalnych. W Zamościu wnioski składamy do 30 sierpnia – mówiła szefowa stowarzyszenia.

Z informacją o sierpniowym terminie nie zgodził się do końca wiceprzewodniczący Rady Miasta i prezes Spółdzielni im. Waleriana Łukasińskiego, Jerzy Nizioł oraz Krzysztof Rusztyn, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich UM.

- Wnioski są przyjmowane przez cały rok, ale jeśli projekt dotyczy realizacji przedsięwzięcia, które miasto musiałoby ująć w budżecie na przyszły rok, lepiej jest by wniosek pojawił się przed 30 sierpnia – wyjaśniał Jerzy Nizioł – Musi być czas na jego rozpoznanie.

O przykładach realizacji oddolnych, obywatelskich inicjatyw opowiadali Paweł Kalinowski i Agata Piłat ze stowarzyszenia „Projekt Europa”.

Na koniec spotkania zaplanowano warsztaty, czyli pracę w grupach. W ten sposób powstało kilka pomysłów inicjatyw oddolnych jakie można zrealizować w Zamościu:

* inicjatywa lokalna polegająca na zakupie i ustawieniu dodatkowych ławek wzdłuż ciągów chodników i ścieżek rowerowych

* stworzenie wzdłuż ulicy Śląskiej ciągu ścieżek rowerowych, co rozwiązałoby problem nienależytego utrzymywania stanu zieleni wzdłuż tej ulicy oraz stworzyłoby nowe trasy dla rowerzystów

* inicjatywa polegająca na uczynieniu parku "dotykalnym", budowa stanowisk grillowych, ustawienie ławeczek wraz ze stolikami, uzyskanie zgody na rozkładanie koców na trawie i piknikowanie. Sposób finansowania
inicjatywy też jest bardzo pomysłowy bo opierałby się o crowdfunding.

* inicjatywa polegająca na stworzeniu miejsca dziennej opieki dla osób niepełnosprawnych wraz z mieszkaniami chronionymi

* budowa już "wytyczonej" przez mieszkańców osiedla Planty ścieżki. Inicjatywa polegałaby również na integracji środowiska poprzez organizację pikniku podczas którego zbierane byłyby fundusze na zakup materiałów budowlanych.

- Wszystkie pomysły wymagają jeszcze dopracowania i przepracowania, jest szansa że część z nich zostanie złożona jako wniosek w terminie do 30 sierpnia, aby mogłaby być zrealizowana już w następnym roku – mówi Barbara Kolbus.

Co myślicie o tych pomysłach? A może macie własne?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto