Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się bardzo długa dyskusja. Zamojscy radni miejscy będą głosować w sprawie budowy monumentalnego pomnika

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Wizualizacja pomnika
Wizualizacja pomnika materiały udostępnione przez UM w Zamościu
Plany są niezwykłe. Pomnik „Wrota miłosierdzia – Brama Sprawiedliwych” będzie miał wysokość ponad 20 metrów, a koszt jego budowy pochłonie podobno od 10 nawet do 20 mln zł. Odpowiedni projekt uchwały w tej sprawie trafi w najbliższy poniedziałek pod obrady zamojskiej Rady Miejskiej.

Autorem projektu pomnika jest Maksymilian Biskupski. Głównym jego elementem mają się stać trzy krzyże: grekokatolicki, prawosławny oraz łaciński. Takie monumentalne budowle chce w Zamościu wybudować Fundacja Brama Pojednania wspólnie z lubelskim Instytutem Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.

Pomnik miałby stanąć w sąsiedztwie zamojskiej Rotundy i w przyszłości „przyczynić się do pojednania polsko-ukraińskiego w oparciu o prawdę”.

Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie

Jak zapewniał nas prof. Włodzimierz Osadczy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego w Lublinie podpisano już z prezydentem Zamościa wstępne porozumienie w sprawie budowy tego pomnika. Miałby on zostać sfinansowany ze środków IPN (miasto przekazałoby na ten cel działkę). Aby jednak budowa mogła zostać rozpoczęta, potrzebna jest jeszcze zgoda zamojskiej Rady Miejskiej.

Może nie być to takie proste. Pomnik już budzi w Zamościu kontrowersje. Słychać głosy, że np. jego „wielkie gabaryty” będą zaburzać zabytkowy charakter Rotundy i całego Starego Miasta, a planowany koszt budowy jest za wysoki.

Tak czy owak, uchwała w sprawie „wzniesienia pomnika” znajdzie się na poniedziałkowej sesji zamojskiej RM (obrady odbędą się 29 listopada). Z prośbą o skierowanie jej tam wystąpił IPN.

W uzasadnieniu do tej uchwały możemy przeczytać, że wokół monumentalnych krzyży mają stanąć także w przyszłości głazy z nazwami miejscowości, w których ratowano Polaków przed śmiercią z rąk ukraińskich nacjonalistów podczas II wojny światowej. Znajdą się tam także m.in. odciski dłoni „żyjących uratowanych”, a na jednym z głazów będą wyryte słowa ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie”.

„Inicjatywa budowy pomnika uzyskała poparcie licznych środowisk kresowych oraz Ośrodka Karta” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Dyskusja i trudne głosowanie

Jakie są opinie i nastroje radnych przed poniedziałkowym głosowaniem? - Ten projekt raczej nie uzyskał aprobaty radnych na naszych komisjach. Ja sam także jestem przeciwny tej budowie – podkreśla Piotr Błażewicz, przewodniczący zamojskiej Rady Miejskiej. - Chodzi głównie o lokalizację w pobliżu Rotundy, która nie będzie moim zdaniem właściwa oraz zbyt wysokie koszty przedsięwzięcia. Na pewno na najbliższej sesji RM szykuje się jednak bardzo długa dyskusja na ten temat. Jaki będzie jednak wynik głosowania? Trudno przewidzieć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto