Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

„COVID-19 – życie po chorobie”. Konferencja w Akademii Zamojskiej

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Konferencja oraz pokazy w Akademii Zamojskiej
Konferencja oraz pokazy w Akademii Zamojskiej nadesłane
To było interesujące przedsięwzięcie. Zakład Pielęgniarstwa Akademii Zamojskiej zorganizował konferencję pod hasłem „COVID-19 – życie po chorobie”. Jej uczestnicy dowiedzieli się jakie powikłania może wywołać choroba oraz m.in. jak odbudować zdrowie i kondycję po zakażeniu koronawirusem. O tym wszystkim mówili specjaliści oraz studenci AZ. Zaplanowano również pokazy.

Konferencję otworzyła dr n. med. Beata Biernacka, która powitała gości. Wzięli w niej udział także m.in. dr hab. inż. Krzysztof Pancerz, prorektor AZ ds. nauki i rozwoju, dr inż. Agata Waszek, dyrektor Instytutu Humanistyczno-Medycznego AZ i kierownik Zakładu Pedagogiki AZ, wykładowcy na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo oraz studenci. Nie zabrakło również przedstawicieli szpitali i placówek medycznych. Mówiono m.in. o konieczności przygotowywania przyszłych i obecnych kadr medycznych do profesjonalnej diagnostyki, leczenia i opieki nad pacjentami zakażonymi SARS CoV-2 oraz pacjentami „post – COVID-owymi”.

- Dokładamy wszelkich starań, aby kształcenie pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych i ratowników medycznych odbywało się nową metodą kształcenia, jaką jest symulacja medyczna – mówiła m.in. podczas konferencji dr n. med. Beata Biernacka, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa AZ. - Pozwala ona na trening procedur i umiejętności praktycznych bez konieczności angażowania pacjentów. W związku z tym ułatwia to wcielenie studenta w określoną rolę i odgrywanie jej w wyreżyserowanym zdarzeniu, dzięki wykorzystaniu posiadanej wiedzy i umiejętności oraz wyobraźni.

Podczas konferencji wykłady m.in. przedstawili: lek. med. Igor Perehubka (omawiał „Powikłania oddechowe u pacjentów z COVID-19”), mgr piel. Iwona Bielawska („Powikłania kardiologiczne u pacjentów z COVID-19”), mgr piel. Anna Budzyńska (mówiła m.in. o powikłaniach neurologicznych) oraz dr n. o zdr. Marta Wolanin („Rehabilitacja i jej znaczenie dla pacjentów po przechorowaniu COVID-19”).

Mówiono także o zaburzeniach psychicznych, w tym depresji. Ponadto w Centrum Symulacji Medycznej AZ przy ul. Hrubieszowskiej odbyła się prezentacja „czynności” wykonywanych przy pacjentach z COVID-19. Pokaz prowadziły mgr piel. Magdalena Mazurek i mgr piel. Marzena Omelewska – Kowalczyk, wykładowcy AZ. Można było także zobaczyć jak wygląda praca na zaawansowanych symulatorach (demonstrował je zespół anastezjologiczny).

Konferencja odbyła się 30 listopada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „COVID-19 – życie po chorobie”. Konferencja w Akademii Zamojskiej - Zamość Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto