MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Będą testować różne scenariusze. Przed nami rocznica bitwy pod Komarowem oraz ćwiczenia „Huzar”

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
"Kolejny ważny etap zakończony. Odwiedzający Pomnik już nie będą brodzili w błocie. Na zdjęciu super ekipa od Usługi Transportowe Jacek Szuwara (wykonawca robót). Dziękujemy za wykonanie dojść - świetna robota" - czytamy w podpisie pod zdjęciem na stronie Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem"
"Kolejny ważny etap zakończony. Odwiedzający Pomnik już nie będą brodzili w błocie. Na zdjęciu super ekipa od Usługi Transportowe Jacek Szuwara (wykonawca robót). Dziękujemy za wykonanie dojść - świetna robota" - czytamy w podpisie pod zdjęciem na stronie Stowarzyszenia "Bitwa pod Komarowem" Stowarzyszenie "Bitwa pod Komarowem"
Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej (gm. Komarów Osada) został oficjalnie odsłonięty w ubiegłym roku. Ma blisko 20 m wysokości i góruje nad okolicą. Pięknie prezentuje się na szerokich polach, gdzie 103 lata temu doszło do sławnego zwycięstwa nad Sowietami. Teraz obok pomnika wykonano kolejne prace. Planów także nie brakuje.

- Przywieziono ziemię w okolice pomnika i dzięki ciężkiemu sprzętowi zostały wyrównane wszelkie nierówności. Ponadto wybudowano tam także alejki. Dzięki nim można łatwiej dojść do pomnika – mówi poseł Sławomir Zawiślak, prezes Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna. - Główne obchody bitwy pod Komarowem odbędą się w tym roku w dniach 26 i 27 sierpnia. Zaplanowano w tym czasie także ćwiczenia „Huzar”. Różnych działań zatem nie brakuje.

Skrzydła nad polami

Pomnik w Wolicy Śniatyckiej upamiętniający zwycięstwo polskich wojsk nad sowiecką 1 Armią Konną dowodzoną przez Siemiona Budionnego (do tej batalii doszło 31 sierpnia 1920 r.) powstał dzięki współpracy i zaangażowaniu Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”, Zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość oraz - jak to określono - „polskich środowisk kawaleryjskich”.

Wyobrażono na nim sylwetki szarżujących na koniach, polskich kawalerzystów. Zostały one wykonane z brązu. Na pomniku można także zobaczyć m.in. pokaźne, husarskie skrzydła. Inwestycja pochłonęła w sumie 3,3 mln zł. Pieniądze na ten cel udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (835 tys. zł), z budżetu państwa (700 tys. zł) oraz od darczyńców, którzy ofiarowali łącznie ponad 1,5 mln zł.

Na odsłonięciu pomnika jednak się nie skończyło. Teraz cały teren wokół postumentu jest zagospodarowywany. Planowane są tam także kolejne obchody bitwy pod Komarowem. Nie tylko. Zorganizowana zostanie także m.in. następna edycja ćwiczeń proobronnych „Huzar”. W promocję i organizację tego przedsięwzięcia zaangażowało się także Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego Zamojszczyzna (podpisano nawet specjalną umowę w tej sprawie z komarowskim stowarzyszeniem).

Obronią Urząd Gminy w Grabowcu

W tym roku będzie to już siódma edycja takich ćwiczeń. Zostaną one organizowane na terenie gmin powiatu zamojskiego oraz hrubieszowskiego: z udziałem żołnierzy 2. Lubelskiej BOT, 19. Nadbużańskiej BOT, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 2. Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego.
 

- Dzięki kolejnym ćwiczeniom proobronnym „Huzar” powstał już między innymi pilotażowy program użycia koni w Wojskach Obrony Terytorialnej. To ważne – podkreśla poseł Sławomir Zawiślak. - Tegoroczna edycja będzie miała szeroki zakres. Wojsko będzie ćwiczyło różne scenariusze np. obronę budynku Urzędu Gminy w Grabowcu. Analizowane będą także różne zagrożenia. W ćwiczenia zostanie zaangażowana także ludność cywilna.

„Huzar 2023” został objęty honorowym patronatem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Zadanie dofinansowane będzie ze środków MON.    

od 7 lat
Wideo

Dr hab. n. med. Jakub Żołnierek - Debata, nowotwory męskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto