Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przynoszą szczęście, a ich śpiew odgania złe duchy. Nowi mieszkańcy w zamojskim ZOO

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Zwierzęta trafiły ostatnio do Ogrodu Zoologicznego im. Stefana Milera w Zamościa w ramach wymiany hodowlanej z polskimi i europejskimi ogrodami zoologicznymi. Nowi mieszkańcy to szpaki balijskie, samiec argusa malajskiego, złotokłos duży, bilbil arabski i jaszczurki szmaragdowe. Nie tylko. Do Zamościa przybyła też m.in. tamaryna cesarska i waran leśny.

Szpaki balijskie to jedne z najrzadszych ptaków na świecie, ocenia się iż na wolności żyje obecnie 50 osobników.

Już po kwarantannie

„Gatunek ten jest endemitem indonezyjskiej wyspy Bali (tzn. występuje tylko w tym jednym miejscu na świecie)” – czytamy w komunikacie nadesłanym do naszej redakcji. „Jest też gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem z powodu utraty siedlisk oraz kłusownictwa (nielegalnego odłowu do celów kolekcjonerskich). Ich niebywała uroda oraz wiara mieszkańców Azji Południowo – Wschodniej w to, że przynoszą szczęście, a ich śpiew odgania złe duchy, stały się przyczyną ich zagłady”.

Do zamojskiego ZOO przybyła samica oraz dwa samce szpaków balijskich. Nowym gatunkiem w zamojskim Ogrodzie Zoologicznym jest także argus malajski (to ptak z rodziny kurowatych, który także zagrożony jest wyginięciem). Te wszystkie, sympatyczne stworzenia przybyły do Zamościa 21 października z ZOO w Amsterdamie.

„Oba gatunki przeszły już obowiązkową kwarantannę” – czytamy w komunikacie. „Samicę argusa można zobaczyć w wolierze zewnętrznej, natomiast szpaki balijskie pozostaną jeszcze w pomieszczeniach wewnętrznych, gdyż są gatunkiem wrażliwym na niskie temperatury”.

Smoczy wygląd warana

Do zamojskiego ZOO przybyły też inne ptaki. Zostały przekazane z niemieckiego ogrodu zoologicznego w Wuppertal. To złotokos duży oraz bilbil arabski. Nowymi mieszkańcami w Zamościu są także: jaszczurki szmaragdowe (to gatunku endemiczny dla zachodniej Afryki), samica świni rzecznej (dołączyła do przebywających w zoo dwóch samców), tamaryna cesarska (małpka z rodziny pazurkowców, która dołączyła do Newtona – samca). Nie tylko.

„Z Opola przyjechały także wiosłonogi kostnogłowe – endemiczne dla wyspy Borneo bezogonowe płazy oraz cyraneczki madagaskarski –  średniej wielkości kaczki z Madagaskaru. Z kolei do Opola wyjechały od nas 3 szt. ibisów purpurowych oraz gekon toke" - wyliczają pracownicy zamojskiego ZOO. "Ostatnim nabytkiem jest waran leśny z Zoo w Krakowie. Gad ten jest drugim, największym po waranie z Komodo waranem na świecie i naprawdę robi ogromne wrażenie swoimi gabarytami i niesamowitym, smoczym wyglądem”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto