31 sierpnia 1920 roku polska 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem pułkownika Juliusza Rómmla zwyciężyła sowiecką Armię Konną dowodzona przez Siemiona Budionnego. Po polskiej stronie walczyło zaledwie 1,5 tysiąca żołnierzy, a po sowieckiej - ponad 6 tysięcy. Bitwa pod Komarowem trwała cały dzień. Sowiecka Konarmia została w końcu rozbita. Nękana przez polskie oddziały, uciekała w popłochu na wschód. To zwycięstwo zaważyło na całych losach polsko-bolszewickiej wojny
Nigdy o tym na Zamojszczyźnie nie zapomniano. Uczestnicy gminnych obchodów zbiorą się 26 sierpnia w miejscu pamięci w Wolicy Śniatyckiej. O godz. 17 rozpocznie się tam koncert pieśni patriotycznych i żołnierskich w wykonaniu Katarzyny Zawady. Uczestnicy wysłuchają również koncertu pod hasłem "Ku chwale Niepodległej" w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Lublina.
Nie tylko. Zaplanowano również ceremoniał wojskowy, przygotowany przez kompanię honorową 19 Batalionu Zmechanizowanego z Chełma. Nie zabraknie także przemówień, prelekcji i wspomnień o bitwie sprzed 103 lat i jej znaczeniu. Ponadto zaplanowano wręczenie odznaczeń i statuetek dla zasłużonych mieszkańców gminy Komarów Osada.
Obchody zakończy pokaz teatru ognia "Hesperydy" z Klubu Wojskowego 19 Batalionu Zmechanizowanego z Chełma oraz wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy ogniskach.
W niedzielę (27 sierpnia) odbędzie się natomiast w Wolicy Śniatyckiej Święto Kawalerii Polskiej „Komarowska Potrzeba 2023”. Uroczystości odbędą się przy miejscowym, monumentalnym pomniku. Zbiórkę uczestników zaplanowano tam o godz. 10.45. Potem (o godz. 11) rozpocznie się msza polowa, a następnie uroczystość z ceremoniałem wojskowym. Natomiast o godz. 13.30 zaplanowano pokazy kawaleryjskie i wojskowe.

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?