Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy wał ziemny rozwiąże kłopoty mieszkańców zamojskiej Karolówki? Jest taka szansa

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Miasto Zamość otrzyma w ramach Rządowego Funduszu „Polski Ład”: Program Inwestycji Strategicznych 39,1 mln zł. Wsparcie zostanie przeznaczone na rozbudowę infrastruktury miejscowej podstrefy ekonomicznej na osiedlu Karolówka. W planach jest także m.in. budowa wału ziemnego, który ma ułatwić życie mieszkańcom okolicznych domów.

Podstrefa zamojska Specjalnej Strey Ekonomicznej "Euro-Park Mielec” została utworzona w kwietniu 2008 r. Wytypowano dla niej dwa miejskie obszary. Przy ul. Szczebrzeskiej (w sąsiedztwie Zespołu Szkół Gimnazjalnych nr 5) wyznaczono ponad 27 ha gruntów, a w okolicach ul. Starowiejskiej, Legionów i Kilińskiego kolejne 8,5 ha. Nadal jest tam wiele potrzeb jeśli chodzi np. o infrastrukturę drogową. Dlatego rządowe wsparcie było potrzebne. Nie tylko w tym temacie może pomóc.

Hałasują i brudzą

Co zostanie wykonane? Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa w rozmowie z nami zapowiedział, iż w zamojskiej podstrefie rozbudowana będzie m.in. ulica Strefowa. Zwiększona będzie także jej „nośność” oraz powstanie odpowiednie odwodnienie. Nie tylko. W podstrefie zostanie także wybudowany wał ziemny, który ma chronić okolicznych mieszkańców przed hałasem. - Powstanie od strony osiedla Karolówka – zapowiedział prezydent Wnuk.

Dlaczego to ważne? Mieszkańcy osiedla Karolówka od dawna narzekają na uciążliwe sąsiedztwo miejscowej podstrefy ekonomicznej. Działające tam zakłady i firmy spędzają sen z powiek właścicielom okolicznych domów. Czasami dosłownie. Kłopotem jest nie tylko hałas, który wydobywa się z kilku zakładów i firm. Jak tłumaczą mieszkańcy, wytwarzają go różne, pracujące urządzenia, tiry „krążące” w podstrefie, chłodnie itd.

- Uciążliwości są duże i dotyczą bezpośrednio naszych domów. Wpływają na nasze zdrowie i życie – podkreśla jeden z nich.

W tej sprawie mieszkańcy Karolówki napisali w czerwcu 2022 roku pismo do zamojskiej Rady Miejskiej. Lista kłopotów jest długa. To – jak wyliczali także: chmury pyłu i plew, które wznoszą się z zakładu produkującego pellet. Wiatr roznosi je wówczas po całej okolicy. Zanieczyszczenia dostają się do domów, brudzą auta itd.

Przekonamy się w praktyce

Zamojscy radni miejscy podeszli do tematu ze zrozumieniem. - Wszyscy zdajemy sprawie, że inwestycje przemysłowe są w mieście potrzebne – podkreślała podczas jednej z sesji radna Jolanta Fugiel. - Zakłady nie mogą jednak przeszkadzać w funkcjonowaniu i życiu mieszkańców. Oni naprawdę są w kłopocie. Mam czasami wieczorami i w nocy po kilka telefonów od nich na ten temat. Nie jestem w stanie tych ludzi uspokoić.

Jest szansa, że część uciążliwości zmniejszy się dzięki rządowemu dofinansowaniu. Bo domy mieszkańców od podstrefy ma oddzielić wał ziemny.

- Jeszcze o tym nie słyszałem. Dowiaduje się o tym od pana – przyznał w rozmowie z nami jeden z właścicieli domów na zamojskiej Karolówce. - O tym jak to będzie działało przekonamy się w praktyce. Może to jednak lepsze rozwiązanie niż ekrany akustyczne, których domagała się część mieszkańców osiedla.

- Dobrze jednak, że coś się w tej sprawie dzieje. Czekamy jednak o szczegółowe informacje z UM – dodał inny mężczyzna.

Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto