Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Bez spełnienia postulatów zmarniejemy do końca”. Przed nami wielkie, rolnicze protesty.

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” ogłosił w piątek (9 lutego) ogólnopolski strajk generalny. Już wiadomo, że przyłączą się do niego inne organizacje rolnicze oraz grupy niezrzeszone. W sumie zaplanowano dotychczas ponad 200 protestów na przejściach granicznych, autostradach i drogach krajowych, w tym w woj. lubelskim.

- Jako NSZZ RI „Solidarność” koordynujemy cały protest. Dopinamy jeszcze szczegóły, rozmawiamy z władzami samorządowymi itd. - mówił Grzegorz Cymiński, dyrektor Biura Krajowego NSZZ RI „Solidarność” w środę (7 lutego). - W wielu miejscach, w tym na przejściach granicznych, będą organizowane blokady. Jednak nadal ustalamy na jakich to się stanie dokładnie zasadach. Chcemy aby nasz głos został usłyszany, bo sytuacja jest zła, krytyczna.

Domagamy się zmian

O co chodzi? Rolnicy sprzeciwiają się bezcłowemu importowi produktów rolnych i żywności z Ukrainy, który – jak tłumaczą - destabilizuje polski rynek. Z wielu powodów im się to zresztą nie podoba. Przypominają, że za naszą wschodnią granicą działają m.in. potężne holdingi, które zostały zarejestrowane np. na Cyprze, w Arabii Saudyjskiej czy Luksemburgu. Przekonują także, że ukraińskie normy nie są tak restrykcyjne jak w UE. Są tam zatem używane np. środki chwastobójcze zakazane na terenie Unii.

Chodzi zatem o zdrowie konsumentów i nieuczciwą konkurencję. To wszystko sprawia, że krajowi producenci zbóż, rzepaku i kukurydzy mają problem ze sprzedażą owoców swojej pracy. Rolnicy sprzeciwiają się także polityce rolnej Komisji Europejskiej. Jak mówią domagają się m.in. likwidacji „Zielonego Ładu”, unijnej strategii „od pola do stołu” i „Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej” w proponowanym obecnie kształcie.

- Domagamy się po prostu zmian, które całą sytuację uzdrowią – mówi dyrektor Grzegorz Cymiński. - Nie tylko my. Do protestu przyłączają się już inne organizacje rolnicze oraz rolnicy niezrzeszeni. Wiele zresztą dzieje się spontanicznie. Bo wielu popiera nasze postulaty i chce pomóc.

Gdzie będą utrudnienia?

Piątkowy protest rozpocznie się w piątek o godz. 10 (może potrwać nawet kilka tygodni). Zostaną zablokowane przejścia graniczne, autostrady i ważne drogi, w tym krajowe. Protestujący pojawią się na przejściach granicznych w Hrebennem i Dorohusku, ale także w innych miejscach województwa lubelskiego oraz w jego sąsiedztwie m.in. w Hrubieszowie, Szczebrzeszynie, Tarnawie Małej, Chodlu, Międzyrzeczu Podlaskim, w miejscowości Borki, w okolicach Ryk oraz Lubartowa.

- Niektóre lokalizacje mogę się jeszcze zmienić. Cały czas to wszystko aktualizujemy. Bo mamy wiele nowych zgłoszeń – zapewnia dyrektor Grzegorz Cymański.

Nam coraz mnie płacą

Nie są to jedyne protesty rolnicze w ostatnim czasie. W lutym ub. roku rolnicy ze Stowarzyszenie Oszukana Wieś zorganizowali blokadę przejść granicznych z Ukrainą: w Dorohusku i Hrebennem. 25 stycznia odbyły się natomiast kilkugodzinne protesty m.in. w Zamościu, Chełmie i Hrubieszowie.

- Obawiamy się o swoją przyszłość – mówił wówczas jeden z zamojskich rolników. - To protest pokojowy, ostrzegawczy. Nam coraz mniej za zboże płacą. Przez to z Ukrainy. Jeśli nic się nie zmieni, protest się rozszerzy. To nasze być, albo nie być.

- Postulatów jest wiele. Bez ich spełnienia będziemy wegetować, a potem zmarniejemy do końca – dodał wówczas inny gospodarz.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto