„Aktion Zamość (1942-1943)”. Ważna konferencja naukowa Akademii Zamojskiej

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
1940 rok. Na zdjęciu widać żołnierza niemieckiego rabującego gęsi w jednej z miejscowości w okolice Krasnobrodu. Fotografię przekazała do APZ Ewa Zięba.
1940 rok. Na zdjęciu widać żołnierza niemieckiego rabującego gęsi w jednej z miejscowości w okolice Krasnobrodu. Fotografię przekazała do APZ Ewa Zięba. ze zbiorów APZ
To wydarzenie przejdzie do historii Akademii Zamojskej. Uczelnia organizuje ważną, ogólnopolską konferencję naukową pod hasłem „Aktion Zamość (1942-1943)”. Odbędzie się ona we wtorek (28 lutego). Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Polityka niemiecka w XX i XXI wieku a tożsamość kulturowa i cywilizacyjna Polski”.

Na lata 2022-2023 przypada 80 rocznica działań wysiedleńczych i pacyfikacyjnych na Zamojszczyźnie. Jak tłumaczą organizatorzy, konferencja poświęcona tak ważnej tematyce jest także sposobem na upamiętnienie tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Odbędzie się ona w auli AZ przy ul. Zamoyskiego 64 w Zamościu. Początek konferencji zaplanowano na godz. 10.

Wykłady wygłoszą wówczas: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk (temat wystąpienia: „Germanizować ziemię, a nie ludzi. Ludobójstwo na Zamojszczyźnie w perspektywie ideologii niemieckiego narodowego socjalizmu: od „Mein Kampf” do Generalplan Ost”), prof. Bogusław Kopka (opowie o „niemieckiej wojnie totalnej na Zamojszczyźnie 1939-1944”), dr hab. Bogdan Musiał (temat wykładu „Dzieci Zamojszczyzny w niemieckim obozie KL Auschwitz”) dr Krzysztof Rak („Polityczne uwarunkowania decyzji Hitlera o zagładzie Polski”) oraz dr Robert Derewenda („Polityka eksterminacji III Rzeszy Niemieckiej wobec Polaków w czasie II wojny światowej w nauczaniu historii w szkołach w Polsce”).

Kolejne wykłady wygłoszą także prof. Mieczysław Ryba, dr Beata Kozaczyńska i dr Jakub Żygawski. Ważny będzie także wykład prof. Piotra Bilińskiego (jego tematem będzie „Akcja Zamość”. W relacjach wysiedlanej ludności polskiej w latach 1942-1943”).

Z wystąpieniami zaproszonych naukowców będzie można zapoznać się nie tylko podczas konferencji. Wydawnictwo Akademii Zamojskiej wydrukuje je w publikacji naukowej, która – jak czytamy w zapowiedzi: „obejmuje swym zakresem wystąpienia wszystkich prelegentów”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwo Finansów, Instytut Pamięci Narodowej Oddział IPN w Lublinie oraz m.in. Archiwum Państwowe w Zamościu.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie