Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Podczas wojny pomagała Żydom. Odebrała medal za zasługi

kr
Zamość. Podczas wojny pomagała Żydom. Odebrała medal za zasługi
Zamość. Podczas wojny pomagała Żydom. Odebrała medal za zasługi UM Zamość
W środę Halina Błaszczyk pochodząca z Izbicy, a mieszkająca w Zamościu została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w zamojskim ratuszu. To nagroda nadana przez prezydenta RP za ratowanie życia Żydom podczas II wojny światowej.

- Dziękuję pani w imieniu swoim i wszystkich pokoleń Polaków. Możemy się od pani uczyć postawy, heroizmu, bohaterstwa, miłosierdzia, troski o drugiego człowieka - powiedziała podczas uroczystości Agata Grula, dyrektor Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie..

Pani Halina urodziła się w Izbicy, gdzie jej rodzina miała młyn i gospodarstwo niedaleko dworca kolejowego. W czasie okupacji Izbica było gettem przejściowym. Transporty rodzin żydowskich przyjeżdżały tu pociągami nie tylko z Zamościa, ale Warszawy, Łodzi, a później z Francji i Niemiec.

Jej rodzina udzieliła schronienia sąsiadowi, Hananowi Lipszycowi. - W 1942 roku kiedy Niemcy po raz ostatni robili ogromny transport z Izbicy, wyłapywali Żydów przeszukując wszystkie domy. Zagonili ich później na łąkę koło stacji, a później w oczekiwaniu na transport zamknęli wszystkich w kinie. Zwłaszcza w nocy słychać było stamtąd okropne krzyki i jęki – wspomina kobieta. - Jakimś cudem kilkunastoletniemu wówczas Hananowi udało się uciec przez założone drutem kolczastym okno.

Tej samej nocy Hanan zakradł się pod drzwi rodziny Babiarz (pani Halina nazwisko Błaszczyk przyjęła o mężu dop. red.), zapukał do ich drzwi i poprosił o pomoc. Chłopak był zmarznięty, głodny, zapłakany, brudny i przemoknięty.

- Schowaliśmy go w lochu, gdzie trzymaliśmy warzywa. Znajdował się koło składu drzewa obok domu. Tam pod kluczem przesiedział zimę, a na wiosnę postanowił zrobić sobie kryjówkę w składzie drzewa. Wtedy ktoś go zauważył i wydał. Niemcy przyszli do naszego domu, postawili pod ścianę i zrobili przeszukanie, ale chłopaka nie znaleźli. Wzięli ojca na przesłuchanie, okropnie pobili i wybili zęby. Hananowi znów cudem udało się uciec – relacjonuje kobieta.

Dzięki poświęceniu i bohaterstwu rodziny Błaszczyków, Hanan Lipszyc przeżył wojnę. W 1985 roku za swoją godną najwyższego podziwu postawę pani Halina otrzymała Medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. 

Losy Lipszyca i innych Żydów z Izbicy o których opowiada bohaterka zostały zarejestrowane przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN w programie Świadek Historii Mówionej. Pani Halina niejednokrotnie opowiadała o wojennych czasach, w których przyszło jej żyć jako nastoletniej dziewczynie m.in. podczas spotkań z młodymi ludźmi.

Order Odrodzenia Polski został ustanowiony w 1921 r. Nadawany jest za wybitne zasługi położone w służbie państwu i społeczeństwu. 90-latka została wyróżniona za bohaterską postawę, niezwykłą odwagę i wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto