Zamość zimową porą. Zamiecie, zawieje, mróz, zaspy, próby odśnieżania – od kilku dni mieszkańcy miasta zmagają się ze skutkami zimy[ZDJĘCIA]

Redakcja
Udostępnij:
Tak wyglądał drugi tydzień lutego. Najgorszy był pierwszy dzień po nocnych opadach, kiedy przebicie się przez śnieżne zaspy wymagało sporo wysiłku i uwagi. Później na ulice wyjechały odśnieżarki, piaskarki i pługi, ale ta walka nie była równa. Kolejne opady powodowały zasypywanie już odśnieżonych części miasta. Zobaczcie zdjęcia!

Od kilku dni miasto zmaga się ze skutkami intensywnych opadów śniegu. Silne porywy wiatru powodują zawieje i zamiecie śnieżne a temperatura spadła nawet do kilkunastu stopni poniżej zera. Przyrosty pokrywy śnieżnej były większe niż dotychczas, osiągając lokalnie około 20-50 cm śniegu, co z kolei sprzyjało tworzeniu się zasp.

Priorytetem jest zapewnienie przejezdności na głównych ulicach, którymi porusza się miejska komunikacja, drogami prowadzącymi do szpitali, Policji, Straży Pożarnej. Małe odśnieżarki usuwają śnieg z chodników. Niestety, mimo działań, warunki drogowe wciąż są trudne. Apelujemy do kierowców i pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności. Kiedy opad ustanie, sprzęt zostanie przekierowany na osiedla mieszkaniowe i parkingi. „Akcja zima” trwa

– informuje zamojski magistrat.

Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu zwraca się z prośbą do mieszkańców o parkowanie samochodów na posesjach (tam, gdzie jest to możliwe) i nie pozostawianie ich np. na chodnikach, by ulice mogły zostać odśnieżone.

Źle zaparkowane samochody utrudniają odśnieżanie dróg osiedlowych w Zamościu. Zdarza się, że pługi nie mogą wjechać w boczne ulice

– alarmuje Zarząd Dróg Grodzkich w Zamościu oraz PGK Zamość.

Należy przypomnieć, że właściciele nieruchomości mają obowiązek usuwania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. Bywa, że właściciele posesji wyrzucają śnieg bezpośrednio na ulicę lub na chodnik, co powoduje dodatkowe utrudnienia w poruszaniu się aut lub pieszych.

Obwite opady śniegu i silny wiatr sprawiają, że warunki na drodze są bardzo trudne. Mogą być niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Jezdnie są śliskie, pokryte sporą warstwa śniegu. Niekiedy pod nim znajduje się lód.

W takich sytuacjach koła łatwo tracą przyczepność. Droga hamowania istotnie się wydłuża, łatwo o poślizg i utratę panowania nad samochodem. Wyprzedzanie, wymijanie czy wchodzenie w zakręt, w takich warunkach może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości. Nie zapominajmy o odśnieżeniu samochodu. Pamiętajmy, że wolniej znaczy bezpieczniej

– ostrzegają policjanci.

Szczególnie należy uważać w pobliżu przejść dla pieszych i dojeżdżaniu do nich. Ostrożność muszą wykazywać również piesi, gdyż w przypadku nagłego wejścia na jezdnię, kierujący samochodem może nie zdążyć wyhamować. Niebezpiecznie jest także przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusów MZK – wprost w zaspę śnieżną lub na śliską zatokę autobusową.... przed zaspą. Trzeba być bardzo ostrożnym!

Sytuacja na drogach jest trudna, zwłaszcza na osiedlowych. W Zamościu największe korki w ostatnich dniach tworzyły się przy wyjeździe z ulicy Jana Kilińskiego na ul. Piłsudskiego, z ul. Peowiaków na ul. Sadową i z ul. Sadowej na Piłsudskiego oraz z ul. Przemysłowej na ul. Peowiaków.

Sieć dróg miejskich liczy w sumie 134, 428 km. Plan zimowego utrzymania parkingów, placów przewiduje zimowe utrzymanie na pow. 37 974 m2. Zimowym utrzymaniem objęto chodniki o długości łącznej 92,340 km.

Zobaczcie nasze zdjęcia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie