Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jubileusz 100-lecia Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu. Trwają przygotowania do wyjątkowego wydarzenia w życiu szkoły [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu w tym roku będzie świętować Jubileusz 100-lecia, doniosłe przedsięwzięcie upamiętniające wśród lokalnej społeczności dzieje szkoły, której historię zapoczątkowała dwuklasowa męska Prywatna Szkoła Handlowa. Zobaczcie, jak zaplanowano uczcić okrągłą rocznicę. Czy epidemia nie pokrzyżuje tych planów? O to zapytaliśmy dyrektora szkoły Panią Sylwię Horoszkiewicz.

Czasem warto skupić się na dobrych wspomnieniach. Przypominają człowiekowi, że szczęście istnieje – tymi słowami Absolwenci "Ekonomika" są zachęcani do celebrowania Jubileuszu szkoły i przeszukania archiwum z lat szkolnych oraz przesłania zdjęć w związku z jej stuleciem.

100-lecie to bardzo ważne wydarzenie w życiu całej społeczności szkolnej. Termin uroczystości zaplanowany jest na czerwiec 2021, ale cały czas nie wiemy czy będzie można go zrealizować

– mówi Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Zamościu Sylwia Horoszkiewicz

Obostrzenia epidemiologiczne ograniczają ilość osób jaka może się spotykać, a uroczystość 100-lecia szkoły na pewno zgromadzi dużą liczbę gości i uczestników. Dodatkowy problem, to organizacja prób do przedstawienia planowanej sztuki teatralnej. Szkoła pracuje zdalnie, a dzieci przebywają w swoich domach. Oczywiście mamy przygotowany wariant B, w razie gdyby uroczystość odbyła się w zaplanowanym terminie. Jeżeli jednak 100-lecie nie mogłoby się odbyć w czerwcu, planujemy przesunąć uroczystość na październik

– podkreśla S. Horoszkiewicz

Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Zamościu jest jedną z najstarszych szkół w mieście. Historię popularnego "Ekonomika" zapoczątkowała dwuklasowa męska Prywatna Szkoła Handlowa, założona w 1921 roku. Mieściła się ona w budowli fortecznej zabytkowego nadszańca przy ul. Łukasińskiego, zajmując tylko jedno pomieszczenie. Wiele się od tego czasu zmieniło, jednak szkoła zawsze reagowała na potrzeby lokalnej społeczności oraz zapotrzebowanie zamojskiego rynku pracy.

Okrągła rocznica jest znakomitą okazją by przypomnieć jej historię oraz bardzo ważne miejsce, jakie zajmuje na edukacyjnej mapie Polski. Wydarzenia organizowane w ciągu całego jubileuszowego roku wymagają dużo zaangażowania i kreatywności. W końcu tylko raz na sto lat obchodzi się stulecie, po którym zaczyna się kolejne odliczanie mijającego czasu. Sprawdziliśmy, co przygotowuje szkoła w szczególnym okresie oczekiwania na uroczystości jubileuszowe?

W związku ze 100-leciem szkoły zaplanowane zostały różne przedsięwzięcia. Bardzo dla nas ważne są wspomnienia naszych absolwentów. Czekamy na nie i obiecujemy, że wszystkie ciekawe wspomnienia, będą opublikowane w naszej monografii czy umieszczone na naszej stronie internetowej. Pracujemy także nad wspomnianą już monografią, która przedstawi 100 lat Ekonomika. Ogłosiliśmy także akcję „100 budek na stulecie szkoły”, wymienione w nazwie budki są przeznaczone dla nietoperzy, jerzyków i sów. Akcja trwa do 15 marca tego roku. Następnie wszystkie będą przekazane do Zamojskiego Towarzystwa Przyrodniczego. Akcja jest skierowana do uczniów naszej szkoły, ale jeśli znajdą się miłośnicy ptaków i nietoperzy chętni przyłączyć się, to serdecznie zapraszamy. Instrukcja wykonania budek znajduje się na stronie szkoły, a efekt pracy można przynosić do sekretariatu szkoły

– zachęca Pani Dyrektor.

Klimat starych murów, tradycja i plany na przyszłość

Lokalizacja szkoły jest wyjątkowa, a jej przeszłość, nierozerwalnie związana z 400-letnią historią miasta, w pewnym sensie zobowiązuje oraz powoduje, że realizacja kolejnych celów i wyzwań jest oczywista oraz napawa dumą.

Ten niepowtarzalny klimat, stare, grube mury, tajemnicze zakamarki szkoły to coś co działa tylko pozytywnie. Tego typu budynek szkoły to unikat dla uczniów. Możemy się tym klimatem tylko chwalić, zwłaszcza, że w tych starych murach są pracownie o bardzo nowoczesnym wyposażeniu, gdzie uczniowie mogą dobrze przygotować się zawodowo. Ekonomik to sto lat tradycji. W tym czasie mury naszej szkoły opuściło ok. 25000 absolwentów. Na przestrzeni lat szkoła przechodziła liczne zmiany i wykształciła fachowców w wielu intratnych zawodach. Obecnie w szkole jest ok. 1200 uczniów w 36 oddziałach, a uczniowie uczą się w zawodach technik ekonomista, informatyk, hotelarstwa, fotografii i multimediów, grafiki i poligrafii cyfrowej, usług fryzjerskich, logistyk, spedytor, handlowiec, rachunkowości i programista. Wszystkie zawody cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów. Co roku analizujemy rynek pracy i dlatego nasza oferta jest zawsze atrakcyjna

– zaznacza S. Horoszkiewicz.

Obejmując stanowisko dyrektora szkoły miałam świadomość, że jest to szkoła z 100-letnią bardzo dobrą tradycją. Szkoła w tym czasie „wypuściła” ze swoich murów bardzo dobrze wykształconych fachowców w wielu zawodach, poszukiwanych na rynku pracy. Moim marzeniem było sprostać tej historii. I uważam, że to marzenie się spełnia każdego roku szkolnego. Świadczy o tym bardzo dobra opinia o szkole w środowisku, wysokie wyniki nauczania i ogromne zainteresowanie uczniów naszą szkołą, co przekłada się na bardzo duży nabór każdego roku. Obecnie jesteśmy największą szkołą w Zamościu. Należałoby również wspomnieć, że trzeci rok z rzędu jesteśmy liderami w Lubelskiej Kuźni Talentów, co daje nam pierwsze miejsce wśród szkół zamojskich i drugie w województwie lubelskim

– podkreśla.

Zdaniem Sylwii Horoszkiewicz obecna rzeczywistość związana z Covid-19 jest bardzo dziwną i trudną sytuacją. Organizacja nauki zdalnej w szkole jest przeprowadzona bardzo dobrze, co wykazała ostatni przeprowadzona kontrola KO. Uczniom, którzy zgłosili trudności techniczne, szkoła wypożyczyła 74 laptopy.

Należy wspomnieć, że szkoła otrzymała 15 laptopów z programu Zdalna Szkoła+. Jednak najważniejsi są uczniowie i ich dobrostan psychiczny. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja izolacji społecznej źle na nich wpływa. Staramy się ich wspierać i pomagać. Mamy nadzieję, że wszystko się niedługo unormuje. Wszyscy nauczyciele, zwłaszcza przygotowujący naszych uczniów do egzaminu maturalnego i zawodowych, robią wszystko, żeby efekty ich pracy były jak najlepsze. W tym roku za nami już jedna sesja egzaminów zawodowych, przed nami druga w czerwcu i majowe matury

– zwraca uwagę.

Kolejnym wyzwaniem dla szkoły jest remont strychu Bastionu VI. Zostanie tam zlokalizowane Centrum Edukacyjno-Integracyjnego i Klub Rozwoju Zawodowego dla mieszkańców miasta i przede wszystkim dla uczniów szkoły. W wyremontowanej przestrzeni znajdą się różnego rodzaju studia i pracownie, gdzie będzie można rozwijać swoje zainteresowania, pasje i mile spędzać czas.

Trochę historii

W 1923 roku Prywatną Szkołę Handlową przekształcono w Koedukacyjną Szkołę Handlową, a następnie w 4-klasowe Prywatne Gimnazjum (1936), Koedukacyjne Gimnazjum Kupieckie Stowarzyszenia Kupców Polskich (1945), Spółdzielcze Liceum Handlowe (1946), Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe (1947), a w roku 1950-tym w Technikum Handlowe.

Przez blisko 30 lat w szkole dominowały kierunki o charakterze handlowym, co stanowiło odpowiedź na potrzeby miasta Zamościa, którego mieszkańcy utrzymywali się w znacznym stopniu z handlu. Do wybuchu II wojny światowej placówką kierowali: Stanisław Owczarski (1921 - 1927), Bolesław Iwański (1927), Stanisław Karpiński (1927 - 1929), Mieczysława Matkowska (1929), Edward Janicki (1929 - 1932) oraz Kamilla Kopcińska (1932 - 1939).

W latach 50-tych w program nauczania włączono kierunki ekonomiczne oraz związane z produkcją roślin przemysłowych i przemysłem spożywczym. Powstały kolejno: Technikum Eksploatacji Roślin Przemysłowych, Technikum Ekonomiczne, Technikum Kontraktacji Roślin Przemysłowych, Technikum Przemysłu Spożywczego, oraz Technikum Służby Plantacyjnej.

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie wykwalifikowanych kadr dla potrzeb powstających zakładów pracy od 1957 roku – profil szkoły został zdominowany przez kierunki ekonomiczne. Powstały: Technikum Ekonomiczne, Technikum Ekonomiczne dla Pracujących, Zasadnicza Szkoła Handlowa, a od roku 1967 - Liceum Ekonomiczne. W związku z funkcjonowaniem w Zamościu Zakładu Przemysłu Odzieżowego „Delia” otworzono: Technikum Odzieżowe, Zasadniczą Szkołę Odzieżową oraz Zasadniczą Szkołę Zawodową Dokształcającą.

Nazwę szkoły na Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 zmieniono 1 września 1972 roku. W 1976 nazwę Zespół Szkół Zawodowych zmieniono na Zespół Szkół Ekonomicznych. Ciągle w tym samym miejscu mieściły się: Liceum Ekonomiczne, Liceum Zawodowe, Technikum Odzieżowe, Zasadnicza Szkoła Odzieżowa, Zasadnicza Szkoła Zawodowa Dokształcająca, Liceum Ekonomiczne dla Pracujących, Technikum Przemysłu Spożywczego dla Pracujących, Średnie Studium Zawodowe, Policealne Studium Zawodowe, od 1987 - Technikum Spożywcze dla Pracujących, a w 1988 roku reaktywowano Technikum Odzieżowe.

Na początku lat 80–tych szkoła obejmowała 41 oddziałów, w tym 23 klasy Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Obok: sprzedawców, krawców, masarzy, kształciła ona aparatowych dla mleczarstwa, piekarzy, kucharzy, kelnerów, introligatorów, a nawet mechaników samochodowych. Przez pewien czas obok Liceum Ekonomicznego, osobno funkcjonowało Liceum Zawodowe. Szkoła odnosiła liczne sukcesy w dziedzinie dydaktyki i wychowania, które były prezentowane w audycjach radiowych i telewizyjnych. W uznaniu za podejmowane przedsięwzięcia została przyjęta do Klubu Przodujących Szkół (...)

Rok 2002 należał do szczególnych w historii Szkoły. Powstał wtedy pierwszy w Zamościu i województwie lubelskim Szkolny Klub Wolontariusza, który uhonorowano tytułem Wolontariusza Roku Lubelszczyzny w konkursie „Barwy Wolontariatu”. Szkolny Klub Wolontariusza był inicjatorem międzynarodowej wymiany młodzieży: polsko – niemieckiej oraz polsko – ukraińskiej. W 2004 roku uczniowie po raz pierwszy wybrali Rzecznika Praw Ucznia. W 2006 roku szkoła otrzymała z rąk Prezydenta Lecha Kaczyńskiego tytuł „Najaktywniejszej szkoły”. W 2007 roku Prezydent Miasta Zamościa, Marcin Zamoyski powierzył szkole patronat nad Pomnikiem Armii Krajowej, co dało początek szerszej współpracy ze środowiskiem kombatanckim. W 2008 r powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Ekonomika.

Rok szkolny 2008/2009 to nowe wyzwania i nowe kierunki kształcenia: technik logistyk, technik obsługi turystycznej, technik hotelarstwa, technik usług fryzjerskich oraz technik cyfrowych procesów graficznych. Zostaje utworzone Technikum Uzupełniające w zawodzie technik technologii żywności na podbudowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Wielkim sukcesem o zasięgu ogólnopolskim było przyznanie szkole w roku 2010 - Certyfikatu jakości „Szkoła Przedsiębiorczości”. W roku 2010 działalność w szkole wznawia Związek Harcerstwa Polskiego. Powstaje drużyna harcerska ANANKE. Wysoką jakość pracy szkoły potwierdzono certyfikatem przyznanym przez Kuratora Oświaty w Lublinie w roku 2015/2016.

Od 2017 roku dyrektorem ZSP Nr 1 jest Sylwia Horoszkiewicz. Powstanie kolejnych kierunków w szkole było odpowiedzią na wymagania europejskiego rynku pracy. Utworzono nowe zawody: technik spedytor, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik fotografii i multimediów, technik rachunkowości i technik programista. W związku z reformą oświaty realizowaną od 2017 roku nastąpiła zmiany w strukturze szkolnictwa. W 2019 roku nazwę Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 przekształcono na Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 1, obejmujący Technikum Nr 1 i Szkołę Branżową I Stopnia Nr 6. W ramach rewitalizacji Starego Miasta, w niedługim czasie wyremontowany zostanie strych Bastionu VI Twierdzy Zamość, gdzie mieści się szkoła. Powstanie Centrum Edukacyjno-Integracyjnego i Klub Rozwoju Zawodowego.

Analizując historię szkoły można zauważyć jej wyrazisty charakter, kreatywność i elastyczność. Szkoła przez 100 lat prężnie się rozwijała, a jej działania zawsze były odpowiedzią na zapotrzebowanie społeczne oraz zmieniający się rynek pracy. Dzięki funduszom unijnym, nastąpiły duże zmiany dotyczące obszaru bazy i wyposażenia szkoły, która nieustannie się rozwija. Tworzone są nowe pracownie przedmiotowe: informatyczne, hotelarskie, fryzjerskie, ekonomiczne, fotograficzne czy graficzne. Szkoła pozyskała nowoczesne pomoce dydaktyczne i wysokiej jakości sprzęt, a dyrekcja i nauczyciele od wielu lat opracowują i wdrażają projekty współfinansowane przez Unię Europejską.

Więcej o szkole TUTAJ

Uroczystości jubileuszowe

Z okazji stulecia "Ekonomika" zaplanowano Mszę Świętą w kościele OO. Franciszkanów w Zamościu; oficjalne uroczystości w CKF Stylowy w Zamościu; spotkania Absolwentów w budynku szkoły; Bal Absolwentów; wydanie monografii "100 wspomnień na stulecie". W programie wydarzenia są również m.in: akcja „100 budek na stulecie szkoły”, sztuka teatralna, koncert oraz okolicznościowe wystawy.

Zamierzeniem Szkoły jest, aby planowane uroczystości, które będą miały miejsce 11 czerwca 2021 r., stały się obchodami całej społeczności lokalnej. Dyrekcja, Rada Rodziców, Nauczyciele, Uczniowie i Sympatycy Ekonomika zapraszają do udziału w przedsięwzięciu łączącym pokolenia. Zapraszamy do udziału w uroczystościach i tworzeniu kolejnej historii dla przyszłych pokoleń. Zachęcamy do dzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami, które opublikujemy w wersji elektronicznej i książkowej.

Wszelkie pytania można kierować na adres e-mail: [email protected] lub dzwonić pod numer (084) 638 43 51

Na stronie internetowej Zespołu Szkół nr 1 w Zamościu są zamieszczane wszelkie informacje dotyczące organizacji Jubileuszu Szkoły.

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć szkoły oraz zdjęć pochodzących z obchodów 90-lecia i 95-lecia Zespołu Szkół Nr 1 w Zamościu.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto