Sześć wieków Lubyczy Królewskiej. Obchody zapowiadają się bardzo bogato

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Dzwonnica na starym cmentarzu grekokatolickim w Lubyczy Królewskiej. To miejsce także świadczy o wielokulturowej przeszłości miasteczka
Dzwonnica na starym cmentarzu grekokatolickim w Lubyczy Królewskiej. To miejsce także świadczy o wielokulturowej przeszłości miasteczka Bogdan Nowak
Udostępnij:
Kiedyś działała tutaj m.in. fabryka fajansu, zapałek oraz konserw jarzynowych. Zabudowa tego wielokulturowego miasteczka była drewniana i mało charakterystyczna, a większość mieszkańców przez całe stulecia stanowili Żydzi. Lubycza Królewska obchodzi 600-lecie swojego założenia.

- To dopiero początek wydarzeń związanych z obchodami 600-lecia Lubyczy Król. Teraz odbędą się wykłady. W dniach 24-26 czerwca zaplanowaliśmy dni naszej miejscowości, podczas których będziemy do tej rocznicy nawiązywać – mówi Agnieszka Pasieczna z działu promocji UM w Lubyczy Król. - W sierpniu ruszy także „Art Festiwal” Horyniec Zdrój-Lubycza Król., a przez cały rok wiele tematycznych rajdów, konkursów itd. Szczegółowy program wydarzeń jest jeszcze ustalany.

Lubycza Król. została założona przez Ziemowita IV, księcia mazowieckiego i bełskiego. W 1422 r. nadał on te ziemie Jakubowi i niejakiemu Miczce. Obaj byli Wołochami. Potem w źródłach Lubycza Król. pojawia się w 1759 r., kiedy to tej malowniczej miejscowości położonej na Roztoczu Wschodnim, nadano prawa miejskie. Jak miejscowość dawniej wyglądała? Z pochodzącej z połowy XIX wieku mapy katastralnej wynika, iż w miasteczku funkcjonował kwadratowy rynek z zabudową handlową i nieliczną zabudową znajdującą się poza tą przestrzenią.

Coś się jednak powoli zmieniało. W 1855 r. założono w Lubyczy Król. fabrykę fajansu i wyrobów kamionkowych (w 1911 r. zniszczył ją pożar). Powstała też m.in. fabryka zapałek, tartak, gorzelnia, dwa młyny, fabryka konserw jarzynowych, a w latach 80. XIX wieku poprowadzoną przez Lubyczę Król linię kolejową: z Rawy Ruskiej do Bełżca. W 1810 r. żyło w tej miejscowości 1118 mieszkańców, w 1900 r. - 938, a np. w 1921 r. - 743, w tym 649 Żydów.

Podczas II wojny światowej żydowska ludność Lubyczy Król. została przez Niemców wymordowana. Natomiast w 1946 r. miasteczko zostało niemal całkowicie zniszczone podczas walk z UPA. Wszystko trzeba było zatem budować niemal od nowa...

Skomplikowane dzieje Lubyczy Król. będą omawiane podczas cyklu wykładów zorganizowanych przez miejscową Gminną Bibliotekę Publiczną. We wtorek (25 stycznia) prelekcje pt. „600-lecie Lubyczy Król” wygłosi Zdzisław Pizun (początek godz. 17). 16 lutego wykład pt. „Lubycza Król i okolice w badaniach polskich i ukraińskich językoznawców” przygotuje natomiast Mariusz Koper (godz. 17). Następne wykłady obu regionalistów i badaczy odbędą się 15 marca, 13 kwietnia, 17 maja i 3 czerwca (szczegóły na stronie internetowej miejscowej biblioteki).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie