Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mini rondo już gotowe. Projekt miejski przeznaczony do realizacji w 2020 roku w ramach budżetu obywatelskiego pomyślnie zakończony[ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Mini ronda od lat stosowane są w wielu krajach Europy jako skuteczny środek poprawy bezpieczeństwa oraz uspokojenia ruchu drogowego głównie na drogach dojazdowych i osiedlowych, ale i na drogach zbiorczych również się sprawdzają. W Polsce mini ronda wciąż należą do rzadkości.

Mini rondo to projekt miejski wybrany przez mieszkańców Zamościa w 2019 roku do realizacji w 2020 roku w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Zlokalizowane jest w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 7, gdzie często dochodziło do kolizji. To bardzo ważne przedsięwzięcie, które obecnie w związku przebudową i remontem Placu Stefanidesa, Placu Wolności a także ulic Łukasińskiego i Okopowej w znacznym stopniu odciąży ruch na ulicy Partyzantów i poprawi bezpieczeństwo pieszych oraz pojazdów w tym miejscu.

Oprócz ronda zakres robót przewidywał również m.in. budowę chodnika, przebudowę sieci kanalizacji sanitarnej, wymianę istniejących słupów i montaż dodatkowego oświetlenia. W ramach zadań projektowych poprawiono również oznakowanie przejść dla pieszych. Prace dotyczące realizacji projektu zostały już zakończone.

Warto zwrócić uwagę, że zgodnie z prawem drogowym mini ronda mają wiele zalet. Nie tylko poprawiają bezpieczeństwo ruchu, redukując ilość punktów kolizji na tradycyjnym, czterowylotowym skrzyżowaniu, ale jednocześnie wpływają na uspokojenie ruchu, co jest szczególnie istotne na drogach osiedlowych i dojazdowych.

Mini ronda nie stanowią utrudnienia dla komunikacji zbiorowej lub dla ewentualnych przejazdów pojazdów ciężarowych, wręcz przeciwnie, można je zastosować na skrzyżowaniach, na których brak miejsca wyklucza budowę małego ronda, a koszty budowy mini ronda są kilkukrotnie niższe od kosztów budowy małego ronda lub budowy sygnalizacji świetlnej.

Przypomnijmy, że w 2019 roku pierwszy raz oprócz projektów osiedlowych był wybierany projekt ogólnomiejski, na który przeznaczono 700 000 złotych. Najwięcej bo aż 516 głosów otrzymał projekt "Mini rondo na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza, Żdanowskiej i Krysińskiego" i w związku z tym został wybrany do realizacji w 2020 roku. 291 ważnych głosów oddano na budowę obiektu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Królowej Jadwigi; 282 na system ścieżek rowerowych wokół Zamościa – uzupełnienia i śluzy przejazdowe jako element poprawy bezpieczeństwa użytkowników; 206 na przebudowę i wykonanie wyznaczonych chodników w rejonie trzech osiedli: Planty, Kilińskiego, Powiatowa.

Jednak nic nie działo się bez przyczyny

Pani Alicja Dubel Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 7 w Zamościu zwróciła uwagę, że mini rondo powstało dzięki solidarnej postawie mieszkańców Zamościa, którzy większością głosów poparli ten a nie inny projekt.

O budowę ronda na niebezpiecznym skrzyżowaniu przy Szkole Podstawowej nr 7 w Zamościu zabiegali mieszkańcy całego miasta, głosując na jego wykonanie w Budżecie Obywatelskim 2020r. Rondo jest już gotowe. Poprawi ono bezpieczeństwo naszych uczniów i wszystkich pieszych oraz upłynni ruch pojazdów w okolicy szkoły.

Dziękujemy Władzom Miasta Zamościa, Zarządowi Osiedla „Promyk” oraz wszystkim zamościanom za zaangażowanie, które przyczyniło się do realizacji tego ważnego przedsięwzięcia – Społeczność Siódemki

Zobaczcie jak po zakończeniu prac wygląda mini rondo.

Więcej: Trwa realizacja prac dotyczących powstania mini ronda

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto