Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie - konkurs rozstrzygnięty

Alicja Piskorska/ Biblioteka Pedagogiczna
materiały organizatorów
Laureaci regionalnego projektu historycznego „Miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie” już wyłonieni! Gratulujemy i zachęcamy innych uczniów szkół ponadgimnazjalnych do sprawdzenia swojej wiedzy historycznej w kolejnych konkursach organizowanych w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu.

Maciej Szyper z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu, Marzena Typiak z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju, Wioletta Konieczna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tarnogrodzie, Katarzyna Mach z Liceum Ogólnokształcącego im. ONZ w Biłgoraju i Kamil Kaczor z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu zostali laureatami regionalnego projektu historycznego MIEJSCA MARTYROLOGII NA ZAMOJSZCZYŹNIE zorganizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zamościu pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Zamość Marcina Zamoyskiego, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Zamojskiego oraz patronatem medialnym Gazety Zamojskiej, TVK Zamość i Katolickiego Radia Zamość.

Przedsięwzięcie, które zostało przygotowane z myślą o uczniach szkół ponadgimnazjalnych czterech powiatów biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego i zamojskiego pasjonujących się historią najnowszą cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów jak i nauczycieli. Głównym założeniem projektu było zwrócenie uwagi młodzieży na wydarzenia mające miejsce w okresie II wojny światowej na Zamojszczyźnie. Kształtowanie szacunku dla przeszłości małej ojczyzny, uczuć patriotycznych i odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu publicznym.

Projekt został dofinansowany ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK i miał charakter konkursu, który składał się z 3 etapów. Dwa pierwsze etapy miały formę testu i pozwoliły na wyłonienie 20 uczestników ostatniej konkurencji. Zadaniem finalistów było przygotowanie multimedialnej prezentacji tematycznie poświęconej wydarzeniom jakie miały miejsce na Zamojszczyźnie w latach 1939-1945. Komisja konkursowa w składzie: p. Agnieszka Jaczyńska – Kierownik Referatu Edukacji Historycznej IPN Oddział w Lublinie, p. Anita Wojciechowska - Dyrektor Banku Zachodniego WBK Oddział w Zamościu i p. Maria Rzeźniak – pracownik Muzeum Zamojskiego, po zapoznaniu się dnia 12.04.2013 r. z pracami wyłoniła 5 finalistów projektu.

Uroczyste podsumowanie projektu „Miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie” miało miejsce dnia 16.04.2013 r. w siedzibie Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu o godz. 10:00. Wzięli w nim udział nauczyciele przygotowujący młodzież do konkursu, uczniowie którzy zakwalifikowali się do ścisłej dwudziestki, a także dyrektorzy szkół. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Prezydent Miasta Zamość – p. Marcin Zamoyski, Poseł na Sejm RP – p. Sławomir Zawiślak, Kierownik filii Urzędu Marszałkowskiego – p. Aneta Najda, Dyrektor Oddziału IPN w Lublinie- p. Jacek Welter, Kierownik Referatu Edukacji Historycznej IPN Oddział w Lublinie – p. Agnieszka Jaczyńska, natomiast Muzeum Zamojskie reprezentowała – p. Maria Rzeźniak. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele lokalnych mediów: TVK, Gazety Zamojskiej i Radia ESK-i Zamość.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dorota Mach, Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, która powitała gości i przedstawiła główne założenia projektu „Miejsca martyrologii na Zamojszczyźnie”. Następnie miały miejsca oficjalne przemówienia, z których płynęły słowa pochwały dla organizatora konkursu czyli Biblioteki Pedagogicznej w Zamościu, podziękowania dla uczestników za zaangażowanie i wykonaną pracę oraz zachęta do stałego zgłębiania wiedzy dotyczącej przeszłości naszego regionu. W dalszej kolejności miała miejsce prelekcja p. Agnieszki Jaczyńskiej pt. „Niemiecka akcja wysiedleńczo-osadnicza na Zamojszczyźnie”. W trakcie której uczestnicy mogli usłyszeć nie tylko o niemieckich wysiedleniach, ale i o organizowanej pomocy, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie.

Kulminacyjnym momentem uroczystości była prezentacja prac finalistów i wręczenie nagród.
- I miejsce zajął Maciej Szyper z II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu za prezentację „Turkowice – wyspa nadziei w morzu okupacji” otrzymując laptopa,
- II miejsce zajęła Marzena Typiak z LO im. ONZ w Biłgoraju za prezentację pt. „Hitlerowski obóz przejściowy w Zwierzyńcu” i otrzymała tablet,
- III miejsce zajęła Wioletta Konieczna z ZSE w Tarnogrodzie za prezentację pt. „Miłość jest mocniejsza od śmierci”, dostała aparat fotograficzny,
- IV miejsce zajęła Katarzyna Mach z LO im. ONZ w Biłgoraju za prezentację pt. „Bitwa pod Osuchami” i została nagrodzona tabletem,
- V miejsce zajął Kamil Kaczor z II LO im. Marii Konopnickiej w Zamościu za prezentację „Miejsca martyrologii narodu polskiego na Zamojszczyźnie w czasie II wojny światowej” i otrzymał tablet.

Ponadto wszyscy uczestnicy ostatniego etapu eliminacji otrzymali nagrody książkowe ufundowane prze IPN Oddział w Lublinie i dyplomy. Organizator konkursu docenił także trud nauczycieli, którzy przygotowywali uczniów do udziału w konkursie i podarował im drobne upominki. Zapewnił także słodki poczęstunek dzięki hojności sponsorów, którymi byli: Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe SMAKOŁYK z Zamościa oraz piekarnia SPUSTEK z Księżpola. Za co bardzo dziękujemy.

Spotkanie zostało zakończone pamiątkowymi zdjęciami i rozmowami przy „kawie” i ciastku. Organizator projektu pragnie podziękować wszystkim uczestnikom finału i podsumowania przedsięwzięcia!

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto