Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL". Najcenniejsze dzieła sztuki w Muzeum Zamojskim.

Lila Pietrusiewicz
Nie tylko weekendowa propozycja i nie do odrzucenia dla pasjonatów oraz miłośników historii sztuki. Średniowieczne rzeźby śląskie, malarstwo obce XVI - XIX w. i polskie XIX - XX w., rysunek i grafikę oraz rzemiosło artystyczne, w tym porcelana i szkło z najprzedniejszych manufaktur europejskich. Wszystko to od soboty 18 marca w Muzeum Zamojskim w ramach wystawy „Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL”.

Wystawę w Muzeum Zamojskim w Zamościu zorganizowano w 85. rocznicę utworzenia Muzeum Uniwersyteckiego im. ks. kan. Jana Władzińskiego – w przededniu wielkiego jubileuszu 100-lecia lubelskiej Uczelni.

Muzem Uniwersyteckie Historii KUL powstało w poczuciu wdzięczności wobec pokoleń, które tworzyły dorobek Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Założycielom przyświecała idea zachowania pamiątek związanych z historią KUL od momentu założenia przez ks. Idziego Radziszewskiego w 1918 roku, po czasy współczesne oraz stworzenia miejsca, gdzie upowszechniana będzie wiedza na temat KUL, jego misji, aktualnej działalności oraz znaczenia w historii Polski.

Otwarcie Muzeum Uniwersyteckiego zaplanowane jest w 100 rocznicę powstania uczelni, założonej w 1918 r. Zbiory KUL to głównie dary od osób prywatnych. Początek dała darowizna ks. Jana Władzińskiego, który w 1932 r. przekazał KUL zbiór około 4 tys. pamiątek historycznych. W czasie działań wojennych wiekszość zaginęła. Ocalało 5 dzieł sztuki i 343 monety. Po wojnie KUL wystosował apel do muzeów diecezjalnych zwracając się o pomoc w reaktywacji muzeum. W wyniku podjętych starań m.in. w 1956 roku kuria wrocławska przekazała uczelni średniowieczne rzeźby śląskie. Natomiast w 1986 roku Olga i Tadeusz Litawińscy z Zakopanego ofiarowali KUL kolekcję malarstwa polskiego przełomu XIX i XX wieku oraz zbiór europejskiej porcelany i szkła. Trzy ikony zostały podarowane uczelni przez Jerzego Nowosielskiego.

Zamojskie wydarzenie jest zapowiedzią stałej ekspozycji muzealnej w KUL. W związku z reorganizacją Muzeum Uniweryteckie KUL nieczynne jest do odwołania. Trwające prace koncepcyjno-budowlane uniemożliwiające eksponowanie dzieł w Lublinie stały się impulsem do pokazania najcenniejszych muzealiów szerokiej publiczności w ramach czasowej prezentacji. W założeniach jest to także forma podziękowania i upamiętnienia wszystkich darczyńców Muzeum.

Otwarcie wystawy„Kierunek sztuka. 85 lat tradycji muzealnych KUL” odbędzie się w Muzeum Zamojskim w Zamosciu 18 marca o godzinie 14.00.

Wystawa udostępnioma dla zwiedzających do 31 maja 2017 r.

Zobacz: Kolekcja dzieł sztuki w KUL. Za dwa lata powstanie muzeum.Wydarzenia towarzyszące wystawie**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto