MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzi o ponad 1,7 mln zł. Hrubieszowscy radni rozważą przyznanie dotacji na kościelne zabytki

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Parafia prawosławna p.w Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie stara się o przyznanie dotacji na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków ruchomych w miejscowej świątyni. Chodzi o ponad 199 tys. zł
Parafia prawosławna p.w Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie stara się o przyznanie dotacji na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków ruchomych w miejscowej świątyni. Chodzi o ponad 199 tys. zł Bogdan Nowak
W sumie do rozdysponowania będzie ponad 1,7 mln zł. Pieniądze pójdą – jeśli rajcy się na to zgodzą – na ochronę zabytków, także ruchomych. Na najbliższej sesji hrubieszowskiej Rady Miejskiej (obrady odbędą się we wtorek, 26 marca) miejscowi radni zdecydują o przyznaniu takich dotacji dla miejscowych parafii: jednej prawosławnej i czterech rzymskokatolickich.

Parafia prawosławna p.w Zaśnięcia NMP w Hrubieszowie stara się o przyznanie dotacji na wykonanie prac konserwatorskich i restauratorskich dotyczących zabytków ruchomych. Chodzi o ponad 199 tys. zł. Planuje się, że te pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie ikony Trójcy Świętej z ramą oraz na Sarkofag (nazywany także „Grobem Bożym”) w hrubieszowskiej cerkwi.

O dwie dotacje stara się parafia rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hrubieszowie. To 205 tys. i prawie 460 tys. zł na roboty budowlane w zabytkowym kościele parafialnym. Nie tylko tam ruszą prace. O kolejną dotacje na remonty w zabytkowych świątyniach starają się także parafie rzymskokatolickie: pw. św. Mikołaja w Hrubieszowie (chodzi o 300 tys. zł), parafia rzymskokatolicka pw. św. Stanisława Kostki w Hrubieszowie (chodzi o prawie 298 tys. zł.) oraz parafia rzymskokatolicka pw. Ducha Świętego w Hrubieszowie (prawie 275 tys. zł).

Dotacje zostaną udzielone, jeśli radni o tym zdecydują, w ramach realizacji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Odpowiednie uchwały wejdą w życie z dniem ich podjęcia.

Sesja RM w Hrubieszowie odbędzie się w najbliższy wtorek w w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej - Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa im. Krystyny i Stefana Du Chateau (ul. 3 Maja 10). Początek o godzinie 10.

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chodzi o ponad 1,7 mln zł. Hrubieszowscy radni rozważą przyznanie dotacji na kościelne zabytki - Zamość Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto