Będzie reaktywacja Akademii Zamojskiej? Poseł PiS złożył projekt ustawy do Sejmu

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Wizualizacja Lubelskiego Konserwatora Zabytków
Wizualizacja Lubelskiego Konserwatora Zabytków Mat. nadesłane
437 lat temu powstała Akademia Zamojska. Była trzecią uczelnią w Rzeczpospolitej (po Akademii Krakowskiej i Wileńskiej), a także pierwszą prywatną szkołą wyższą na ziemiach polskich. Jest szansa, że w Zamościu będzie działać znowu uczelnia pod tym szyldem.

Wnioskodawcą projektu ustawy o utworzeniu Akademii Zamojskiej jest Sławomir Zawiślak, poseł PiS z Zamościa, który od kilku lat patronuje pomysłowi, by akademię reaktywować. Proponuje przekształcenie obecnie działającej w Zamościu Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Akademię Zamojską. Według projektu poselskiego miałoby to stać się już od 1 września 2021 r. Uczelnia byłaby adresowana przede wszystkim do: pedagogów, osób pracujących w mediach, tworzących administrację samorządową i państwową, zaangażowanych w zdrowie publiczne, zajmujących się ochroną, upowszechnieniem i naukową analizą kulturowego dorobku.

Obecnie uczelnia im. Szymona Szymonowica liczy niespełna tysiąc studentów. Mieści się w kilku budynkach na terenie miasta. Prowadzi studia licencjackie np. na kierunkach: pielęgniarstwo, finanse i rachunkowość, pedagogika, bezpieczeństwo narodowe, mechanika i budowa maszyn, logistyka.

– Jako rektor uczelni państwowej nie mam nic przeciwko, aby podnieść jej rangę do miana akademii. Czynimy starania w tym kierunku, np. od października tego roku zaczną działać u nas studia magisterskie na kierunku pielęgniarstwo. Złożyliśmy taki sam wniosek na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Dążymy do tego, by stać się uczelnią akademicką, ale to wymaga czasu i nakładu pracy ze strony administracji, jak i nauczycieli. Musimy spełnić wymogi, która stawia przed nami ustawa, chodzi głównie o uzyskanie kategorii B+, co oznacza możliwość doktoryzowania na jakimś kierunku – wyjaśnia dr hab. Andrzej Samborski, rektor Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Posłowie PiS piszą w uzasadnieniu, że akademia docelowo mogłaby swoją lokalizacją objąć m.in. tradycyjną siedzibę tzn. zabytkowy budynek Akademii Zamojskiej (obecnie w remoncie) oraz sąsiedni budynek pałacu Zamojskich. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie nie ma na to szans.

– Prace remontowe potrwają jeszcze około dwóch lat, do tego trzeba doliczyć jeszcze pięć lat okresu trwałości projektu, który przewiduje, że w tym miejscu będą instytucje kultury. Dlatego lokalizacja Akademii Zamojskiej w historycznym gmachu to kwestia przyszłości. Jednocześnie jesteśmy otwarci na rozmowy, aby w tym budynku znalazła się np. siedziba władz akademii czy odbywały się zajęcia – zaznacza Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

Poseł Zawiślak odpowiada nam, że utworzenie Akademii Zamojskiej ma na celu powołanie - pod ważnym dla polskiej edukacji, historycznym szyldem - uczelni, która będzie działać w duchu hasła "takie będą rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie". - Chcemy ustanowić w Zamościu nowoczesną uczelnię wysokiej rangi, zarówno pod względem naukowym, edukacyjnym, która będzie kształciła światłych obywateli w potrzebnych dla Rzeczpospolitej zawodach. Myślę, że będzie miało to pozytywny wpływ nie tylko na kształcenie, ale również na rozwój gospodarczy regionu m.in. poprzez ściąganie do Zamościa kadry profesorskiej oraz studentów - mówi Sławomir Zawiślak, poseł PiS.

Akademia Zamojska została założona w 1594 roku przez hetmana Jana Zamoyskiego. Była trzecią uczelnią wyższą (po Akademii Krakowskiej i Wileńskiej), a także pierwszą uczelnią prywatną w Rzeczpospolitej.

W akcie fundacyjnym zawarte są znane słowa kanclerza: "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie". Przy utworzeniu uczelni pomogli hetmanowi dwaj wybitni poeci: Sebastian Klonowic i Szymon Szymonowic. Wykładano tu przez blisko dwieście lat prawo, filozofię, medycynę i teologię.

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie