Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość: Za nami VI Młodzieżowe Spotkania Teatralne. ZDJĘCIA

Anna Rosa-Niemczuk (opr. JN)
Zamość: Za nami VI Młodzieżowe Spotkania Teatralne
Zamość: Za nami VI Młodzieżowe Spotkania Teatralne Anna Rosa-Niemczuk
„Moralność pani Dulskiej” po tuningu, Iwona Gombrowicza czy inna księżniczka - Jęczybuła. Do tego Opowieść Wigilijna, skecz Biblioteka i rzecz o małżeństwie, czyli Przed sklepem jubilera Karola Wojtyły. Takie obrazy oceniało jury podczas VI Spotkań Teatralnych w zamojskim Ekonomiku. Zobacz kto sięgnął po nagrody.

VI Młodzieżowe Spotkania Teatralne odbyły się 7 grudnia 2012 roku. Do Przeglądu zgłosiło się pięć grup teatralnych. Jury w składzie: p. Zofia Piłat, p. Waldemar Kaźmierczak, p. Wojciech Łosiewicz przyznało następujące nagrody:

I miejsce zajął zespół teatralny z Gimnazjum w Starym Zamościu, który przedstawił sztukę pt. „Dulskim być” opartą na motywach tragifarsy G. Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” z wykorzystaniem elementów współczesnych. Uczniowie pracowali pod okiem pań: Marzeny Bielesz i Beaty Soboń.

II miejsce przypadło grupie teatralnej z Gimnazjum nr 6 w Zamościu, którą opiekuje się pani Elżbieta Biront. Uczniowie przedstawili sztukę „Księżniczka Iwona” przygotowaną w oparciu o utwór Witolda Gombrowicza „Iwona, księżniczka Burgunda”.

Jury przyznało wyróżnienia:

- dla grupy WIDMO działającej w III Liceum Ogólnokształcącym w Zamościu, która wykonała sztukę „Księżniczka Jęczybuła” wg scenariusza uczennicy- Barbary Michalczyk. Zespół pracował pod kierunkiem p. Anny Smyk- Batorskiej. Po raz pierwszy w historii grupy postanowił zmierzyć się z formą lekką, łatwą i przyjemną…. i jak twierdzą- i tak im nie wyszło. To tylko dowód na to, że bajka i komedia są formami ponadczasowymi.

- dla zespołu teatralnego z Publicznego Gimnazjum w Komarowie – Osadzie za sztukę „Opowieść wigilijna” wg utworu Karola Dickensa. Gimnazjaliści przygotowywani byli przez p. Annę Maryńczak, p. Teresę Wszołę i p. Marka Biszczana.
- dla grupy z Gimnazjum nr 2 w Zamościu za skecz kabaretowy pt. „Biblioteka”. Uczniowie pracowali pod kierunkiem p. Katarzyny Bedy.

Szczególne podziękowania za występ otrzymała grupa teatralna z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Zamościu za sztukę na podstawie utworu Karola Wojtyły Przed sklepem jubilera. Sztuka opowiadała o sakramencie małżeństwa, który stanowi jedną z najważniejszych części naszego życia. Uczniowie pracowali pod opieką pani Anny Matelak i Aleksandry Szarowolec.

Jak co roku, komisja konkursowa przyznała nagrody za najlepszą grę aktorską. Tytuł najlepszej aktorki otrzymała Martyna Soboń za rolę Anieli Dulskiej. Tytuł najlepszego aktora przypadł Patrykowi Wiatrzykowi, który wcielił się w rolę Zbyszka Dulskiego.

Jury przyznało dwa wyróżnienia za grę aktorską. Otrzymali je uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego- Kinga Budzaj i Piotr Wiśniewski.

KRÓTKA HISTORIA MŁODZIEŻOWYCH SPOTKAŃ TEATRALNYCH W EKONOMIKU

Pierwsze Młodzieżowe Spotkania Teatralne Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Zamojskiego odbyły się 7 grudnia 2007 roku. Pomysł organizacji przeglądu kół teatralnych dla szkół ponadgimnazjalnych narodził się wśród uczestników funkcjonującego w "Ekonomiku" kabaretu "Spod ławki". Uczniowie chcieli wymienić się doświadczeniami z innymi, a także podpatrzeć, jak działają grupy teatralne szkół z terenu Zamojszczyzny. Swoim pomysłem podzielili się z nauczycielami i temat został podchwycony. Zaproszenia zostały wysłane do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych powiatu zamojskiego.

Do przeglądu zgłosiło się wtedy 5 szkół. Przedstawienia, które zaprezentowali uczestnicy, jury oceniło bardzo wysoko. W drugim Przeglądzie zaprezentowało się także 5 zespołów. Trzeci Przegląd przyniósł zmiany - do konkursu zaproszono szkoły gimnazjalne. Wtedy do rywalizacji stanęło 8 szkolnych zespołów. Podczas czwartych MST obejrzano 8 spektakli, zaś podczas piątego przeglądu zaprezentowało się 6 grup teatralnych.

Przez ostatnie pięć lat na scenie Ekonomika w ramach Młodzieżowych Spotkań Teatralnych wystawiono aż 32 przedstawienia zespołów z różnych szkół naszego regionu. Poziom występów poszczególnych grup był zawsze niezwykle wysoki. Zespoły przedstawiały różnorodny repertuar - od inscenizacji baśni, poprzez kabaret do przedstawień tradycyjnych. Godna pochwały jest postawa młodzieży i ich opiekunów - ogromne zaangażowanie, emocje, zdrowa rywalizacja i zabawa.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto