Kamień był wydobywany w tym miejscu od XVII wieku. Użyto go m.in. do budowy zabytkowych kościołów w Józefowie oraz Tarnogrodzie. Powstawały z niego także okoliczne domy i ogrodzenia.
Józefowski kamieniołom stanowi obecnie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych gminy Józefów i całego Roztocza (trzeba tam jednak bardzo uważać, bo nie wszędzie można wchodzić ze względów bezpieczeństwa). W skałach można tam nadal znaleźć skamieniałości i odciski fauny i flory sprzed wielu milionów lat.
Ponad dziesięć lat temu w sąsiedztwie józefowskiego, miejskiego kamieniołomu stanęła okazała baszta widokowa. Ma ona prawie 19 metrów wysokości, a waży podobno 550 ton (370 ton stanowi józefowski kamień, reszta to m.in. elementy z kutej stali oraz drewno). Budowla jest dostępna dla turystów. Na jej szczycie znajduje się taras widokowy z którego można oglądać całą, niezwykle piękną okolicę. Wejście na basztę jest bezpłatne. To popularne miejsce. W sezonie turystycznym basztę odwiedza zwykle ponad 500 osób dziennie.
W sąsiedztwie kamieniołomu znajduje się także m.in. zabytkowy cmentarz żydowski. To jeden z największych i najważniejszych kirkutów na Zamojszczyźnie. Został on podobno założony w 1725 roku. Znajdujące się tam macewy (nagrobki) także zostały zbudowane z lokalnego budulca.
- Giełda staroci ściągnęła tłumy odwiedzających [ZDJĘCIA]
- Pizzeria z Lublina w gronie najlepszych restauracji w Polsce
- Radość z pierwszego meczu w Lublinie. Zobacz kibiców Motoru! [ZDJĘCIA]
- Ostatni dzień egzaminów przyszłych radców prawnych [ZDJĘCIA]
- To już drugie trojaczki w tym roku w SPSK4. Witamy na świecie! [ZDJĘCIA]
- Lublin łączy pokolenia. Dzień Solidarności Międzypokoleniowej [ZDJĘCIA]
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury zmodernizował swoją infrastrukturę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?