Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Te drzewa i krzewy niby wyglądają zwyczajnie. Ale zimą naprawdę docenisz ich urodę. Zobacz, co warto mieć

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Niektóre krzewy i drzewa ozdobne dopiero po zrzuceniu liści wyglądają bardzo atrakcyjnie.
Niektóre krzewy i drzewa ozdobne dopiero po zrzuceniu liści wyglądają bardzo atrakcyjnie. pixabay.com
Sadząc drzewa i krzewy ozdobne w ogrodach, przeważnie bierzemy pod uwagę ich kwiaty lub liście i wybieramy te, które najpiękniej wyglądają do wiosny do jesieni. Ale są też rośliny, które pełnię urody prezentują zimą. Warto je również sadzić, by także w tym okresie ogród prezentował się pięknie. Polecamy drzewa i krzewy o ozdobnych pędach.

Spis treści

Drzewa i krzewy ozdobne także zimą

Kiedy sadzimy rośliny ozdobne w ogrodzie, przeważnie skupiamy się na tych, które pięknie wyglądają od wiosny do późnej jesieni. Chętnie wybieramy te, które długo i ładnie kwitną, ale doceniamy też wygląd liści. Jednak, gdy kwiaty przekwitną, a liście – często po jesiennym festiwalu kolorów – opadną, okazuje się, że ogród nie wygląda zbyt atrakcyjnie. Tak jednak nie musi być. Bo choć drzewa i krzewy pozostają w stanie bezlistnym przez kilka miesięcy, są takie gatunki, które właśnie wtedy ujawniają ukryte dotąd zalety. To drzewa i krzewy o ozdobnych pędach. Mogą one mieć różne kolory, a także kształty, które sprawią, że ogród będzie wyglądał pięknie, gdy z gałęzi opadną liście.

Dereń biały, czyli krzew o czerwonych pędach

Do czołówki krzewów o pięknych pędach należy dereń biały. Wbrew nazwie, jego pędy mają intensywnie czerwony kolor. Dereń biały należy do krzewów wyjątkowo łatwych w uprawie. Znosi mróz, przejściową suszę, a także zanieczyszczone miejskie powietrze. Świetnie nadaje się na żywopłoty, a także do pojedynczych nasadzeń. Jeśli chcemy, by jego pędy były dobrze wybarwione, posadźmy go w dobrze nasłonecznionym miejscu, pamiętajmy też o regularnym cięciu.

Dereń rozłogowy doda koloru zimowemu ogrodowi

Równie atrakcyjnie zimą prezentuje się dereń rozłogowy. Ten krzew ma jednak pędy w kolorze żółtym lub oliwkowym. Szczególnie intensywnie ubarwione są gałązki odmian Flaviramea oraz Silver and Gold, która dodatkowo ma dwubarwne liście. Ten krzew przypomina dereń biały, ale ma bardziej rozłożysty pokrój i szybko tworzy okazałe kępy. Podobnie jak biały jest odporny na różne, trudne warunki, a najlepiej wybarwia się, rosnąc w słonecznych miejscach.

Złotlin japoński, czyli kerria

Dawkę zieleni w zimowym ogrodzie zapewnią pędy złotlinu japońskiego (roślina jest też znana jako kerria). Wiosną pięknie kwitnie (szczególnie odmiana o pełnych kwiatach, czyli Pleniflora), jednak i zimą wygląda ładnie, bo jej pędy zachowują intensywnie zielony kolor. Złotlin lubi słońce i przepuszczalną, lekko wilgotną ziemię.

Żarnowiec i szczodrzeniec – łatwe w uprawie krzewy o zielonych pędach

Zimą ładnie wyglądają również pędy żarnowców i szczodrzeńców. Są one delikatne, ale mają wyraźnie zielony kolor. Wiosną pięknie kwitną, a ich uprawa nie sprawia problemów. Te krzewy wystarczy posadzić w słonecznym miejscu, koniecznie w przepuszczalnej, nawet piaszczystej ziemi. Doskonale znoszą suszę, za to nie lubią podmokłej ziemi. Jeśli chcemy je przyciąć, zróbmy to tuż po kwitnieniu.

Trzmielina oskrzydlona

Ciekawe pędy ma także trzmielina oskrzydlona. Ten krzew najczęściej sadzimy z uwagi na to, że jego liście przepięknie przebarwiają się jesienią, przybierając intensywnie czerwony kolor (od niego bywa nawet nazywany „płonącym krzewem”). Lecz kiedy liście opadną, staną się widoczne charakterystyczne „skrzydełka” na pędach. Są to korkowe listwy, których szarobrązowy kolor kontrastuje z zielonkawymi pędami rośliny. Zimą mogą go też zdobić pozostałości owoców. Trzmielinę oskrzydloną należy sadzić w słonecznych miejscach, na przepuszczalnych ziemiach. Podczas letnich upałów może wymagać podlewania. Krzew jest odporny na mróz i zanieczyszczenia.

Leszczyna o „pokręconych” pędach

Zimą docenimy też urok leszczyny odmiany Contorta. To niewielki krzew, którego pędy są ciekawie poskręcane, mogą nawet przypominać korkociąg. Ta odmiana ma też pofałdowane liście i dostarczy orzechów laskowych (choć owocuje niezbyt obficie). Za to nadaje się do małych ogrodów, bo rośnie powoli i maksymalnie osiąga ok. 3 m wysokości (przeważnie ok. 1,5 m). Ta leszczyna jest tolerancyjna co do podłoża (najlepiej rośnie na wapiennym i lekko wilgotnym), lubi słońce, ale znosi też lekki cień.

Drzewka-parasole pięknie również zimą

Zimą pięknie też prezentują się różne drzewa o parasolowatym pokroju. Choć z zielonego parasola zostaje tylko „szkielet”, w zimowym ogrodzie może on wyglądać niemal jak rzeźba, szczególnie jeśli mamy drzewko szczepione na pniu, a jego pędy przewieszają się.

Co jeszcze posadzić, by nasz ogród pięknie wyglądał zimą?

Jeśli chcemy, by nasz ogród pięknie prezentował się zimą, nie zapominajmy również o:

  • krzewach i pnączach, które nie zrzucają na zimę liści; mogą one być pięknym tłem dla roślin o kolorowych pędach;
  • iglakach, które są zielone przez cały rok;
  • krzewach i drzewach, które długo zachowują owoce – nie tylko ozdobią ogród, ale będą naturalną, zimową stołówką dla ptaków;
  • roślinach, które kwitną zimą – a tych, wbrew pozorom, jest całkiem sporo.
Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te drzewa i krzewy niby wyglądają zwyczajnie. Ale zimą naprawdę docenisz ich urodę. Zobacz, co warto mieć - RegioDom.pl

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto