Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi od ponad 100 lat posługują w Łabuniach

Marek Madej
Wideo
od 16 lat
Od ponad 100 lat siostry Misjonarki Maryi przebywają w posiadłości Szeptyckich w Łabuniach. Prowadzą tu dom rekolekcyjny.

Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi posługują w 72 krajach. W 2022 roku obchodziły setną rocznicę przybycia do Polski. Mieszkają i pracują w Łabuniach, pow. zamojski, w barokowym pałacu z XVIII wieku.

Pałac w Łabuniach został zbudowany z inicjatywy Jana Jakuba Zamoyskiego. W 1922 r. hrabia Aleksander Szeptycki przekazał pałac Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi. Siostry prowadziły tu niegdyś ochronkę dla dzieci, dom samotnej matki, przedszkole, a obecnie dom rekolekcyjny. W parku znajduje się cmentarz, który jest miejscem pochówku fundatorów z rodu Szeptyckich oraz sióstr. Także tutaj pochowany został bł. Stanisław Kostka Starowieyski – wojskowy, działacz kościelny, społecznik, propagator Akcji Katolickiej na Zamojszczyźnie – beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. przez papieża Jana Pawła II pośród 108 męczenników II wojny światowej.

W 2019 roku przy klasztorze Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi w Łabuniach otwarta została Izba Pamięci bł. Stanisława Starowieyskiego.

- W Łabuniach mieszka obecnie ponad 20 sióstr, w tym pięć nowicjuszek - mówi s. Irena Murawska, która do zgromadzenia wstąpiła w 1965 roku. - Zmieniły się na przestrzeni lat nasze zadania. Obecnie otwarte jesteśmy na prowadzenie rekolekcji dla młodzieży, ale też przyjmujemy grupy, które się do nas zgłaszają ze swoim kapłanem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto