Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękne widoki z Chełmowej Góry w Krasnobrodzie. Przychodzą tam także pątnicy. Przynoszą w to miejsce także żale, troski, codzienne kłopoty

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Warto się tam wdrapać. Chełmowa Góra zwana także Księżą Górą to jedno z najwyższych wzniesień Krasnobrodu i całego Roztocza. Wzniesienie ma wysokość 336 metrów n.p.m. Widok z niego jest rozległy, bardzo ciekawy. Zobaczymy domy, ulice i place Krasnobrodu, ale także duże kompleksy leśne, okoliczne wzgórza oraz m.in. dolinę św. Rocha.

My dotarliśmy na to wzniesienie od strony krasnobrodzkiej Kalwarii, którą można oglądać za miejscowym, zabytkowym kościołem pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Można tam jednak dojść także gruntową drogą wiodącą z Krasnobrodu.

Piękne pustkowie, rozległe widoki

Na wzniesieniu zobaczymy wysoki krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa (ustawiono go w 1993 r.). U jego podnóża pozostawiono wiele małych krzyży i krzyżyków. Tak jak w prawosławiu, ludzie wraz z nimi przynoszą w to miejsce swoje choroby, żale, troski, codzienne kłopoty. Zostają one wraz z nimi na pięknym pustkowiu. Z dala od ludzkich siedzib.

- Część z nich została tam przyniesiona podczas ekstremalnej drogi krzyżowej, która została zorganizowana w ubiegłym roku przez ks. Łukasza Kolasę – mówi Kazimierz Misztal, burmistrz Krasnobrodu.

Wzgórze odwiedziliśmy kilka dni temu. Zobaczyliśmy także innych turystów, w tym rodzinę z dziećmi. Nie było im łatwo. Droga gruntowa, która prowadzi na szczyt była bardzo błotnista. Nie znaleźliśmy też miejsca gdzie można byłoby odpocząć, czy schronić się przed deszczem, który tego dnia padał. .

Szkoda, bo ten roztoczański zakątek jest bardzo ciekawe i ma duży potencjał turystyczny.

Pomyślimy o tym

- Nie myśleliśmy o tym. Nigdy też na ten temat nie rozmawialiśmy – przyznaje burmistrz Kazimierz Misztal. - Jednak lepsze przygotowanie szlaku prowadzącego na Chełmową Górę to bardzo dobry pomysł. Można byłoby też na szczycie ustawić np. kilka ławek. Może to być kłopot, bo większość okolicznych terenów jest prywatnych, ale... pomyślimy o tym. Być może to będzie jednak zadanie już dla nowych władz i Rady Miejskiej.

od 7 lat
Wideo

Rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami 2024 - przygotowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto