Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na stacji PKP Zamość Wschód pojawi się wyjątkowa tablica - ku pamięci Żydów

Joanna Nowicka
Na stacji PKP Zamość Wschód pojawi się wyjątkowa tablica - ku pamięci Żydów
Na stacji PKP Zamość Wschód pojawi się wyjątkowa tablica - ku pamięci Żydów
16 października 42 roku przez Zamość w kierunku Izbicy przeszedł marsz śmierci. Niemcy prowadzili kolumnę kilku tysięcy Żydów do getta, by wywieźć ich potem do obozu zagłady. W rocznicę tych wydarzeń na peronie PKP Zamość Starówka zostaną odsłonięte pamiątkowe tablice upamiętniające ofiary Holokaustu. Wcześniej w ratuszu odbędzie się sesja naukowa.

W tym roku przypada 76. rocznica Zagłady Żydów w Zamościu. We wtorek, 16 października o godzinie 12:00 w sali Consulatus w Ratuszu odbędzie się sesja naukowa, w której udział wezmą Alina Skobińska i Dariusz Libionka z Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Adam Kopciowski z Zakładu Kultury i Historii Żydów UMCS, autor książki Zagłada Żydów w Zamościu.

Następnie na peronie PKP „Zamość Starówka”, w miejscu skąd odjeżdżały transporty do obozów zagłady, zostaną odsłonięte pamiątkowe tablice upamiętniające ofiary Holokaustu. Autorem instalacji jest rzeźbiarz Bartłomiej Sęczawa.

Napis, który widnieje na tablicach brzmi:

„Z tego miejsca w 1942 roku odjeżdżały pociągi wywożące Żydów z Zamościa i okolicznych miejscowości do niemieckich nazistowskich obozów zagłady. Ku pamięci Żydów polskich, czeskich, niemieckich i austriackich mieszkańców getta w Zamościu zamordowanych w latach 1939-1942.”

Wyjątkowe tablice to inicjatywa historyka i nauczyciela z Zamościa, Marka Kołcona. Koszty instalacji to ponad 18 tys. zł. Jej wykonanie wsparł grant od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny.
- Wsparli nas także Przyjaciele z Danii i Niemiec: Marta Nir, Henryk Miedzinski, Marek Pelc i Stowarzyszenie Coordination Commity - mozna dowiedzieć się ze strony Żydowski Zamość - Jewish Zamosc na Facebooku.

8 tys. zł. zebrano dzięki zbiórce publicznej na platformie pomagam.pl.

16 października 1942 roku nastąpiła ostateczna likwidacja zamojskiego getta. Na rynku Nowej Osady zgromadzono około czterech tysięcy Żydów. O dziesiątej rano, kolumna wysiedleńców obstawiona przez gęsty kordon Niemców, przez ulice: Lwowską, Peowiaków, Lubelską udała się w „marszu śmierci” do getta tranzytowego w Izbicy. Stamtąd zostali wywiezieni do obozów zagłady. Ci, którzy zostali i ukryli się w mieście, w sobotę i niedzielę (17 i 18 października) byli wyciągani z kryjówek. W niedzielę wszystkich odnalezionych Żydów (kilkaset osób) zgromadzono na nowomiejskim rynku, a później podobnie jak dwa dni wcześniej, pognano piechotą do Izbicy. Tego dnia Niemcy ogłosili Zamość Judenrein.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto