Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak suszyć hortensje? W ten sposób zachowasz kolory i kształt kwiatów. Sprawdź, kiedy je ściąć i co dalej zrobić

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Kwiaty hortensji świetnie nadają się do suszenia. Bardzo dobrze zachowują kształt i kolor.
Kwiaty hortensji świetnie nadają się do suszenia. Bardzo dobrze zachowują kształt i kolor. Katarzyna Laszczak
Hortensje zachwycają nas swoimi kwiatami. Kwitną długo, a ich kwiaty są bardzo trwałe. Można je również suszyć – pięknie wyglądają w bukietach i innych kompozycjach. Sprawdź, jak i kiedy ścinać hortensje ogrodowe, bukietowe i krzewiaste oraz jak je suszyć, żeby zachowały kolory.

Spis treści

Hortensje to kwitnące krzewy, które są prawdziwym hitem. Ich kwiaty zdobią wiele ogrodów, ale nadają się również na kwiat cięty, a także do suszenia. Warto wiedzieć, że większość hortensji tworzy dwa rodzaje kwiatów – drobne, tzw. płodne, które przyciągają pszczoły i najczęściej są ukryte między dużymi kwiatami płonnymi – to właśnie one są ozdobą hortensji. Mają duże, barwne i sztywne płatki, które świetnie zachowują kolory i są wręcz stworzone do suszenia. Trzeba jednak zadbać o kilka rzeczy, by hortensje dobrze wyglądały po zasuszeniu.

Jakie hortensje nadają się do suszenia?

Do suszenia najlepiej nadają się hortensje:

  • ogrodowe (jednak nie ścinajmy wszystkich kwiatów, bo osłabimy kwitnienie w następnym sezonie),
  • bukietowe,
  • krzewiaste (drzewiaste).

Różnią się one kolorami i budową (a także wymaganiami, co jest ważne podczas ich uprawy – sprawdź, jak odróżnić hortensje i nie popełniać błędów w uprawie).

Kiedy ścinać hortensje do suszenia?

Ogólna zasada jest taka, że ścinamy kwiaty w pełni rozkwitu. W praktyce zależy to, jaki kolor hortensji chcemy mieć w suchym bukiecie, a to jest związane z gatunkiem i odmianą:

  • hortensje ogrodowe – mają duże, kuliste kwiatostany, złożone z dużych kwiatów. Mogą być niebieskie lub różowe, a ich kolor zależy od odczynu ziemi. Są także odmiany o białych kwiatach lub cieniowanych – one mają stałą barwę;
  • hortensje bukietowe (wiechowate) – mają wydłużone, stożkowate kwiatostany. Ich kolor zależy od odmiany. Początkowo są białe lub kremowe, jednak wiele odmian w czasie kwitnienia różowieje – od jasnego różu po niemal bordowy kolor. Odmiany, które mocno różowieją to m.in. Pinky Winky, Pink Diamond, Vanille Fraise (jeśli nie wiemy, jaką mamy, wystarczy poobserwować krzewy);
  • hortensje krzewiaste (drzewiaste) – mają kuliste kwiatostany, ale ich kwiaty są drobniejsze niż u hortensji ogrodowych. Wiele odmian, np. popularna Annabelle, zmienia kolor w czasie kwitnienia – początkowo są zielonkawe, następnie białe, potem znów zielenieją.

Hortensje ogrodowe ścinamy, kiedy są rozwinięte i w pełni wybarwione. Natomiast w przypadku bukietowych i krzewiastych, można je ściąć wtedy, gdy mają odpowiadający nam kolor. Można to zrobić wtedy, gdy są rozwinięte i białe, ale też, gdy pozielenieją (krzewiaste) lub są różowe czy bordowe (bukietowe).
Pamiętajmy, by kwiaty do suszenia ścinać w słoneczny, suchy dzień. Nie róbmy tego wczesnym rankiem, gdy kwiaty może pokrywać rosa. Muszą być suche. Zwróćmy też uwagę, czy między kwiatami nie kryją się jakieś owady.

Jak suszyć hortensje?

Ze ściętych kwiatów należy usunąć liście. Następnie wieszamy je kwiatami do dołu. Można je suszyć pojedynczo lub związać po kilka, ale nie róbmy zbyt dużych pęczków, bo między kwiatami powinna być dobra wentylacja powietrza. Poza tym zbyt „ściśnięte” kwiatostany mogą się zdeformować i stracić kształt. Łodygi można związać sznurkiem lub gumką – ta ostatnia ma tę zaletę, że gdy podczas suszenia łodygi nieco zmniejszą swoją objętość, nadal będzie je dobrze trzymać.
Hortensje należy powiesić w suchym, przewiewnym miejscu. Nie może być ono nasłonecznione! Światło jest bardzo ważne dla zachowania koloru kwiatów – im będzie go mniej, tym barwy będą lepiej utrwalone. Suszymy więc hortensje w cieniu, a najlepiej w przewiewnym pomieszczeniu, gdzie jest możliwie ciemno (np. na strychu, w garażu).

Ile trwa suszenie hortensji?

Suszenie hortensji trwa 2-3 tygodnie. Po tym czasie z kwiatów możemy układać bukiety i cieszyć się ich pięknem aż do następnego roku (a nawet dłużej). Wyschnięte kwiaty można spryskać lakierem do włosów lub specjalnym sprejem do suszonych kwiatów. Dzięki temu będą się mniej kurzyć i zyskają delikatny połysk.

Kompozycje z suchych hortensji

Bukiet można stworzyć z samych hortensji lub łączyć je z innymi roślinami: kolorowymi zatrwianami, różową gomfreną, suchołuskami (nieśmiertelnikami), miesiącznicami, czy trawami.

Polecjaka Google News - RegioDom

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak suszyć hortensje? W ten sposób zachowasz kolory i kształt kwiatów. Sprawdź, kiedy je ściąć i co dalej zrobić - RegioDom.pl

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto