W ramach projektu powstał m.in. nowy szeroki tor (o szerokości 1520 mm), który umożliwi bezkolizyjne wprowadzenie składu kontenerowego na teren terminalu, a od strony południowej - tor normalny (1435 mm). Długość każdej z tych nowych linii to 900 metrów. Wydłużone zostały także tzw. tory odstawcze oraz zbudowano „splot” toru normalnego i szerokiego, który umożliwi bezkolizyjne odstawianie uszkodzonych kontenerów do naprawy. To wszystko pozwoli na sprawny przeładunek kontenerów z wagonów szerokotorowych na normalnotorowe.
Dziesięć pociągów dziennie
Dzięki takim rozwiązaniom wydajność prac przeładunkowych będzie znacznie większa. Jak czytamy w opisie inwestycji, nowy terminal jest wyposażony w dwie suwnice 40-tonowe (jeszcze w tym roku zostanie zainstalowana trzecia), pięć wózków kontenerowych typu reachstacker oraz m.in. wagę. Powstał też nowy, obszerny plac gdzie można składować kontenery oraz inne place: manewrowy i parkingowy.
Oficjalne otwarcie nowego terminalu odbyło się w czwartek 23 czerwca. Inwestycja pochłonęła prawie 30 mln zł. "Terminal będzie mógł obsługiwać 10 pociągów dziennie. Zrealizowana inwestycja pozwoliła na zwiększenie zdolności przeładunkowej terminalu do 15 tys. kontenerów TEU rocznie. Daje to możliwość wywiezienia dużo większego niż do tej pory wolumenu ładunków z Ukrainy” – czytamy w informacji prasowej przysłanej przez Bartosza Korczyńskiego, pracownika tej spółki.
„Laude” jest dostawcą usług transportowych i logistycznych dla jak czytamy na jej stronie internetowe „różnych grup towarowych” (dotyczy to także m.in. transportu towarowego i morskiego). Spółka ma do tego coraz większe możliwości.
- Uruchomienie nowych połączeń intermodalnych z wykorzystaniem własnych opatentowanych innowacji w konstrukcji kontenerów i taboru to prawdziwa rewolucja w organizacji przewozów - zapewnia Bartosz Korczyński - To już kolejna inwestycja zrealizowana zgodnie z misją spółki, zakładającą tworzenie nowej jakości usług logistycznych oraz wdrażanie wydajnych i ekologicznych rozwiązań z wykorzystaniem zalet transportu intermodalnego.
Wydali już 436 milionów złotych
W Bortatyczach powstała kolejna, bardzo ważna inwestycja spółki. Została zrealizowana dzięki unijnemu dofinansowaniu.
– Na przestrzeni ostatnich piętnastu lat, w ramach programów pomocowych UE zrealizowaliśmy 14 projektów o łącznej wartości ponad 436 mln zł skierowanych na rozwój przewozów kontenerowych i innych nowoczesnych rozwiązań zwiększających konkurencyjność transportu kolejowego – podkreśla Marcin Witczak, prezes Laude Smart Intermodal.
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?