Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fotografia jako szczególne źródło informacji w edukacji historycznej. Przystanek Historia w Zamościu

Lila Pietrusiewicz
Fotografia jako szczególne źródło informacji w edukacji historycznej. Deportacje Żydów Lubelszczyzny jako element "Aktion Reinhardt" to tyłtuł warsztatów dla nauczycieli historii, na które zapraszają Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Lublinie oraz Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu.

Kryptonim akcja „Reinhardt” pojawił się po raz pierwszy z początkiem czerwca 1942 r. Był hołdem dla Reinharda Heydricha, szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy (RSHA) i Protektora Czech i Moraw, który na polecenie marszałka Rzeszy Niemieckiej Hermanna Göringa odpowiadał za przygotowanie planów eksterminacji Żydów.

Nazwa „Reinhardt”kryła w sobie plan biologicznej likwidacji początkowo Żydów zamieszkujących obszar Generalnego Gubernatorstwa, rozszerzony na Żydów europejskich, w sumie ponad 11 milionów osób.

Trzeba podkreślić, że Niemcy posługiwali się eufemistycznym określeniem „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”. Główne ośrodki natychmiastowej śmierci zlokalizowano w GG, z czego Bełżec i Sobibór w dystrykcie lubelskim, zaś Treblinkę w dystrykcie warszawskim. Specyficznym obozem był KL Lublin – Majdanek, w którym oprócz więźniów żydowskich, przebywali więźniowie innego pochodzeniania, a eksterminacja odbywała się w sposób pośredni, poprzez ciężką i wyczerpującą pracę, rzadziej zaś przy użyciu komór gazowych, które funkcjonowały pomiędzy jesienią 1942 r. a jesienią 1943 r.

Decyzję o wymordowaniu wszystkich Żydów europejskich podjęto prawdopodobnie na przełomie września i października 1941 r. i była ona ustnym rozkazem Adolfa Hitlera. Wcześniej Hermann Göring wydał 31 lipca 1941 r. rozkaz Reinhardowi Heydrichowi, na mocy którego Heydrich miał przygotować plany wyniszczenia Żydów europejskich - [...] upoważniam Pana niniejszym do dokonania wszystkich niezbędnych pod względem organizacyjnym, rzeczowym i materialnym przygotowań do całkowitego rozwiązania kwestii żydowskiej w niemieckiej sferze wpływów w Europie. O ile przy tym naruszony zostanie zakres kompetencji innych centralnych instytucji, należy je wciągnąć do współpracy[...] - czytamy w opracowaniu "Eksterminacja Żydów na ziemiach polskich w okresie okupacji hitlerowskiej. Zbiór dokumentów (red. T. Berenstein, A. Eisenbach, A. Rutkowski). Na początku listopada 1941 r. przystąpiono do budowy w Bełżcu pierwszego z trzech obozów akcji „Reinhardt”.

Niezwykle istotną rolę w przekazie historycznym odgrywa fotografia, która stanowi douzupełniające lub niejednokrotnie jedyne źródło informacji, zwłaszcza gdy inne dokumenty zaginęły albo zostały zniszczone.

Szkolenie w ramach Przystanku Historia IPN odbędzie się 24 marca 2017 r., w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał, w godzinach 13.30 - 15.30.

Warsztaty będą przeprowadzone przez: dr Adama Puławskiego (OBBH IPN w Lublinie) oraz Agnieszkę Jaczyńską (OBBH IPN w Lublinie).

Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu otrzymają materiały dydaktyczne: Tekę Edukacyjną IPN Zagłada Żydów Polskich w czasie II wojny światowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto