Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Muzeum w Sobiborze z nominacją do prestiżowej nagrody

OPRAC.:
Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Państwowe Muzeum na Majdanku
Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zostało nominowane do prestiżowego tytułu Europejskiego Muzeum Roku 2024. Nominacja jest zwieńczeniem wieloletnich prac związanych z budową nowego muzeum i upamiętnienia na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze.

Konkurs jest organizowany przez European Museum Forum – niezależną organizację pozarządową, której misją jest promowanie innowacji w muzealnictwie. Zwycięzców poznamy na początku maja 2024 roku.

Nagroda European Museum of the Year Award uznawana jest za najważniejsze wyróżnienie dla muzeów europejskich. Prace nad budową Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze trwały wiele lat, a miejsce zostało w całości udostępnione zwiedzającym dopiero w październiku tego roku.

Od 2012 roku Muzeum w Sobiborze jest oddziałem Państwowego Muzeum na Majdanku, które odpowiada za realizację nowej formy upamiętnienia byłego obozu zagłady w Sobiborze. W lipcu 2017 roku zakończyły się w miejscu pamięci prace nad zabezpieczeniem polany, gdzie znajdują się masowe mogiły z prochami ofiar. Kolejnym etapem była budowa budynku Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze. Składa się on m.in. z przeszklonej sali wystawienniczej, w której znajduje się wystawa stała „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943”. Centralną część przestrzeni ekspozycji zajmuje gablota, w której znajduje się 700 obiektów odkrytych podczas trwających od 2000 roku badań archeologicznych.

Ostatnim etapem tworzenia Muzeum i Miejsca Pamięci w Sobiborze była budowa nowego upamiętnienia oraz infrastruktury przeznaczonej dla zwiedzających. Jego dominantą jest Ściana Pamięci – wielometrowy mur poprowadzony wzdłuż drogi, którą pędzono ofiary do budynku komór gazowych. W ramach upamiętnienia wyeksponowano i oznakowano oryginalne fundamenty budynku komór gazowych oraz inne elementy obozowej infrastruktury – m.in. miejsca lokalizacji budynku fryzjerni, baraku mieszkalnego więźniów spalających zwłoki pomordowanych oraz placu apelowego, gdzie wybuchło powstanie.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Muzeum w Sobiborze z nominacją do prestiżowej nagrody - Kurier Lubelski

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto