MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Filharmonia w Zamościu - Narodowy Instytut Dziedzictwa wydał pozytywną opinię! O inwestycji opowiada wiceprezydent miasta [ROZMOWA]

Redakcja
O inwestycji opowiada wiceprezydent miasta, Małgorzata Bzówka [WYWIAD]
O inwestycji opowiada wiceprezydent miasta, Małgorzata Bzówka [WYWIAD] UM Zamość (ML)
Filharmonia w Zamościu, o której marzą władze miasta miałaby być siedzibą Orkiestry Symfonicznej, ale też m.in. centrum konferencyjnym. O pozytywnej decyzji Narodowego Instytutu Dziedzictwa i planach budowy rozmawiamy z Małgorzatą Bzówką, wiceprezydent Zamościa.  

Pierwotnie NID zaopiniował lokalizację filharmonii przy parku i ul.Sadowej. negatywnie.  Dziś decyzja jest już pozytywna. Co się wydarzyło?

Poprzedni konserwator zabytków prosząc o opinię NID zawarła w prośbie własną opinię, niestety negatywną. Konserwator wskazała, że lokalizacja tego rodzaju obiektu przy Starym Mieście zaburzy jego otoczenie.

 Nie złożyliście broni po tej odmowie
Przede wszystkim wykorzystaliśmy jako argument to, że NID nie zapoznał się z kompletem dokumentów. Chociażby z koncepcją, która była zaprezentowana zarówno radnym czy konserwatorowi. Pisaliśmy, mailowaliśmy, jeździliśmy osobiście i przekonywaliśmy.

Jak dla mnie kropką nad i, był plan zarządzania dla Starego Miasta, W tym dokumencie, zespół specjalistów pod przewodnictwem profesora Bogusława Szmygina, ocenił lokalizację filharmonii przy ulicy Sadowej nie tylko bardzo pozytywnie. Wręcz padło stwierdzenie, że dzięki temu obiektowi miejsce zostanie zrewitalizowane.

Jakie będą dalsze kroki? 

Rada Miasta pochyli się nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli go zmieni, trzeba będzie zapewnić środki w budżecie na konkurs architektoniczny i zabiegać o dofinansowanie inwestycji. Będziemy starać się o środki z budżetu państwa i funduszy europejskich, jeśli takie możliwości się pojawią. 

Filharmonia nie będzie jedynie siedzibą najstarszej w Polsce orkiestry symfonicznej - im Karola Namysłowskiego.

To przede wszystkim, ale nie mamy także miejsca, gdzie można organizować duże konferencje międzynarodowe, turnieje taneczne, spektakle teatralne czy koncerty rockowe. Rynek Wielki, który jest świetną scenerią dla wydarzeń w lecie, gorzej się „sprzedaje”, gdy spada temperatura na dworze. A zainteresowanie organizacją tego rodzaju przedsięwzięć jest ogromne. Poza tym w budynku będzie także miejsce na edukację muzyczną czy działalność gospodarczą bezpośrednio czy pośrednio związaną z orkiestrą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto