Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zorganizowana grupa przemytników ludzi została rozbita. W sprawie jest 32 podejrzanych

Anna Paszkowska
Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej działając pod nadzorem prokuratora, rozbili międzynarodową, zorganizowaną grupę przestępczą, która zajmowała się przemytem imigrantów przez granicę polsko – białoruską do krajów Europy Zachodniej. W sprawie obecnie występuje 32 podejrzanych.

W poniedziałek (20 listopada) kpt. Straży Granicznej Dariusz Sienicki poinformował o rozbiciu zorganizowanej grupy przemytników ludzi. W toku prowadzonego śledztwa występuje 32 podejrzanych.

- Postępowanie prowadzone przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału SG, nadzorowane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw polegających na organizowaniu wbrew obowiązującym przepisom, w celu osiągnięcia korzyści majątkowych, przekraczania granicy białorusko-polskiej - wyjaśnił Sienicki.

Członkowie grupy przemycali obcokrajowców, którzy nie posiadali dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy Unii Europejskiej, po czym przetransportowywali ich do krajów Europy Zachodniej. Mundurowi szacują, że w ten sposób udało się przemycić około 2,6 tys. osób. Cudzoziemiec, który chciał przekroczyć granicę musiał zapłacić za to co najmniej kilka tysięcy dolarów.

- Z ustaleń dokonanych przez funkcjonariuszy pionu operacyjnego Straży Granicznej oraz prokuratora wynika, iż w skład zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej wchodzą zarówno obywatele Polscy jak również Ukraińcy, Irakijczycy i Białorusini. Proceder działania grupy, polegał na organizowaniu nielegalnej migracji już w Turcji, Iraku i na Białorusi. - dodaje kpt. Straży Granicznej.

Kim są cudzoziemcy?

Imigrantami najczęściej są Irakijczycy, Syryjczycy i Palestyńczycy, którzy najpierw trafili na Białoruś. Następnie po nielegalnym przekroczeniu granicy z Polską, byli transportowani aż do granicy niemieckiej.

Obecnie w sprawie jest 32 podejrzanych, w tym m.in. obywatele Polski, Ukrainy, Syrii, Iraku, Turcji i Gruzji. W działania są zaangażowane służby z Polski, Litwy oraz Niemiec. Prace prowadzone są przy ścisłej współpracy z Eurojustem i Europolem.

Do tej pory prokurator przestawił zarzuty 6 osobom. Dotyczą one udziału w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej. Przedstawione czyny zagrożone są karą 8 lat pozbawienia wolności. Sąd zastosował wobec jednego z podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec kolejnych 5 podejrzanych prokurator zastosował dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zorganizowana grupa przemytników ludzi została rozbita. W sprawie jest 32 podejrzanych - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto