Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Zastrzeż PESEL” dostępne od piątku. Usługa ma wzmocnić ochronę przed kradzieżą danych

Aleksandra Szymczak
Aleksandra Szymczak
Robin Worrall/Unsplash
Od piątku (17 listopada) w aplikacji mObywatel pojawi się nowa funkcja – zastrzeżenie numeru PESEL. Usługa ma pomóc w zabezpieczeniu kradzieży naszych danych i uniemożliwić przestępcom np. wzięcie „chwilówek” czy wydanie duplikatu karty SIM.

Dostępna od 17 listopada usługa „Zastrzeż PESEL” umożliwia obywatelom:

  • Zastrzeżenie numeru PESEL.
  • Cofnięcie zastrzeżenia numeru PESEL.
  • Ustawienie automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL.
  • Wgląd do historii weryfikacji numeru PESEL przez instytucje i firmy.
  • Podgląd historii zmian statusu.

Zastrzeżenie numeru PESEL ma na celu nie tylko „zapewnienie prewencyjnej ochrony przed konsekwencjami kradzieży tożsamości”. Zastrzeżony numer będzie także dowodem, że osoba, której dane wykorzystano do przestępstwa bez jej wiedzy, nie będzie miała obowiązku dowodzenia, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie.

Zarówno aplikacja mObywatel, jak i jej usługi są bezpłatne. Z funkcji mogą korzystać wszyscy pełnoletni obywatele, ale także cudzoziemcy mieszkający w Polsce posiadający numer PESEL.

Osoby nieposiadające aplikacji mObywatel będą mogły dokonać zastrzeżenia lub cofnięcia zastrzeżenia PESEL osobiście w gminie, placówce bankowej lub na poczcie. W tych przypadkach należy potwierdzić swoją tożsamość oraz złożyć wniosek opatrzony własnoręcznym podpisem. Osoby, które nie mogą osobiście złożyć wniosku, np. z powodu niepełnosprawności lub choroby, mogą to zrobić za pośrednictwem pełnomocnika.

Podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości nakłada obowiązek na banki czy notariaty, które przed zawarciem umowy z klientem będą musiały sprawić w systemie, czy PESEL danej osoby figuruje jako zastrzeżony.

Co istotne, weryfikacja numeru PESEL będzie też konieczna w przypadku wypłat dużych sum gotówki. Dotyczy to przypadków, gdy podczas pojedynczej wypłaty lub sumy wypłat dokonanych w jednym dniu będą przekraczać trzykrotność minimalnego wynagrodzenia.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Zastrzeż PESEL” dostępne od piątku. Usługa ma wzmocnić ochronę przed kradzieżą danych - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto