MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944. Premiera filmu już za nami! (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
17 stycznia 2017 w CKF „Stylowy” w Zamościu odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1944.

To film o walce, poświęceniu, patriotyźmie i miłości do Ojczyzny. Pomysłodawcą i głównym inicjatorem powstania filmu był Prezes Światowego Związku AK Okręg Zamość – Poseł Sławomir Zawiślak. W wyniku podjętych przez ŚZŻAK Okręg Zamość starań, produkcję filmu dofinansował Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz darczyńcy: Fundacja ORLEN Dar Serca, Grupa Azoty S.A, Krajowa Spółka Cukrowa S.A, Linia Hutnicza Szerokotorowa Spółka z o.o.
Film w reżyserii i do scenariusza Magdaleny Kołodziejczyk i Rafała Kołodziejczyka z muzyką Rafała Rozmusa zrealizowała TVP 3 Lublin.

- Myślę, że wykonaliśmy dobrą robotę na rzecz krzewienia patriotyzmu i etosu bohaterstwa walczących za Ojczyznę - powiedział w swoim wystąpieniu S. Zawiślak.

Treść dokumentu fabularyzowanego przybliża widzowi tragiczne losy polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę w okresie II wojny światowej oraz bohaterską walkę zbrojną oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich w obronie ludności i na rzecz wywalczenia niepodległości Polski.

W obrazie trwającym 40 min. wykorzystano wypowiedzi byłych żołnierzy AK (świadków tamtych wydarzeń) oraz członków ich rodzin i historyków, inscenizowane sceny a także nowoczesną grafikę i animację komputerową.

- Trzeba dbać każdego dnia o Ojczyznę i o to by jej nie utracić. Oni dowiedli, że trzeba też czasem walczyć za nią a nawet i ginąć.To pokolenie pokazało, co to znaczy kochać Ojczyznę - podkreślił J. J. Kasprzyk.

W premierowym pokazie filmu udział wzięli zaproszeni goście m.in. Minister Jan Józef Kasprzyk Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk, Ryszard Montusiewicz Dyrektor TVP3 Lublin, Zbigniew Tracichleb, Prezes PKP LHS a także przedstawiciele środowisk kombatanckich, członkowie Światowego Związku Żołnierzy AK, twórcy filmu, parlamentarzyści, samorządowcy, pracownicy zamojskich instytucji, grupy rekonstrukcyjne, świadkowie wydarzeń a także ich rodziny.

Zobacz także:

Wszystko dla Polski. Powstanie Zamojskie 1942-1943

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rusza 61. Festiwal w Opolu. Znamy szczegóły

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto