Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wreszcie wybudują zakład zagospodarowania odpadów w Dębowcu

Joanna Nowicka
Wreszcie wybudują zakład zagospodarowania odpadów w Dębowcu
Wreszcie wybudują zakład zagospodarowania odpadów w Dębowcu archiwum Polskapresse
Trzy firmy będą odpowiadały za wykonanie kolejnych zadań w ramach budowy nowoczesnego zakładu zagospodarowania odpadów w Dębowcu. Takie rozwiązanie ma zapobiec sytuacji sprzed roku, gdy główny wykonawca prac ogłosił upadłość i nie wykonał zadania. Prace w Dębowcu już ruszyły.

- Wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Zamościa wywiązało się już z zadania i wybudowało drogę dojazdową. W tym momencie prace zaczynają pozostali trzej wykonawcy projektu – mówi Franciszek Josik, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu.

Prezes Josik podkreśla, że podzielenie projektu na kilka zadań i powierzenie go kilku firmom to celowe działanie. PGK chce uniknąć sytuacji sprzed roku, gdy pierwotny wykonawca projektu, Hydrobudowa Polska SA ogłosił upadłość i nie wywiązał się z umowy. Z tego powodu procedury przetargowe trzeba było zaczynać od nowa a termin realizacji zadania przesunął się o ponad rok. Na szczęście, PGK nie straciło 33-milionowej dotacji unijnej. A Hydrobudowa zapłaciła przedsiębiorstwu 3 mln odszkodowania.

Teraz za poszczególne zadania przy budowie zakładu zagospodarowania odpadów w Dębowcu odpowiadają trzy firmy: Mostostal Puławy, „WAMACO” z Lublina i ANTEX II z Lubyczy Królewskiej. Termin wykonania całości projektu wyznaczono na 20 września 2014 roku.

Do zakładu mają docelowo trafiać odpady z 13 gmin powiatu, czyli Adamowa, Grabowca, Komarowa – Osady, Łabuń, Miączyna, Nielisza, Radecznicy, Sitna, Skierbieszowa, Starego Zamościa, Sułowa, Szczebrzeszyna i z gminy Zamość.

W zakładzie zagospodarowania odpadów w Dębowcu pojawi się m.in.: waga do ewidencji odpadów, sortowania i linia sortownicza do doczyszczania surowców wtórnych, kompostownia, składowisko odpadów czy magazyn na odpady niebezpieczne.

Rocznie zakład ma przyjąć 50 tys. ton odpadów nieposegregowanych i 1,2 tys. tony odpadów z selektywnej zbiórki. Realizacja projektu to koszt ponad 50 mln zł. Dofinansowanie z unii wynosi 33 mln zł.
Polub zamosc.naszemiasto.pl na Facebooku!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto