Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto w Turobinie. Miejscowość 1 stycznia stanie się miastem

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
UG w Turobinie
- Pochodzę z Tarnawy Małej w naszej gminie. Mój dziadek Bronisław, gdy wybierał się do Turobina zawsze mówił, że jedzie do miasta. Nie tylko on. Tak twierdzili też inni, starsi mieszkańcy gminy – wspomina Andrzej Kozina, wójt gminy Turobin. Te marzenia się ziściły. Od 1 stycznia ta miejscowość w powiecie biłgorajskim otrzyma prawa miejskie. Nie tylko tam mieszkańcy mają powody do radości.

- Staraliśmy się o to od dawna. Dla naszej miejscowości ma to naprawdę duże znaczenie – podkreślał w rozmowie z nami (29 grudnia) wójt Andrzej Kozina. - Organizujemy zabawę sylwestrową dla mieszkańców i będziemy wówczas wspólnie świętować: nadejście nowego roku oraz to, że Turobin stanie się miastem.

Podwójne święto

Turobin otrzymał prawa miejskie jeszcze w 1420 roku z rąk króla Władysława Jagiełły (zostały jednak utracone w styczniu 1870 r.). Wiadomo, ze w 1569 roku stało tam już 245 domów, także w zabudowie podcieniowej. Część z nich wybudowano przy na miejscowym rynku. Obok stanął ratusz.

Nie tylko to podkreślają mieszkańcy. W Turobinie można oglądać obecnie kościół w stylu renesansu lubelskiego oraz działa m.in. liceum ogólnokształcące. To miejscowość również wyróżnia. Także dlatego wielu okolicznych mieszkańców uważa, że prawa miejskie powinny być Turobinowi przywrócone.

Nie są to słowa bez pokrycia. Wniosek w sprawie odzyskania praw miejskich przez Turobin złożyło jakiś czas temu do Urzędu Gminy Stowarzyszenie Turobińszczyzna. Potem ruszyła odpowiednia procedura. Zorganizowano spotkania z mieszkańcami oraz m.in. dokładnie wytyczono granice przyszłego miasta. Następnie wniosek o przywrócenie praw miejskich, za pośrednictwem wojewody lubelskiego, miał trafić do MSWiA. Został jednak zaopiniowany negatywnie.

Dlaczego? Odmowną decyzję wydał wojewoda lubelski, który zwrócił uwagę m.in. na błędy i braki w złożonej dokumentacji oraz nieprawidłowości w określeniu granic projektowanego miasta. To wszystko zostało zweryfikowane i naprawione. I wniosek został złożony ponownie. Dlatego od 1 stycznia Turobin zostanie miastem.

- Niektórzy mieszkańcy obawiali się, że odzyskanie praw miejskich będzie automatycznie oznaczało np. wzrost różnych opłat i podatków. Stało się jednak inaczej – mówi wójt Andrzej Kozina. - Przyjęliśmy niedawno uchwałę podatkową w którym podatki zostały obniżone. W 2023 roku za hektar przeliczeniowy trzeba było uiszczać opłatę w wysokości 100 zł, a teraz będzie to 87,5 zł. Także w ten sposób uczcimy tę zmianę.

Sprawiedliwość dziejowa

Dlaczego to jest tak ważne dla Turobina? - Chodzi o sprawiedliwość dziejową. Jednak liczymy także na większe wsparcie naszych działań z funduszy zewnętrznych m.in. na miejską infrastrukturę. Inne gminy z tego korzystają – mówi wójt (a od 1 stycznia burmistrz) Andrzej Kozina.

Nie tylko tam się cieszą. 1 stycznia 2024 roku aż 34 miejscowości w kraju zostanie miastami. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie. W tym gronie znalazł się także Piszczac, miejscowość w powiecie bialskim oraz Czemierniki w pow. radzyńskim.

Jak podkreślają samorządowcy samo nadanie statusu miasta nie wiąże się z nadaniem specjalnych praw, ale ułatwia np. promocję czy pozyskiwanie środków zewnętrznych na różne cele. Łatwej jest także do miasta ściągnąć inwestorów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Święto w Turobinie. Miejscowość 1 stycznia stanie się miastem - Zamość Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto