Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się realizacja inwestycji przy Parkowej. W Zamościu powstaje sześć bloków mieszkalnych w ramach programu Mieszkanie Plus[ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Ruszyły prace przy budowie nowych bloków mieszkalnych w Zamościu.

Bloki powstają z Zamościu przy ul. Parkowej w zachodniej części miasta na niespełna hektarowej działce między ulicami Parkową, Konwaliową i Chłodną.

Nowe osiedle będzie składało się z sześciu czterokondygnacyjnych budynków o dwuspadowych dachach zaprojektowanych z uwzględnieniem lokalnych warunków krajobrazowych i charakteru otaczającej zabudowy. Średni metraż powstających 96 mieszkań to 55 mkw, a dominującym typem struktury będzie M3. Do każdego mieszkania na parterze przewidziano ogródek.

Miasto Zamość było jednym z pierwszych samorządów w kraju, które zgłosiło swój akces do rządowego programu mieszkaniowego. Pod budowę mieszkań przekazaliśmy grunt przy ulicy Parkowej. Cieszymy się z tego, ponieważ do naszego urzędu zgłaszają się chętni do udział w programie i zrobimy wszystko, by działał dobrze

– podkreśla Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

Inwestycja ruszyła w bezpośrednim sąsiedztwie bloków wybudowanych wcześniej przez zamojskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. W pobliżu są przychodnie, szkoły, przedszkole, kościół, poczta, zakłady usługowe, place zabaw, boiska, siłownie zewnętrzne i liczne sklepy spożywcze oraz markety budowlane, salony meblowe oraz sklepy z artykułami rolniczymi, ogrodniczymi, przemysłowymi, RTV i AGD.

Blisko dwa miesiące zainteresowani Mieszkaniem dla Rozwoju w Zamościu mogli wypełniać ankiety dotyczące preferencji mieszkaniowych. W sumie wypełniło je 500 osób, co oznacza ok. 6 zainteresowanych na jedno mieszkanie. Ok. 50% badanych zaznaczyło chęć zamieszkania w lokalu 3-pokojowym, na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się prawie 30% respondentów. Większość osób ankietowanych jest zainteresowana najmem z dojściem do własności, a 67% chciałoby wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz.

Sytuacja mieszkaniowa badanych jest różna. Najczęściej wskazywali mieszkania na wynajm na rynku komercyjnym ( 41%) lub zamieszkiwanie u rodziców (45%). Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie dla Rozwoju ze względu na brak własnego mieszkania (65%) oraz brak zdolności kredytowej (50%).

Osoby ankietowane zamieszkują głównie gminę Zamość (74%) i są w przedziale wiekowym od 21-40 lat (78%).

Chętnych na mieszkania budowane w tym programie jest wielu. Kto ma pierwszeństwo? PFR Nieruchomości przy każdej inwestycji współpracuje z gminami i to one decydują o kryteriach naboru najemców. Samorządy decydują o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania, np. młodym małżeństwom, seniorom, lub wielodzietnym rodzinom. Jednak nawet te osoby muszą mieć tzw. zdolność czynszową. Co to oznacza? Ich dochody muszą być wystarczające, aby opłacić czynsz i rachunki

- czytamy na stronie realizowanego projektu.

Mieszkanie Plus to program rządowy, w ramach którego powstają bloki z lokalami na wynajem, z opcją wykupienia ich na własność. Nie ma jednej stawki czynszu. Ważnym czynnikiem jest rodzaj mieszkania, wysokość nakładów, lokalizacja i standard wykończenia.

Zamojska inwestycja jest trzecią w ramach programu Mieszkanie dla Rozwoju na Lubelszczyźnie. Pierwsze bloki powstały w Białej Podlaskiej, gdzie w maju 2018 r. wręczono klucze do 186 mieszkań. W w październiku ubiegłego roku PFR Nieruchomości rozpoczęła budowę 108 mieszkań w Świdniku.

BGK przewiduje, że składanie wniosków o uzyskanie mieszkania będzie możliwe po pierwszym kwartale 2021 r. Wszystkie wnioski i niezbędne dokumenty można znaleźć w odpowiednim Urzędzie Gminy lub pobrać ze strony www urzędu.

Trzeba zaznaczyć, że nie każdy może uczestniczyć w programie Mieszkanie Plus. Istnieją dwa kluczowe kryteria, które musi spełniać osoba ubiegająca się o przystąpienie do programu. Są to: po pierwsze, brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu, jak również brak prawa do lokalu spółdzielczego; po drugie, zdolność czynszowa.

Ponadto każda gmina może ustalić kryteria pierwszeństwa, by jak najpełniej odpowiedzieć na potrzeby lokalnej społeczności np. rodziny z dziećmi, osoby z wyższym wykształceniem, które gmina chce zachęcić do pozostania, osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami, inwestycja ma być zrealizowana po drugim kwartale 2022r.

Więcej informacji TUTAJ

Nowa inwestycja w Zamościu

Mieszkanie Plus w Zamościu

Powstanie 96 mieszkań

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto