Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podsumowano cmentarną kwestę w Łabuniach. Zebrano ponad 5 tys. zł.

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na zabytkowym cmentarzu w Łabuniach odbyła się kwesta. Pieniądze zbierano na rzecz odnowy zabytków na tej ważnej na Zamojszczyźnie nekropolii. W akcji uczestniczyło 17 osób. Udało się im zgromadzić 5298 złote i 54 grosze. Ponadto do puszki kwestujących ktoś wrzucił jedno euro.

Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Miejscami Pamięci w Gminie Łabunie powstał z inicjatywy Mariusza Kukiełki, wójta gminy Łabunie oraz Agnieszki Szykuły-Żygawskiej, dyrektorki Biblioteki Publicznej Gminy Łabunie (jest ona m.in. autorką bardzo ciekawej monografii tej nekropolii). 1 listopada 2022 r. przeprowadzono pierwszą kwestę.

Za zgromadzone wówczas pieniądze udało się odrestaurować zabytkowy nagrobek Stanisława Rycaka na cmentarzu w Łabuniach (znajduje się tuż za grobami żołnierzy poległych podczas II wojny światowej).

Akcja została w tym roku powtórzona. Na łabuńskim cmentarzu 1 listopada kwestowali: Mariusz Kukiełka, Wiesław Zimerman, Elżbieta Kuźma, Renata Małys, Aleksandra Mulawa, Paweł Mróz, Danuta Bosiak, Bogdan Szykuła, Ewa Banasiewicz- Szykuła, Anna Bajaka, Krystyna Maksymiec, Bogusław Szast, Grzegorz Synowiec, Adrian Waluch, Barbara Flak oraz Agnieszka Szykuła-Żygawska.

- Cel jest szczytny. Za zgromadzone podczas tegorocznej kwesty środki zostanie rozpoczęta konserwacja kolejnych, zabytkowych nagrobków. Pracy na pewno nie zabraknie. Na liście konserwatora zbytków znajduje się ponad 60 pozycji przeznaczonych do renowacji – informuje Agnieszka Szykuła-Żygawska, przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Miejscami Pamięci w Gminie Łabunie.

Można się zatem domyślać, że nie była to ostatnia kwesta w Łabuniach.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto