Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Michał Wazowski. Burmistrz - bohater dostanie swoją tablicę koło zamojskiego ratusza

Joanna Nowicka
Michał Wazowski. Burmistrz - bohater dostanie swoją tablicę
Michał Wazowski. Burmistrz - bohater dostanie swoją tablicę Ze zbiorów Muzeum Zamojskiego
Pracowity, energiczny a - przede wszystkim odważny. Ostatni burmistrz Zamościa był wyjątkową postacią, ale jego historia nie jest dziś powszechnie znana. Pamięć ma przywrócić m.in. tablica, która zostanie wkrótce odsłonięta koło ratusza.

Odsłonięcie tablicy zaplanowano na 17 kwietnia. Pamiątka po burmistrzu znajduje się na Rynku Solnym naprzeciwko wejścia do ratusza.

Zobacz zdjęcia i wideo z odsłonięcia tablicy burmistrza Wazowskiego

Inwestycja w tablicę to decyzja władz miasta, ale pomysł upamiętnienia burmistrza wyszedł od młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie klasy II B przyszli do prezydenta, Andrzeja Wnuka z pomysłem umieszczenia tablicy po tym jak natrafili na grób Michała Wazowskiego na zamojskiej rotundzie i zaczęli zgłębiać wiedzę o dzielnym burmistrzu. Prezydent obiecał pomóc a po jakimś czasie młodzież dostała telefon, że tablica jest gotowa. Zdaniem dra Jacka Feduszki z Muzeum Zamojskiego, pomysł młodzieży był wyjątkowo trafiony: - Po wojnie pamięć o Michale Wazowskim właściwie nie była pielęgnowana. Teraz, przy okazji obchodów 100-lecia niepodległości warto o nim przypomnieć.

Hołd Pruski? Do Zamościa
Michał Wazowski urzędował w Zamościu jako burmistrz od 1934 roku. To jak ważna jest dla niego kultura widać było od pierwszych chwil sprawowania władzy. Angażował się w nieformalną działalność kulturalną a jako burmistrz zainicjował pierwsze prace nad rewitalizacją starego miasta. Te ruszyły już w 35 roku.

Burmistrz był też zaangażowany społecznie. Dzięki jego staraniom pod koniec lat 30-stych , przy ul. Hrubieszowskiej wybudowano tanie budynki mieszkalne dla robotników.

Na początku wojny Wazowski, wciąż pozostając burmistrzem zaangażował się w konspirację umożliwiając wyjazd z miasta przedstawicielom elity społecznej. Organizował też akcje zabezpieczania i ukrywania cennych dóbr kultury. Te, z racji szacunku i zaufania do burmistrza, napływały z całej Polski. Jesienią 39 roku w Zamościu przechowywano m.in. “Hołd Pruski” Jana Matejki.

Michał Wazowski został rozstrzelany razem z dwoma synami w sierpniu 41 roku. - za „działalność na szkodę państwa niemieckiego i sabotaż."

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto