Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mateusz Morawiecki: "15 września albo Komisja Europejska zamknie granicę dla zbóż z Ukrainy na kolejne miesiące, albo rząd sam ją zamknie"

Anna Paszkowska
Wideo
od 16 lat
Premier Mateusz Morawiecki w piątek (8 września) w Tomaszowie Lubelskim spotkał się z wyborcami. Podczas przemowy zachęcał do wzięcia udziału w referendum oraz zaznaczył, że obrona polskiego rolnika jest najważniejsza.

W spotkaniu z Mateuszem Morawieckim wzięło udział ponad 2 tys. mieszkańców powiatu tomaszowskiego. Premier rozpoczął od zachęcenia do udziału w referendum, które odbędzie się 15 października. Przypomniał również pytania, które pojawią się na nim:

  • Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?
  • Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?
  • Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?
  • Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Premier odniósł się do dwóch pytań, dotyczących zapory na granicy z Białorusią oraz unijnego mechanizmu relokacji migrantów.

- Dokonaliśmy tego, że jesteśmy jednym z najbardziej bezpiecznych krajów świata. Dlatego nie pozwolimy na zniszczenie tego bezpieczeństwa. A co robiła Platforma i (szef PO) Donald Tusk? Tu, w waszej okolicy, jestem pewien na sto procent, wielu z was potrafi wymienić miejscowości, gdzie zamykali posterunki - powiedział Morawiecki.

W referendum pada pytanie, czy obywatele chcą bezpieczeństwa.

- Bezpieczeństwa w postaci tego, aby nikt nie mógł nas zmusić do nielegalnej migracji - dodał.

Szef rządu w kontekście zapory na granicy z Białorusią wskazał, że presja na tym odcinku to punkt planu reżimu Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina.

- Przecież on to zrobił po to, aby ściągnąć jak najwięcej imigrantów z całego świata i przepychać przez Polskę. Wyobraźcie sobie, że nie ma tej granicy chronionej, tak jak dzisiaj. Do czego by to doprowadziło? Do ośmieszenia Polski. O to chodziło wrogom Polski. O to chodziło Tuskowi, jak mówił jesienią 2021 roku, że ten mur, ta zapora nie powstanie ani w rok, ani w trzy lata - powiedział Morawiecki.

Nawiązując do referendum premier podkreślił, że "naród polski ma prawo się wypowiedzieć i wypowie się w referendum".

- Nie dajcie sobie robić wody z mózgu, jak ktoś mówi, że cokolwiek jest tutaj pozaprawne, nielegalne. To jest referendum, które odbywać się będzie w jednym dniu razem z wyborami powszechnymi, co określiła ustawa sprzed 20 lat. Tamta ustawa już za rządów SLD określiła, że - jeśli referendum odbywa się w tym samym dniu - to powinno się odbywać się w tych samych lokalach wyborczych i według tych samych list wyborców - powiedział.

Zadeklarował również, że 15 września albo Komisja Europejska zamknie granicę dla zbóż z Ukrainy na kolejne miesiące, albo rząd sam ją zamknie.

- Jaki plan ma teraz Donald Tusk ze swoim przybocznym zdrajcą polskiej wsi? Kiedy Robert Telus wrócił z Rady UE po głośnych wystąpieniach, że będziemy bronić polskiej granicy, kilka dni później napisali list do Parlamentu Europejskiego z żądaniem debaty. Chcą wytworzyć następującą sytuację: we wtorek będzie debata, potem w środę Komisja Europejska się spotyka i chcą na Komisji wypracować przedłużenie zakazu, który kończy się 15 września - mówił.

- Ja cały ten plan Tuska i jego pomocnika, zdrajcy polskiej wsi, obracam w niwecz, bo rząd PiS już raz powiedział i pokazał, że jak Komisja Europejska nie zadziałała, zadziałaliśmy sami, zamknęliśmy polską granicę, KE później potwierdziła nasze zamknięcie - podkreślił Morawiecki.

Rząd naprawił finanse publiczne

- Ten budżet był dziurawy jak szwajcarski ser za czasów Platformy Obywatelskiej, dzisiaj chodzi prawie jak szwajcarski zegarek - ocenił premier.

Wyjaśnił także skąd rząd wziął fundusze na "500 plus", 13. i 14. emeryturę, program obniżki podatków do 12 proc. i kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł.

- Kiedyś zagłębiłem się w dramatycznej lekturze: thriller, horror - naprawdę. Segregator taki gruby, a w nim pisma, jedno po drugim do (Donalda) Tuska. Od przedsiębiorców branży elektronicznej, od firm branży stalowej, węglowej, drzewnej, od przedsiębiorców zrzeszonych w takim czy innym stowarzyszeniu. Wszyscy błagali go, żeby zrobił coś z +dziurą Tuska+, z tą dziurą vatowską, gdzie mafie kradły wasze pieniądze, a oni na to pozwalali - mówił.

- Nie pozwólmy na to, żeby ta banda nierobów, partaczy, dyletantów, patałachów wróciła do władzy i znowu kradła wasze pieniądze. Nie pozwólcie na to. Drodzy rodacy, gdziekolwiek jesteście, czy lubicie PiS mniej lub bardziej - zastanówcie się, czy chcecie powrotu do władzy tych, którzy, jak był kryzys, to się szczycili tym, że żadnej tarczy tak naprawdę nie zrobili - zaznaczył.

Każdy głos oddany 15 października w wyborach jest ważny.

- Cieszę się bardzo, że mamy przed sobą wielką falę polskiego patriotyzmu. Jestem tego pewien, że polski patriotyzm zwycięży, że zwycięży nasza wola walki i wola wzmacniania silnej Polski - mówił premier.

Szef rządu podczas spotkania z mieszkańcami Lubelszczyzny wymienił co m.in. udało się zrobić.

- Nie wszystko się udało, ale odbudowaliśmy elementarną sprawiedliwość społeczną, poprzez politykę społeczną dla seniorów, dzieci, młodzieży (...). Odbudowaliśmy elementarną suwerenność w polityce zagranicznej, zobaczcie - my, a oni. Odbudowaliśmy elementarne zasady bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego. Dziś to my tutaj decydujemy o tym, że żyjąc kilkaset lat w potężnym cieniu Kremla, po raz pierwszy, dzięki naszemu uzbrojeniu i sojuszom, mamy ponad 10 tys. żołnierzy amerykańskich - wskazywał Morawiecki.

Pieniądze z OFE i wyprzedaż majątku narodowego

Premier apelował, aby mieszkańcy na spotkaniach organizowanych przez przeciwników politycznych PiS pytali o wyprzedaż majątku narodowego.

- Idźcie na te spotkania, zachowujcie się kulturalnie. Nie tak, jak oni się zachowuj, bo oni zachowują się fatalnie. Zadawajcie tylko jedno pytanie: co się podziało z tymi pieniędzmi, gdzie one były zakopane? - mówił.

- Zabrane wam wszystkim pieniądze z OFE oni sobie skonsumowali w budżecie. Czy Polacy coś z tego mieli? Nic z tego nie mieli - zaznaczył Morawiecki.

W nawiązaniu do jednego z pytań referendalnych zapytał "Czy chcemy wyprzedaży majątku?" "Nie" - odkrzyknęli uczestniczy wiecu.

źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mateusz Morawiecki: "15 września albo Komisja Europejska zamknie granicę dla zbóż z Ukrainy na kolejne miesiące, albo rząd sam ją zamknie" - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto