Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Ludzie umierają, zanim zdążą się zestarzeć”. Poruszająca wystawa w Galerii Fotografii Ratusz

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Zdjęcie znalazło się na plakacie promującym wystawę
Zdjęcie znalazło się na plakacie promującym wystawę Iwona El Tanbouli-Jabłońska
Tę ekspozycję koniecznie trzeba zobaczyć. Bo waga poruszanych tematów jest niezwykle ważna, a zdjęcia wstrząsające. Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne organizuje wystawę fotografii Iwony El Tanbouli-Jabłońskiej pt. "Yunwa". (czyli głód w języku Hausa) Wernisaż, z udziałem autorki zaplanowano w piątek (10 lutego) w Galerii Fotografii Ratusz. Poznamy wówczas Niger - jedno z najsłabiej rozwiniętych państw na świecie oraz życie jego mieszkańców.

„Cykliczne susze i gwałtowne powodzie powodują, że w kraju tym nieustannie brakuje żywności. Sytuację pogarszają zmiany klimatyczne, spowolnienie gospodarcze, ostatnio pandemia koronawirusa oraz wojna Rosji z Ukrainą” – czytamy w zapowiedzi wystawy. „Wysokie ceny nawozów, gazu, ropy i problemy z dostawami pszenicy będą miały niszczący wpływ na bezpieczeństwo żywnościowe zwłaszcza w Afryce Subsaharyjskiej. W tym regionie liczba osób głodujących rośnie z roku na rok, a wyeliminowanie tej plagi wydaje się praktycznie niemożliwe. Niger jest właśnie jednym z krajów, które skutki globalnych zawirowań odczuwają najdotkliwiej. Głód, ten cichy i największy zabójca naszych czasów, zabiera dziennie ponad 25 tys. ludzi”.

Dalszy opis także jest wstrząsający. „W Nigrze co chwilę umiera dziecko i co chwilę rodzi się dziecko” – czytamy. „Dzieci mają tam dzieci. Dziewczynki wychodzą za mąż w wieku 14-15 lat. Same będąc w słabej kondycji, rodzą niedożywione niemowlaki. Średnia długość życia wynosi niewiele ponad 50 lat. Ludzie umierają, zanim zdążą się zestarzeć”.

Iwona El Tanbouli-Jabłońska to dyrektorka artystyczna National Geographic Polska, fotografka i współwłaścicielka studia fotograficzno-filmowego F11. Fotografią zajmuje się od 18 lat. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Fotografii i Komunikacji Multimedialnej. Większość jej pracy koncentruje się na fotoreportażu i projektach długoterminowych. Podróżuje z aparatem po świecie podejmując trudne społecznie tematy. Do Nigru pojechała jako fotografka z Unicef Polska.

„Podczas tego pobytu ciągle towarzyszyło mi silne poczucie odpowiedzialności i obowiązku” – napisała. „Odpowiedzialności za dokumentowanie rzeczywistości, w której się znalazłam. Obowiązku jej pokazywania. Mam cichą nadzieję, że może moje zdjęcia na chwilę przybliżą jakąś cząstkę tej rzeczywistości ludziom, którzy głodu nigdy nie czuli”.

Wystawa jest współfinansowana przez Miasto Zamość. Patronat honorowy: Unicef, a medialny - National Geographic Polska. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16.30.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto